Belkin BPD012HQBK power bank 10000 mAh Wireless charging Black
£87.53
£72.94
BoostCharge Pro, 10K mAh, 45W, USB-C, black
More Information
| SKU | BPD012HQBK |
|---|---|
| EAN | 0745883926299 |
| Manufacturer | Belkin |
| Availability | Y |
Description
Fast charge your iPhone, Apple Watch, and any USB-C device all at once with this ultra-compact 3-in-1 power bank. Featuring a built-in Apple Watch charger, integrated USB-C braided cable and USB-C port, you can fuel everything from smartphones to gaming consoles while on-the-go. Made using recycled materials, it comes with a digital display and keychain loop to travel smarter.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 3 |
| Charger compatibility | Headphones/Headset, Mobile phone/Smartphone, Laptop/netbook, Portable gaming console, Smartwatch, Tablet |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Performance | |
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging source | USB |
| Wireless charging | Yes |
| Built-in radio | No |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-C connector | Yes |
| Input interface | USB Type-C |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| Power | |
| Total output power | 45 W |
| Power protection features | Over current, Over voltage, Overcharge, Overheating, Short circuit, Under temperature |
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging source | USB |
| Wireless charging | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 60 mm |
| Depth | 118 mm |
| Height | 32.4 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ergonomics | |
| Built-in display | Yes |
| Radio | |
| Built-in radio | No |
| Technical details | |
| Shape | Rectangle |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Warranty period | 2 year(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
LogiLink PA0266 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowSandberg All-in1 Laptop Powerbank 25000
Shop NowSandberg Laptop Powerbank 20000 PD100W
Shop NowDELL APB080GL 25000 mAh Grey
Shop NowTrust Laro Black
Shop NowAnker 633 10000 mAh Wireless charging Black
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 27000 PD65W
Shop NowSandberg Laptop Powerbank 27000 PD100W
Shop NowSandberg Survivor Powerbank 100W 40000
Shop NowAnker A1664H11 power bank 10000 mAh Wireless charg...
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Wireless charging White
Shop NowApple MGPG4ZM/A power bank Wireless charging White
Shop NowAnker 737 24000 mAh Black, Silver
Shop NowBelkin BPB016BTBK power bank 26000 mAh Black
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 127W 40000
Shop NowSandberg Solar 5-Panel Powerbank 27000
Shop NowSandberg Solar 6-Panel Powerbank 20000
Shop NowANKER MAGGO POWER BANK (10K, MAGNETIC WIRELESS), W...
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 27000 PD 240W
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Belkin BPD012HQBK power bank 10000 mAh...
£87.53
£72.94
|
Bestseller
Sandberg All-in1 Laptop Powerbank 24000
£96.36
£80.30
|
LogiLink PA0266 power bank Lithium Pol...
£103.03
£85.86
|
Popular
Sandberg Powerbank USB-C PD 127W 40000
£79.86
£66.55
|
Hot Product
Sandberg Solar 6-Panel Powerbank 20000
£70.62
£58.85
|
New
CoreParts MBX-PB007 power bank Lithium...
£71.94
£59.95
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BPD012HQBK
|
420-57
|
PA0266
|
420-63
|
420-73
|
MBX-PB007
|
| Manufacturer |
Belkin
|
Sandberg
|
LogiLink
|
Sandberg
|
Sandberg
|
CoreParts
|
| Battery technology |
N/A
|
N/A
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|