StarTech.com 7m (23ft) DisplayPort Cable - 2560 x 1440p - DisplayPort to DisplayPort Cable - DP to DP Cable for Monitor - DP Video/Display Cord - Latching DP Connectors - HDCP & DPCP
£9.95
£8.29
StarTech.com 7m (23ft) DisplayPort Cable - 2560 x 1440p - DisplayPort to DisplayPort Cable - DP to DP Cable for Monitor - DP Video/Display Cord - Latching DP Connectors - HDCP & DPCP (DISPL7M)
More Information
| SKU | DISPL7M |
|---|---|
| EAN | 0065030855655 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | Y |
Description
Connect DisplayPort®-equipped devices over longer distances
The DISPL7M DisplayPort Cable with latches provides a secure connection between your DisplayPort-enabled devices and allows for a connection distance of up to 7 meters between your source and display.
With a bandwidth of 10.8Gbps and support for maximum resolutions up to 2560x1600 (WQXGA), as well as optional audio support, this 7-meter DisplayPort cable offers impressive video capability and ensures that digitally protected content is displayed properly, with both HDCP and DPCP capability.
The DISPL7M is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
The StarTech.com Advantage
The DISPL7M DisplayPort Cable with latches provides a secure connection between your DisplayPort-enabled devices and allows for a connection distance of up to 7 meters between your source and display.
With a bandwidth of 10.8Gbps and support for maximum resolutions up to 2560x1600 (WQXGA), as well as optional audio support, this 7-meter DisplayPort cable offers impressive video capability and ensures that digitally protected content is displayed properly, with both HDCP and DPCP capability.
The DISPL7M is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
The StarTech.com Advantage
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Latching connectors | Yes |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Number of conductors | 19 |
| DisplayPort Content Protection (DPCP) | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 7 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 26 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Bandwidth | 21600 MB/s |
| Maximum resolution | 3840 x 2400 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080), 3840 x 2400, 2560 x 1600 (WQXGA) |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Multi-Stream Transport (MST) | Yes |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Packaging data | |
| Cable diameter | 7.3 mm |
| Package weight | 580 g |
| Weight | 578 g |
| Package width | 255 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 53 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 7.3 mm |
| Package weight | 580 g |
| Weight | 578 g |
| Package width | 255 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 53 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS, CE |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case width | 330 mm |
| Master (outer) case length | 500 mm |
| Master (outer) case height | 280 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Digitus 8K DisplayPort Connection Cable Version 1....
Shop NowCablenet 2m DisplayPort 1.2 Male - Mini DisplayPor...
Shop NowBelkin F1DN1VCBL-PP-6 DisplayPort cable 1.8 m Blac...
Shop NowVALUE DisplayPort Cable, DP-DP, M/M 2 m
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowCablenet 1m DisplayPort 1.2 Male - Mini DisplayPor...
Shop NowCablenet 3m DisplayPort 1.4 Male - DisplayPort Mal...
Shop NowCablenet 3m DisplayPort Male 1.2 - DisplayPort Mal...
Shop NowCablenet 1m DisplayPort Male 1.2 - DisplayPort Mal...
Shop NowMicroconnect MC-DP-MMG-200US DisplayPort cable
Shop NowMicroconnect MC-DP-MMG-100US DisplayPort cable
Shop NowMicroconnect MC-DP-MMG-050 DisplayPort cable 0.5 m...
Shop NowDigitus 8K DisplayPort Connection Cable Version 1....
Shop NowCables Direct DisplayPort 5m Black
Shop NowMicroconnect MC-DP-MMG-050V1.4 DisplayPort cable 0...
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowLogiLink CV0074 DisplayPort cable 5 m Black
Shop NowLogiLink CDA0102 DisplayPort cable 3 m Grey, Black
Shop NowStarTech.com 3ft (1m) VESA Certified DisplayPort 1...
Shop NowCablenet 3m DisplayPort 1.2 Male-Mini DisplayPort ...
Shop NowLogiLink CDA0105 DisplayPort cable 2 m Black, Grey
Shop NowStarTech.com 1ft (30cm) DisplayPort 1.4 Cable - 8K...
Shop NowStarTech.com 2m DisplayPort 2.1 Cable, VESA Certif...
Shop NowLogiLink CDA0106 DisplayPort cable 3 m Black, Grey
Shop NowDigitus 16K DisplayPort Connection Cable, Version ...
Shop NowCables Direct CDLDP40-01 DisplayPort cable 1 m Bla...
Shop NowALOGIC Elements 4K DisplayPort Cable - 5m
Shop NowCables Direct CDLMDP-103 DisplayPort cable 3 m Min...
Shop NowALOGIC Elements 4K DisplayPort Cable - 2m
Shop NowC2G 3m Mini DisplayPort to DisplayPort Adapter Cab...
Shop NowLindy 3m Mini DisplayPort Male to DisplayPort Male...
Shop NowDigitus 8K DisplayPort Adapter Cable, Mini DP to D...
Shop NowCables Direct Mini DisplayPort, 0.5m Black
Shop NowCables Direct Mini DisplayPort, 3m Black
Shop NowCables Direct 99DP-005LOCK DisplayPort cable 5 m B...
Shop NowStarTech.com 1m DisplayPort 2.1 Cable, VESA Certif...
Shop NowCablenet 2m DisplayPort 1.4 Male - DisplayPort Mal...
Shop NowMicroconnect MC-DP-MMG-100 DisplayPort cable 1 m B...
Shop NowStarTech.com 6ft (2m) VESA Certified DisplayPort 1...
Shop NowStarTech.com 2m (6ft) Mini DisplayPort to DisplayP...
Shop NowStarTech.com 5m (15ft) DisplayPort 1.2 Cable - 4K ...
Shop NowLindy 2m DisplayPort 1.4 Cable, Anthra Line
Shop NowDELL CB325D 1.8 m DisplayPort Black
Shop NowStarTech.com 2m (6ft) DisplayPort 1.2 Cable - 4K x...
Shop NowStarTech.com 3m (10ft) DisplayPort 1.2 Cable - 4K ...
Shop NowStarTech.com 3m (10ft) Mini DisplayPort to Display...
Shop NowLindy 3m DisplayPort 1.4 Cable, Anthra Line
Shop NowCablenet 1m DisplayPort 1.4 Male - DisplayPort Mal...
Shop NowLindy 3m DisplayPort 1.2 Cable, Black Line
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowMicroconnect MDPDP-4K DisplayPort cable 0.15 m Min...
Shop NowMicroconnect MC-DP-MMG-100V1.4 DisplayPort cable 1...
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowStarTech.com 2 m VESA Certified DisplayPort 1.4 Ca...
Shop NowMicroconnect DP-MMG-180MB DisplayPort cable 2 m Mi...
Shop NowC2G 54400 DisplayPort cable 0.91 m Black
Shop NowStarTech.com 6ft (2m) Mini DisplayPort to DisplayP...
Shop NowStarTech.com 6ft (2m) DisplayPort 1.2 Cable - 4K x...
Shop NowStarTech.com 10ft (3m) Mini DisplayPort to Display...
Shop NowMicroconnect MC-DP-MMG-300 DisplayPort cable 3 m B...
Shop NowCablenet 2m DisplayPort Male 1.2 - DisplayPort Mal...
Shop NowMicroconnect MC-DP-MMG-200 DisplayPort cable 2 m B...
Shop NowC2G 6ft. DisplayPort m/m 1.82 m Black
Shop NowMicroconnect DP-MMG-180 DisplayPort cable 1.8 m Bl...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
StarTech.com 7m (23ft) DisplayPort Cab...
£9.95
£8.29
|
Cables Direct DisplayPort 5m Black
£14.29
£11.91
|
Bestseller
Microconnect DP-MMG-180 DisplayPort ca...
£14.06
£11.72
|
Popular
StarTech.com 10ft (3m) DisplayPort 1.2...
£11.77
£9.81
|
Hot Product
StarTech.com 10ft (3m) Mini DisplayPor...
£10.80
£9.00
|
Recommended
StarTech.com 6ft (2m) DisplayPort 1.2...
£10.18
£8.48
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DISPL7M
|
CDLDP-005LOCK
|
DP-MMG-180
|
DISPLPORT10L
|
MDP2DPMM10
|
DISPLPORT6L
|
| Manufacturer |
StarTech.com
|
Cables Direct
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
N/A
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 2 |
N/A
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 1 gender |
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|