Manhattan DisplayPort 1.1 to HDMI Cable, 1080p@60Hz, 1.8m, Male to Male, DP With Latch, Black, Not Bi-Directional, Three Year Warranty
£7.97
£6.64
DisplayPort 1.1 to HDMI Cable, 1080p@60Hz, 1.8m, Male to Male, DP With Latch, Black, Not Bi-Directional, Three Year Warranty
- Connects your DisplayPort source to your HDMI-equipped Full-HD display
- Supports Full-HD video resolution up to 1080p@60Hz (1920x1080p)
- Supports audio pass-through for uncompressed digital 7.1, 5.1 and 2 channels
- Supports Full-HD video resolution up to 1080p@60Hz (1920x1080p) and audio pass-through for uncompressed digital 7.1, 5.1 and 2 channels
- HDCP compatible for protected content
- Offers a latching DisplayPort connector to provide a secure connection
- Converts a signal from a DisplayPort source to an HDMI display only; not bi-directional
- Plug-and-Play
- Three-year warranty
More Information
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 | DisplayPort |
| SKU | 152679 |
| EAN | 0766623152679 |
| Manufacturer | Manhattan |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
An indispensable companion for your DisplayPort PC
For the simplest and most discreet installation, this DisplayPort to HDMI cable connects your DisplayPort video source to the HDMI port on your display. It doesn't need a power source, unlike some converter dongles that require active power and separate bulky video cabling. This cable lets you enjoy movies on a big-screen HDTV, extend your desktop to a second monitor (up to 1080p) for an expanded workspace, or show presentations on a projector at school or work without needing any other adapter or converter.
For the simplest and most discreet installation, this DisplayPort to HDMI cable connects your DisplayPort video source to the HDMI port on your display. It doesn't need a power source, unlike some converter dongles that require active power and separate bulky video cabling. This cable lets you enjoy movies on a big-screen HDTV, extend your desktop to a second monitor (up to 1080p) for an expanded workspace, or show presentations on a projector at school or work without needing any other adapter or converter.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| DisplayPort version | 1.1 |
| Product colour | Black |
| Plug material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported video modes | 1080p |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | CE, FCC |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Connector gender | Male/Male |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 96% |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC |
| Compliance certificates | CE, RoHS, Federal Communications Commission (FCC) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 110 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | CE, RoHS, Federal Communications Commission (FCC) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lindy 2m HDMI to DVI Cable, Black Line
Shop NowManhattan DisplayPort 1.1 to HDMI Cable, 1080p@60H...
Shop NowHypertec 127376-HY video cable adapter DVI-D Mini ...
Shop NowCables Direct HDMINIDP-HDMI-3M video cable adapter
Shop NowManhattan USB-C to HDMI Cable, 4K@30Hz, 2m, Black,...
Shop NowLindy 1m HDMI to DVI Cable, Black Line
Shop NowLindy 0.5m HDMI to DVI Cable, Black Line
Shop NowLindy 3m HDMI to DVI Cable, Black Line
Shop NowCables Direct Mini DP/HDMI 2m Mini DisplayPort Bla...
Shop NowCables Direct CDL-DV006CAB video cable adapter 0.1...
Shop NowCables Direct 77HDMI-VGCAB022 video cable adapter ...
Shop NowLindy 3m Mini DisplayPort to HDMI 10.2G Cable
Shop NowLindy 2m Mini DisplayPort to HDMI 10.2G Cable
Shop NowLindy 0.5m DisplayPort to HDMI 10.2G Cable
Shop Nowconnektgear HDMI to VGA Active Adapter - Male to F...
Shop NowLogiLink CV0045A video cable adapter 0.15 m White
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter Cable - Mini DP to HDM...
Shop NowCablenet 2m Mini DisplayPort Male - DVI 24+1 Male ...
Shop NowALOGIC Elements Series DisplayPort to HDMI Adapter...
Shop NowCablenet 15cm DisplayPort Male 1.2 - HDMI 1.4b 108...
Shop NowCablenet 20cm Mini DisplayPort Male - HDMI 1.4b 4K...
Shop NowCablenet 1m Gold HDMI 1.4b Male - DVI-D Male 1080p...
Shop NowCablenet 15cm DisplayPort Male 1.2 - VGA 1080p 60H...
Shop NowCablenet 5m Gold HDMI 1.4b Male - DVI-D Male 1080p...
Shop NowCablenet 3m Mini DisplayPort Male - HDMI 1.4b Male...
Shop NowCablenet 2m Gold HDMI 1.4b Male - DVI-D Male 1080p...
Shop NowCables Direct HDHDPORT-VGA-2M video cable adapter ...
Shop NowV7 V7UCVGA-2M video cable adapter VGA (D-Sub) USB ...
Shop NowHypertec 128002-HY video cable adapter 2 m Display...
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter Cable
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter / Converter
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter Cable
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter Cable
Shop NowLogiLink CV0137 video cable adapter 1.8 m Mini Dis...
Shop NowManhattan HDMI to VGA (with Audio) Converter cable...
Shop NowStarTech.com Mini DisplayPort to DVI Adapter - Min...
Shop NowALOGIC Elements DisplayPort to DVI Cable – Male ...
Shop NowStarTech.com 1.5m HDMI® to DVI-D Cable - M/M
Shop NowCables Direct HDHDPORT-001-2M video cable adapter ...
Shop NowLogiLink CV0036A video cable adapter 0.1 m Mini Di...
Shop NowLogiLink CHB3102 video cable adapter 2 m HDMI DVI-...
Shop NowAxagon RVD-HI14C2 DisplayPort -> HDMI 1.4 cable 1....
Shop NowCables Direct Display Port/HDMI, 5m DisplayPort Bl...
Shop NowCables Direct Display Port/HDMI, 3m DisplayPort Bl...
Shop NowLogiLink CV0036B video cable adapter 0.15 m Mini D...
Shop NowLindy 1m DisplayPort to DVI-D Cable
Shop NowLogiLink HDMI>DVI-D 3m Black
Shop NowLindy DisplayPort 1.2 to DVI Converter
Shop NowCables Direct DisplayPort - VGA, 1m VGA (D-Sub) Bl...
Shop NowManhattan DisplayPort to VGA HD15 Converter Cable,...
Shop NowDigitus DisplayPort adapter cable, DP to DVI-D
Shop NowLindy 1m DisplayPort to VGA Cable
Shop NowALOGIC Elements Series DisplayPort to HDMI Active ...
Shop NowStarTech.com 8in HDMI to DVI-D Video Cable Adapter...
Shop NowStarTech.com Mini DisplayPort to DVI Adapter - Min...
Shop NowALOGIC Elements DisplayPort to HDMI Cable - 1m
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter Cable
Shop NowStarTech.com 3m HDMI to DVI-D Cable - M/M
Shop NowLindy DisplayPort 1.2 to HDMI 1.3 Converter
Shop NowALOGIC Elements DisplayPort to DVI Cable – Male ...
Shop NowV7 USB-C male to HDMI female Adapter Black
Shop NowStarTech.com 3ft/1m USB C to DisplayPort 1.2 Cable...
Shop NowALOGIC Elements DisplayPort to DVI Adapter – Mal...
Shop NowHP DisplayPort To VGA Adapter
Shop Nowconnektgear USB 3.1 Type C to DP Active 4K Adapter...
Shop NowALOGIC Elements DisplayPort to HDMI Cable - 3m
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter / Converter, DP - HDMI
Shop NowStarTech.com 6ft (2m) USB C to DisplayPort 1.4 Cab...
Shop NowDigitus Mini DisplayPort - HDMI Adapter / Converte...
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter Cable
Shop NowStarTech.com 2m HDMI to DVI-D Cable - M/M
Shop NowCablenet 2m DisplayPort Male 1.2 - HDMI 1.4b 1080p...
Shop NowCables Direct Display Port - VGA m/f 0.15 m VGA (D...
Shop NowStarTech.com 8in HDMI to DVI-D Video Cable Adapter...
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter / Converter
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter / Converter
Shop NowCables Direct 77HDMI-VGCAB011 video cable adapter ...
Shop NowStarTech.com 6 ft HDMI to DVI-D Cable - M/M
Shop Nowi-tec HDMI to VGA Cable Adapter
Shop NowCables Direct HDHDPORT-005-2M video cable adapter ...
Shop NowStarTech.com DisplayPort to HDMI Adapter - DP to H...
Shop NowHP HDMI to VGA Adapter
Shop NowStarTech.com DisplayPort to DVI Adapter - DisplayP...
Shop NowDELL HDMI to VGA Adapter
Shop NowLenovo HDMI / VGA 0.2 m Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Manhattan DisplayPort 1.1 to HDMI Cabl...
£7.97
£6.64
|
Cables Direct HDHDPORT-VGA-2M video ca...
£11.66
£9.72
|
Hot Product
StarTech.com 6 ft HDMI to DVI-D Cable...
£6.86
£5.72
|
Lindy DisplayPort 1.2 to DVI Converter
£7.25
£6.04
|
Bestseller
StarTech.com DisplayPort to HDMI Adapt...
£11.92
£9.93
|
Popular
StarTech.com Mini DisplayPort to DVI A...
£9.10
£7.58
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
152679
|
HDHDPORT-VGA-2M
|
HDMIDVIMM6
|
41004
|
DP2HDMI
|
MDP2DVI
|
| Manufacturer |
Manhattan
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
Lindy
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
DisplayPort
|
VGA (D-Sub)
|
HDMI
|
DisplayPort
|
HDMI Type A (Standard)
|
Mini DisplayPort
|
| Connector 2 |
HDMI
|
DisplayPort
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DisplayPort
|
DVI-I
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|
Male connector
|
Female connector
|