V7 DOCKUCPT01 laptop dock/port replicator Docking USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Black
£17.87
£14.89
3.5mm Audio, VGA, HDMI, DisplayPort, USB 2.0, USB 3.1, USB C, ABS
- Easily connect your displays and peripherals to your laptop with one USB-C Cable
- Adds HDMI, DisplayPort, and VGA display connections, Secure Digital (SD) and Micro SD slots, Gigabit Ethernet, Audio, and extra USB ports simultaneously
- The USB-C cable can be routed through the bottom of the docking station for maximum flexibility
- USB-C PD pass through charging of your device up to 100 Watts (20V/5A) with fast role swap
- Rest your laptop on top of the docking station for ventilation and to save desktop space
More Information
| Product colour | Black |
|---|---|
| SKU | DOCKUCPT01 |
| EAN | 0662919111934 |
| Manufacturer | V7 |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
The DOCKUCPT01 USB-C Pass Through Alt-Mode Docking Station from V7 allows you to add up to 3 displays, Audio, Gigabit Ethernet, SD/Micro SD/MMC memory cards, and extra USB ports to almost any USB-C enabled device. It features HDMI, DisplayPort and VGA display outputs that can be used to expand or mirror your device for multitasking productivity. It has a USB-C PD charging port to connect a USB-C Power supply which can supply up to 100 Watts of USB-C Charging to your computer at the same time as providing all the extra connectivity. It is compatible with DisplayPort Alt mode, USB-C and Thunderbolt(tm) 3 host computers, mobile devices, or other devices.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Connectivity technology | Docking |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| Country of origin | Vietnam |
| Product colour | Black |
| Card reader integrated | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Data transfer rate | 1 Gbit/s |
| Certification | CE, FCC, UKCA |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| Data transfer rate | 1 Gbit/s |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| User guide | Yes |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 440 g |
| Width | 74 mm |
| Depth | 349.5 mm |
| Height | 18 mm |
| Package weight | 550 g |
| Package width | 115 mm |
| Package depth | 390 mm |
| Package height | 35 mm |
| Design | |
| Country of origin | Vietnam |
| Product colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| Certification | CE, FCC, UKCA |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 550 g |
| Package width | 115 mm |
| Package depth | 390 mm |
| Package height | 35 mm |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Manual | No |
| Cables included | USB Type-C |
| Warranty card | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, UKCA |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
StarTech.com USB-C to HDMI Multiport Adapter with ...
Shop NowCables Direct USB3C-VGACAB-WPD White
Shop NowCablenet 40-4108 laptop dock/port replicator Wired...
Shop NowManhattan USB-C Dock/Hub, Ports (x4): HDMI, USB-A,...
Shop Nowj5create JCE133G USB-C™ to Gigabit Ethernet Adap...
Shop NowCables Direct USB3CVGAUSBWPD laptop dock/port repl...
Shop NowUrban Factory HUBEE 6 IN 1 : HUB USB-C WITH 2 USB-...
Shop NowCablenet 20cm USB 3.0 Type A Male - Gigabit Ethern...
Shop NowV7 UDDS2 laptop dock/port replicator Docking USB 2...
Shop NowUrban Factory HUBEE 4 IN 1 : HUB USB-C WITH 2 USB-...
Shop Nowi-tec USB-C Travel Easy Dock 4K HDMI + Power Deliv...
Shop NowCables Direct USB3C-HUB3CR laptop dock/port replic...
Shop NowManhattan USB-C Dock/Hub, Ports (x7): USB-A (x3) a...
Shop NowDigitus USB-C adapter / converter, USB-C to USB-C ...
Shop NowManhattan USB-C Dock/Hub, Ports (x3): HDMI, USB-A ...
Shop NowUrban Factory EXTEE USB-C to Display Port ADAPTER
Shop NowVerbatim 49146 laptop dock/port replicator USB 3.2...
Shop NowStarTech.com USB C Audio & Charge Adapter - USB-C ...
Shop NowManhattan USB-C Dock/Hub, Ports (x3): HDMI, USB-A ...
Shop NowManhattan USB-C Dock/Hub, Ports (x4): DisplayPort,...
Shop NowV7 DOCKUCPT2D laptop dock/port replicator
Shop NowTP-Link USB 3.0 to Gigabit Ethernet Network Adapte...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter for MacBook P...
Shop NowLindy DST-Micro 140, USB-C Laptop Micro Docking St...
Shop NowOrigin Storage Docking Station - 2x USB 3.2 Ports ...
Shop NowManhattan USB-C Dock/Hub with Card Reader, Ports (...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.2 with Dual C...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.2 with Dual C...
Shop NowALOGIC USB-C Fusion CORE 5-in-1 Hub V2
Shop NowHypertec AdaptLite VGA Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Ge...
Shop NowMicroconnect MC-USB3.0HUBWETH laptop dock/port rep...
Shop NowStarTech.com USB-C Dual Monitor Multiport Adapter ...
Shop NowStarTech.com USB 3.1 (10Gbps) Adapter Cable for 2....
Shop NowVerbatim 49140 laptop dock/port replicator USB 3.2...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - USB-C to 4K...
Shop NowSandberg USB 3.0 to SATA Link
Shop NowSandberg USB3.0 Gigabit Network Adapter
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
V7 DOCKUCPT01 laptop dock/port replica...
£17.87
£14.89
|
Hot Product
StarTech.com USB 3.1 (10Gbps) Adapter...
£18.68
£15.57
|
Bestseller
Sandberg USB 3.0 to SATA Link
£18.48
£15.40
|
Popular
Cables Direct USB3C-HUB3CR laptop dock...
£23.08
£19.23
|
Microconnect MC-USB3.0HUBWETH laptop d...
£22.98
£19.15
|
Recommended
Manhattan USB-C Dock/Hub, Ports (x4):...
£15.35
£12.79
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DOCKUCPT01
|
USB31CSAT3CB
|
133-87
|
USB3C-HUB3CR
|
MC-USB3.0HUBWETH
|
152600
|
| Manufacturer |
V7
|
StarTech.com
|
Sandberg
|
Cables Direct
|
Microconnect
|
Manhattan
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
White
|
Black
|
Black
|