Lindy DST-Micro 140, USB-C Laptop Micro Docking Station with 4K Support and 1.4m 60W Charging Cable
£18.74
£15.62
DST-Micro 140, USB-C Laptop Micro Docking Station with 4K Support and 1.4m 60W Charging Cable
- Adds 2 USB Type A ports (5Gbps), an HDMI port and an SD card reader to your notebook
- Integrated 1.4m USB Type C cable for convenient and flexible laptop charging
- Supports max. HDMI resolution up to Ultra HD 4K 30Hz
- USB Power Delivery 3.0 capable up to 60W
- 2 year warranty
More Information
Description
The DST-Micro 140 is a compact and versatile micro docking station designed to be adaptable for use in different environments. Part of Lindy's expert docking station range, this product is ideal for those who travel with their tech and often find themselves in environments not built for laptop or desktop use. Housed in a robust aluminium body, this micro docking station is built to provide adaptability on the go.
The DST-Micro 140 unlocks connectivity for your device with SuperSpeed USB, microSD and SD Card Slots and a 4k capable HDMI port. Pair this functionality with pass-through charging of up to 60W and the 1.4m power delivery cable and you are left with an incredibly adaptable and capable docking station.
Multifunctional.The DST-Micro 140 unlocks connectivity for your device with SuperSpeed USB, (Micro-) SD Card Slots and a 4k capable HDMI port.Pass-through Charging
This multifunctional device with pass-through charging of up to 60W and the 1.4m power delivery cable provides you with an incredibly adaptable and capable docking station.
Plug-and-Play
This micro docking station does not require any driver installation. This allows for seamless large-scale implementation and a hassle-free experience.
The DST-Micro 140 unlocks connectivity for your device with SuperSpeed USB, microSD and SD Card Slots and a 4k capable HDMI port. Pair this functionality with pass-through charging of up to 60W and the 1.4m power delivery cable and you are left with an incredibly adaptable and capable docking station.
Multifunctional.The DST-Micro 140 unlocks connectivity for your device with SuperSpeed USB, (Micro-) SD Card Slots and a 4k capable HDMI port.Pass-through Charging
This multifunctional device with pass-through charging of up to 60W and the 1.4m power delivery cable provides you with an incredibly adaptable and capable docking station.
Plug-and-Play
This micro docking station does not require any driver installation. This allows for seamless large-scale implementation and a hassle-free experience.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| HDCP | Yes |
| Performance | |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Product colour | Black, Grey |
| Card reader integrated | Yes |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SD |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Maximum refresh rate | 30 Hz |
| Technical details | |
| Product colour | Black, Grey |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS |
| Storage | |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SD |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 30 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 25 - 65% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Width | 36 mm |
| Depth | 148 mm |
| Height | 13 mm |
| Package weight | 100 g |
| Package width | 174 mm |
| Package height | 194 mm |
| Design | |
| Product colour | Black, Grey |
| Packaging data | |
| Package weight | 100 g |
| Package width | 174 mm |
| Package height | 194 mm |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cablenet 40-4108 laptop dock/port replicator Wired...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter for MacBook P...
Shop NowTP-Link USB 3.0 to Gigabit Ethernet Network Adapte...
Shop NowV7 UDDS2 laptop dock/port replicator Docking USB 2...
Shop NowCablenet 20cm USB 3.0 Type A Male - Gigabit Ethern...
Shop NowCables Direct USB3CVGAUSBWPD laptop dock/port repl...
Shop Nowj5create JCE133G USB-C™ to Gigabit Ethernet Adap...
Shop NowCables Direct USB3C-HDV024K laptop dock/port repli...
Shop NowManhattan USB-C Dock/Hub, Ports (x3): HDMI, USB-A ...
Shop NowManhattan USB-C Dock/Hub, Ports (x4): HDMI, USB-A,...
Shop NowCables Direct USB3C-ETHGHUBA laptop dock/port repl...
Shop NowCables Direct USB3C-VGACAB-WPD White
Shop NowUrban Factory HUBEE 6 IN 1 : HUB USB-C WITH 2 USB-...
Shop NowUrban Factory HUBEE 4 IN 1 : HUB USB-C WITH 2 USB-...
Shop NowOrigin Storage Docking Station - 2x USB 3.2 Ports ...
Shop NowV7 DOCKUCPT2D laptop dock/port replicator
Shop NowManhattan USB-C Dock/Hub, Ports (x3): HDMI, USB-A ...
Shop NowTargus HyperDrive Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ...
Shop NowManhattan USB-C Dock/Hub, Ports (x7): USB-A (x3) a...
Shop NowStarTech.com USB-C to HDMI Multiport Adapter with ...
Shop NowCables Direct USB3C-HUB3CR laptop dock/port replic...
Shop Nowi-tec USB-C Travel Easy Dock 4K HDMI + Power Deliv...
Shop NowStarTech.com USB C Audio & Charge Adapter - USB-C ...
Shop NowV7 DOCKUCPT01 laptop dock/port replicator Docking ...
Shop NowStarTech.com Dual-Monitor Thunderbolt Mini Dock, 4...
Shop NowManhattan USB-C Dock/Hub, Ports (x4): DisplayPort,...
Shop NowManhattan USB-C Dock/Hub with Card Reader, Ports (...
Shop NowDigitus USB-C adapter / converter, USB-C to USB-C ...
Shop NowVerbatim 49146 laptop dock/port replicator USB 3.2...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.2 with Dual C...
Shop NowMicroconnect MC-USB3.0HUBWETH laptop dock/port rep...
Shop NowALOGIC USB-C Fusion CORE 5-in-1 Hub V2
Shop NowHypertec AdaptLite VGA Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Ge...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.2 with Dual C...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - USB-C to 4K...
Shop NowUgreen REVODOK 7-IN-1 4K@60HZ HDMI DOCK Docking Gr...
Shop NowVerbatim 49140 laptop dock/port replicator USB 3.2...
Shop NowStarTech.com USB-C Dual Monitor Multiport Adapter ...
Shop NowStarTech.com USB 3.1 (10Gbps) Adapter Cable for 2....
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - USB-C to 4K...
Shop NowSandberg USB 3.0 to SATA Link
Shop NowSandberg USB3.0 Gigabit Network Adapter
Shop NowLenovo 4X90X21427 laptop dock/port replicator USB ...
Shop NowUgreen 15596 laptop dock/port replicator Wired USB...
Shop NowSandberg USB-C Dock HDMI+3xUSB+PD 100W
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Lindy DST-Micro 140, USB-C Laptop Micr...
£18.74
£15.62
|
Hot Product
StarTech.com USB 3.1 (10Gbps) Adapter...
£18.68
£15.57
|
Bestseller
Sandberg USB 3.0 to SATA Link
£18.48
£15.40
|
New
Cables Direct USB3C-HUB3CR laptop dock...
£23.08
£19.23
|
Popular
Microconnect MC-USB3.0HUBWETH laptop d...
£23.04
£19.20
|
Manhattan USB-C Dock/Hub, Ports (x4):...
£15.53
£12.94
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
43326
|
USB31CSAT3CB
|
133-87
|
USB3C-HUB3CR
|
MC-USB3.0HUBWETH
|
152600
|
| Manufacturer |
Lindy
|
StarTech.com
|
Sandberg
|
Cables Direct
|
Microconnect
|
Manhattan
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
Black
|
White
|
Black
|
Black
|