Logitech Brio 105 webcam 2 MP 1920 x 1080 pixels USB Graphite
£27.72
£23.10
Brio 105 Business Webcam
More Information
| Megapixel (approx.) | 2 MP |
|---|---|
| Camera HD type | Full HD |
| SKU | 960-001592 |
| EAN | 5099206112520 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Specifications
| Video | |
|---|---|
| Supported video modes | 720p, 1080p |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Megapixel (approx.) | 2 MP |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Camera | |
| Diagonal field of view | 58° |
| Interface | USB |
| Built-in flash | No |
| Face tracking | No |
| Plug and Play | Yes |
| Mounting type | Clip |
| Product colour | Graphite |
| Built-in microphone | Yes |
| Performance | |
| Camera HD type | Full HD |
| Diagonal field of view | 58° |
| Face tracking | No |
| Supported video modes | 720p, 1080p |
| Plug and Play | Yes |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Megapixel (approx.) | 2 MP |
| Fixed focus | Yes |
| Design | |
| Housing material | Plastic |
| Number of microphones | 1 |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Sensor type | CMOS |
| Interface | USB |
| Built-in flash | No |
| Mounting type | Clip |
| Product colour | Graphite |
| Cable length | 1.5 m |
| Built-in microphone | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 72.9 mm |
| Depth | 66.6 mm |
| Height | 31.9 mm |
| Weight | 75 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Package width | 77.7 mm |
| Package height | 41.9 mm |
| Package depth | 134.5 mm |
| Package weight | 151.2 g |
| User guide | Yes |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Batteries included | No |
| Cables included | USB Type A |
| Packaging content | {loc-value} |
| Box contents | Brio 105 webcam with attached USB-A cable User documentation |
| Technical details | |
| Housing material | Plastic |
| Quantity | 1 |
| Cable length | 1.5 m |
| System requirements | |
| Minimum system requirements | Available USB-A Port 2GB RAM or more is needed for 1080p video streaming and 1GB RAM is typically needed for streaming 720p |
| Microphone | |
| Number of microphones | 1 |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Built-in microphone | Yes |
| Other features | |
| Minimum system requirements | Available USB-A Port 2GB RAM or more is needed for 1080p video streaming and 1GB RAM is typically needed for streaming 720p |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Adesso CyberTrack H5 webcam 2.1 MP 1920 x 1080 pix...
Shop Nowj5create JVCU100 USB™ HD Webcam with 360° Rotat...
Shop NoweSTUFF GLB246250 webcam 2 MP 1920 x 1080 pixels Bl...
Shop NoweSTUFF GLB246350 webcam 5 MP 2592 x 1944 pixels Bl...
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowTERRA JP-WTFF-1080 webcam 2 MP 1920 x 1080 pixels ...
Shop NowUrban Factory WEBEE: WEBCAM USB FULL HD 1080P 2M P...
Shop NowV7 UHD Webcam - 90 fps - Black - USB 3.0 - 3840 x ...
Shop NowSandberg Face Scan Webcam Mini
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowAndrea Communications W-300AF webcam 2 MP 1920 x 1...
Shop NowAdesso CyberTrack H4 webcam 2.1 MP 1920 x 1080 pix...
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowLogiLink UA0371 webcam 3 MP 1920 x 1080 pixels USB...
Shop NowKensington W1050 1080p Fixed Focus Wide Angle Webc...
Shop NowOrigin Storage USB Webcam Full HD 1080p
Shop NowHP 320 FHD Webcam
Shop NowDICOTA D31888 webcam 3840 x 2160 pixels USB 2.0 Bl...
Shop NowLogiLink UA0381 webcam 1920 x 1080 pixels USB 2.0 ...
Shop NowLogiLink Conference HD USB webcam, 100°, dual mic...
Shop NowSandberg USB Chat Webcam 1080P HD
Shop NowSandberg USB Webcam 1080P Saver
Shop NowDICOTA D31841 webcam 1920 x 1080 pixels USB 2.0 Bl...
Shop NowSandberg Streamer USB Webcam Pro
Shop NowLogitech C310 HD WEBCAM
Shop NowLogitech C505 HD Webcam
Shop NowLogitech 960-001585 webcam 2 MP 1920 x 1080 pixels...
Shop NowLogitech LGT-C310
Shop NowTrust TW-200 webcam 1920 x 1080 pixels USB Black
Shop NowLogitech C310 HD WEBCAM
Shop NowSandberg USB Webcam Flex 1080P HD
Shop NowHP 435 FHD Webcam
Shop NowLogitech HD C310 webcam 5 MP 1280 x 720 pixels USB...
Shop NowLogitech C505 HD Webcam
Shop NowLenovo Essential FHD Gen2 webcam 1920 x 1080 pixel...
Shop NowLenovo 4XC1Q44952 webcam 2 MP 1920 x 1080 pixels U...
Shop NowLogitech C505e
Shop NowLogitech HD C310 webcam 5 MP 1280 x 720 pixels USB...
Shop NowDELL Webcam - WB3023 - 2K QHD
Shop NowLenovo Performance FHD webcam 1920 x 1080 pixels U...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Logitech Brio 105 webcam 2 MP 1920 x 1...
£27.72
£23.10
|
New
Logitech HD C310 webcam 5 MP 1280 x 72...
£33.66
£28.05
|
Hot Product
Logitech HD C310 webcam 5 MP 1280 x 72...
£32.34
£26.95
|
Logitech LGT-C310
£32.34
£26.95
|
Popular
Logitech C310 HD WEBCAM
£32.34
£26.95
|
Bestseller
Logitech C925e Business Webcam
£54.12
£45.10
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
960-001592
|
960-000586
|
960-000637
|
960-000638
|
960-001065
|
960-001076
|
| Manufacturer |
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
| Megapixel |
2MP to 3MP
|
5MP to 8MP
|
5MP to 8MP
|
5MP to 8MP
|
N/A
|
3MP to 5MP
|
| Built-in microphone |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Maximum video resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1280 x 720 pixels
|
1280 x 720 pixels
|
1280 x 720 pixels
|
1280 x 720 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Camera HD type |
Full HD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Full HD
|