LogiLink PA0266 power bank Lithium Polymer (LiPo) 10000 mAh Metallic
£103.03
£85.86
Power bank 10000 mAh, 2x USB-A, car jump starter, metal grey
- Flashlight with 3 light modes: continuous light, SOS and stroboscope
- Including storage bag, jump starter clamps cable and USB-C charging cable
- Overcharge, overdischarge, overheating, reverse polarity and short circuit protection
- Suitable for petrol engines up to 6 litres and diesel engines up to 3 liters
More Information
| Battery capacity | 10000 mAh |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| SKU | PA0266 |
| EAN | 4052792065398 |
| Manufacturer | LogiLink |
| Availability | Y |
Description
Jump-start a flat battery in seconds with this powerful 10.000 mAh portable car jump starter. It can jump-start most 12 V vehicles (petrol engines up to 6 litres and diesel engines up to 3 litres) multiple times on a single charge. But not only that, because the PA0266 also has an ultra-bright LED torch with SOS flash light and two USB-A outputs. So your car and mobile devices are always ready to go!
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Built-in flashlight | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Charger compatibility | Universal |
| Product colour | Metallic |
| LED indicators | Yes |
| Performance | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging source | USB |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-A output ports | 2 |
| Input interface | USB Type-C |
| Power | |
| Total output power | 10 W |
| Input voltage | 5 V |
| Output voltage | 5 V |
| Input current | 2 A |
| Output current | 2 A |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging source | USB |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 58 mm |
| Depth | 212 mm |
| Height | 58 mm |
| Weight | 620 g |
| Lighting | |
| Built-in flashlight | Yes |
| Ergonomics | |
| LED indicators | Yes |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
DELL APB080GL 25000 mAh Grey
Shop NowSandberg Laptop Powerbank 20000 PD100W
Shop NowAnker A1695H11 power bank 25000 mAh Black
Shop NowBelkin BPD012HQBK power bank 10000 mAh Wireless ch...
Shop NowSandberg All-in1 Laptop Powerbank 25000
Shop NowAnker 633 10000 mAh Wireless charging Black
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 100W 40000
Shop NowTrust Laro Black
Shop NowSandberg Laptop Powerbank 27000 PD100W
Shop NowAnker 737 24000 mAh Black, Silver
Shop NowApple MGPG4ZM/A power bank Wireless charging White
Shop NowSandberg All-in1 Laptop Powerbank 24000
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
LogiLink PA0266 power bank Lithium Pol...
£103.03
£85.86
|
Bestseller
Sandberg All-in1 Laptop Powerbank 24000
£93.43
£77.86
|
Popular
Lenovo Go Lithium-Ion (Li-Ion) 20000 m...
£122.08
£101.73
|
Hot Product
Anker 737 24000 mAh Black, Silver
£116.82
£97.35
|
Recommended
Anker 633 10000 mAh Wireless charging...
£98.34
£81.95
|
Trust Laro Black
£64.60
£53.83
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PA0266
|
420-57
|
40ALLG2WWW
|
A1289011
|
A1654G11
|
25240
|
| Manufacturer |
LogiLink
|
Sandberg
|
Lenovo
|
ANKER
|
ANKER
|
Trust
|
| Battery technology |
Lithium Polymer (LiPo)
|
N/A
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|