Lindy 2m DisplayPort 1.4 Cable, Anthra Line
£10.01
£8.34
2m DisplayPort 1.4 Cable, Anthra Line
- Professional choice DisplayPort 1.4 cable for commercial and high performance AV and IT installations
- Supports UHD resolutions up to 8K 7680x4320@60Hz 4:2:2 8bit including 4K 4096x2160@144Hz 4:2:2 10bit
- Robust ABS housing 24K gold plated connectors and contacts
- Triple shielded cable, corrosion resistant tinned copper 28AWG conductors
- DisplayPort 1.4, 32.4Gbps; 10 year warranty
More Information
Description
From the Lines cable connectivity concept developed by Lindy, Anthra Line DisplayPort cables are the professional choice for high performance connections in commercial AV and IT installations.
Anthra Line DisplayPort cables are premium connections that feature triple shielded with 28AWG tinned copper conductors for performance and corrosion resistance. High quality 24K gold plated contacts and connectors maintain optimal signal integrity and maximum reliability.
UHD resolutions up to 8K 7680x4320@60Hz 4:2:2 8bit, including 4K 4096x2160@144Hz 4:2:2 10bit and HDCP are supported. DisplayPort 1.4 technology and DisplayPort compliance certification ensures compatibility with all DisplayPort enabled devices.
Anthra Line DisplayPort cables are available in lengths from 0.5m to 5m.
Anthra Line DisplayPort cables are premium connections that feature triple shielded with 28AWG tinned copper conductors for performance and corrosion resistance. High quality 24K gold plated contacts and connectors maintain optimal signal integrity and maximum reliability.
UHD resolutions up to 8K 7680x4320@60Hz 4:2:2 8bit, including 4K 4096x2160@144Hz 4:2:2 10bit and HDCP are supported. DisplayPort 1.4 technology and DisplayPort compliance certification ensures compatibility with all DisplayPort enabled devices.
Anthra Line DisplayPort cables are available in lengths from 0.5m to 5m.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Cable shielding | Copper |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Tinned copper |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 28 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Data transfer rate | 32.4 Gbit/s |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Supported graphics resolutions | 4096 x 2160, 7680 x 4320 |
| Certification | RoHS, REACH, UL |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Colour sampling | 4:2:2 |
| Connector housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Contact material | Phosphor bronze |
| Connector material | Gold |
| Bend radius (min) | 5.84 cm |
| Cable type | Round cable |
| Nominal attenuation | 100MHz-450MHz 5.1dB, 450MHz-8100MHz 33.28dB |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Certificates | |
| Certification | RoHS, REACH, UL |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 7.3 mm |
| Connector 1 dimensions (WxDxH) | 21 x 38.9 x 13.6 mm |
| Bend radius (min) | 5.84 cm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Cable diameter | 7.3 mm |
| Package type | Polybag |
| Connector 1 dimensions (WxDxH) | 21 x 38.9 x 13.6 mm |
| Packaging content | |
| Package type | Polybag |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Width | 21 mm |
| Height | 13.6 mm |
| Depth | 38.9 mm |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cablenet 2m DisplayPort 1.2 Male - Mini DisplayPor...
Shop NowVALUE DisplayPort Cable, DP-DP, M/M 2 m
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowCablenet 1m DisplayPort 1.2 Male - Mini DisplayPor...
Shop NowCablenet 3m DisplayPort 1.4 Male - DisplayPort Mal...
Shop NowCablenet 3m DisplayPort Male 1.2 - DisplayPort Mal...
Shop NowCablenet 1m DisplayPort Male 1.2 - DisplayPort Mal...
Shop NowMicroconnect MC-DP-MMG-200US DisplayPort cable
Shop NowDigitus 8K DisplayPort Connection Cable Version 1....
Shop NowMicroconnect MC-DP-MMG-100US DisplayPort cable
Shop NowMicroconnect MC-DP-MMG-050 DisplayPort cable 0.5 m...
Shop NowDigitus 8K DisplayPort Connection Cable Version 1....
Shop NowCables Direct DisplayPort 5m Black
Shop NowMicroconnect MC-DP-MMG-050V1.4 DisplayPort cable 0...
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowLogiLink CV0074 DisplayPort cable 5 m Black
Shop NowLogiLink CDA0102 DisplayPort cable 3 m Grey, Black
Shop NowStarTech.com 3ft (1m) VESA Certified DisplayPort 1...
Shop NowCables Direct 99DP-005LOCK DisplayPort cable 5 m B...
Shop NowLogiLink CDA0105 DisplayPort cable 2 m Black, Grey
Shop NowStarTech.com 1ft (30cm) DisplayPort 1.4 Cable - 8K...
Shop NowStarTech.com 2m DisplayPort 2.1 Cable, VESA Certif...
Shop NowDigitus 16K DisplayPort Connection Cable, Version ...
Shop NowCables Direct CDLDP40-01 DisplayPort cable 1 m Bla...
Shop NowALOGIC Elements 4K DisplayPort Cable - 5m
Shop NowALOGIC Elements 4K DisplayPort Cable - 2m
Shop NowCables Direct CDLMDP-103 DisplayPort cable 3 m Min...
Shop NowStarTech.com 7m (23ft) DisplayPort Cable - 2560 x ...
Shop NowDigitus 8K DisplayPort Adapter Cable, Mini DP to D...
Shop NowC2G 3m Mini DisplayPort to DisplayPort Adapter Cab...
Shop NowLindy 3m Mini DisplayPort Male to DisplayPort Male...
Shop NowCablenet 3m DisplayPort 1.2 Male-Mini DisplayPort ...
Shop NowCables Direct Mini DisplayPort, 0.5m Black
Shop NowCables Direct Mini DisplayPort, 3m Black
Shop NowStarTech.com 1m DisplayPort 2.1 Cable, VESA Certif...
Shop NowCablenet 2m DisplayPort 1.4 Male - DisplayPort Mal...
Shop NowMicroconnect MC-DP-MMG-100 DisplayPort cable 1 m B...
Shop NowStarTech.com 2m (6ft) Mini DisplayPort to DisplayP...
Shop NowStarTech.com 5m (15ft) DisplayPort 1.2 Cable - 4K ...
Shop NowStarTech.com 6ft (2m) VESA Certified DisplayPort 1...
Shop NowLindy 3m DisplayPort 1.2 Cable, Black Line
Shop NowStarTech.com 2m (6ft) DisplayPort 1.2 Cable - 4K x...
Shop NowStarTech.com 3m (10ft) DisplayPort 1.2 Cable - 4K ...
Shop NowStarTech.com 3m (10ft) Mini DisplayPort to Display...
Shop NowLindy 3m DisplayPort 1.4 Cable, Anthra Line
Shop NowCablenet 1m DisplayPort 1.4 Male - DisplayPort Mal...
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowMicroconnect MDPDP-4K DisplayPort cable 0.15 m Min...
Shop NowMicroconnect MC-DP-MMG-100V1.4 DisplayPort cable 1...
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowDELL CB325D 1.8 m DisplayPort Black
Shop NowMicroconnect DP-MMG-180MB DisplayPort cable 2 m Mi...
Shop NowStarTech.com 6ft (2m) DisplayPort 1.2 Cable - 4K x...
Shop NowStarTech.com 10ft (3m) Mini DisplayPort to Display...
Shop NowStarTech.com 6ft (2m) Mini DisplayPort to DisplayP...
Shop NowC2G 54400 DisplayPort cable 0.91 m Black
Shop NowStarTech.com 2 m VESA Certified DisplayPort 1.4 Ca...
Shop NowMicroconnect MC-DP-MMG-300 DisplayPort cable 3 m B...
Shop NowCablenet 2m DisplayPort Male 1.2 - DisplayPort Mal...
Shop NowMicroconnect MC-DP-MMG-200 DisplayPort cable 2 m B...
Shop NowC2G 6ft. DisplayPort m/m 1.82 m Black
Shop NowMicroconnect DP-MMG-180 DisplayPort cable 1.8 m Bl...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Lindy 2m DisplayPort 1.4 Cable, Anthra...
£10.01
£8.34
|
Cables Direct DisplayPort 5m Black
£14.29
£11.91
|
Bestseller
Microconnect DP-MMG-180 DisplayPort ca...
£14.06
£11.72
|
Popular
StarTech.com 10ft (3m) DisplayPort 1.2...
£11.78
£9.82
|
Hot Product
StarTech.com 10ft (3m) Mini DisplayPor...
£10.80
£9.00
|
Recommended
StarTech.com 6ft (2m) DisplayPort 1.2...
£10.18
£8.48
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
36482
|
CDLDP-005LOCK
|
DP-MMG-180
|
DISPLPORT10L
|
MDP2DPMM10
|
DISPLPORT6L
|
| Manufacturer |
Lindy
|
Cables Direct
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 2 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|