Microconnect DP-MFG-300 DisplayPort cable 3 m Black
£22.28
£18.57
DisplayPort Extension Cable, 3m
- Max. resolution : 2560 x 1600 and 1080p
More Information
| Connector 2 gender | Female connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 | DisplayPort |
| SKU | DP-MFG-300 |
| EAN | 5711783210702 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
Description
DisplayPort (DP) is a digital display interface developed by a consortium of PC and chip manufactures and standardized by the Video Electronics Standards Association (VESA). With this DisplayPort Extender cable enables you to extend the reach between your DisplayPort devices.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Latching connectors | Yes |
| DisplayPort Content Protection (DPCP) | Yes |
| Product colour | Black |
| Number of shielding layers | 3 |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Copper |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 24 |
| DisplayPort version | 1.1a |
| Data transfer rate | 21.6 Gbit/s |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 2560 x 1600 pixels |
| HDCP | Yes |
| Packaging data | |
| Cable diameter | 9 mm |
| Package weight | 334 g |
| Weight | 150 g |
| Package width | 169 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 65 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable diameter | 9 mm |
| Package weight | 334 g |
| Weight | 150 g |
| Package width | 169 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 65 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cables Direct DP8K-SLIM01M DisplayPort cable 1 m B...
Shop NowCables Direct CDLDPHBR3-03K DisplayPort cable 3 m ...
Shop NowMicroconnect MC-DP-MMG-700 DisplayPort cable 7 m B...
Shop NowLindy 2m DisplayPort 1.4 Extension Cable, Anthra L...
Shop NowCables Direct 99DP-010LOCK DisplayPort cable 10 m ...
Shop NowStarTech.com 16ft (5m) VESA Certified DisplayPort ...
Shop NowStarTech.com 10ft (3m) VESA Certified DisplayPort ...
Shop NowCables Direct CDLDP8K-03MK DisplayPort cable 3 m B...
Shop NowStarTech.com 13ft (4m) VESA Certified DisplayPort ...
Shop NowLogiLink CV0076 DisplayPort cable 7.5 m Black
Shop NowMicroconnect DP-MMG-100MBV1.4 DisplayPort cable 1 ...
Shop NowMicroconnect MDPMDP2BV1.4 DisplayPort cable 2 m Mi...
Shop NowCables Direct DP8K-SLIM02M DisplayPort cable 2 m B...
Shop NowLindy 3m DisplayPort 1.2 Cable, Cromo Line
Shop NowLindy 1m DisplayPort 1.4 Cable, Cromo Line
Shop NowCables Direct LSZH-DP8K005 DisplayPort cable 5 m B...
Shop NowLindy 36515 DisplayPort cable 0.5 m Black
Shop NowLindy 36518 DisplayPort cable 3 m Black
Shop NowLindy 36517 DisplayPort cable 2 m Black
Shop NowLindy 36520 DisplayPort cable 1 m Black
Shop NowLindy 36516 DisplayPort cable 1 m Black
Shop NowCables Direct 5m DisplayPort M/F Black
Shop NowCables Direct LSZH-DP8K003 DisplayPort cable 3 m B...
Shop NowBenfei 000207GREY DisplayPort cable 1.8 m USB Type...
Shop NowVivolink PRODP0.5 DisplayPort cable 0.5 m Black
Shop NowVivolink PRODP1 DisplayPort cable 1 m Black
Shop NowStarTech.com 3m (10ft) DisplayPort 2.1 Cable, VESA...
Shop NowCables Direct CDLDP40-02 DisplayPort cable 2 m Bla...
Shop NowMicroconnect DP-MFG-100 DisplayPort cable 1 m Blac...
Shop NowCables Direct CDLDP40-00 DisplayPort cable 0.5 m B...
Shop NowLindy 0.5m Slim DisplayPort 1.4 Cable
Shop NowALOGIC FUDP3-SGR DisplayPort cable 3 m Black, Grey
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowLindy 3m DisplayPort 1.4 Extension Cable, Anthra L...
Shop NowMicroconnect MC-DP-MMG-1000 DisplayPort cable 10 m...
Shop NowMicroconnect DP-MMG-180MBV1.4 DisplayPort cable 2 ...
Shop NowCables Direct Mini DisplayPort, 5m Black
Shop NowMicroconnect DP-MFG-200 DisplayPort cable 2 m Blac...
Shop NowVivolink PRODP3 DisplayPort cable 3 m Black
Shop NowLindy 2m CROMO Mini DisplayPort Cable
Shop NowLindy 7.5m DisplayPort 1.2 Cable, Anthra Line
Shop NowLindy 3m Mini DisplayPort to DisplayPort Cable, Wh...
Shop NowSandberg DP-MiniDP 1.4 8K60Hz 2m
Shop NowLindy 5m Mini DisplayPort to DisplayPort Cable, Wh...
Shop NowStarTech.com 10ft (3m) VESA Certified DisplayPort ...
Shop NowLindy 3m Slim DisplayPort 1.4 Cable
Shop NowLindy 2m Mini DisplayPort to DisplayPort Cable, Wh...
Shop NowLindy 1m DisplayPort 1.4 Extension Cable, Anthra L...
Shop NowLindy 5m DisplayPort 1.4 Cable, Anthra Line
Shop NowVivolink PRODP5 DisplayPort cable 5 m Black
Shop NowROLINE DisplayPort Cable, DP M - DP M 2 m
Shop NowStarTech.com 6ft (2m) VESA Certified Mini DisplayP...
Shop NowVivolink PRODP2 DisplayPort cable 2 m Black
Shop NowLindy 1m Slim DisplayPort 1.4 Cable
Shop NowLindy 5m DisplayPort 1.2 Cable, Cromo Line
Shop NowDeLOCK 1m Displayport Cable mini DisplayPort Black
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowLindy 2m DisplayPort 1.4 Cable, Cromo Line
Shop NowPREVO DP14-2M DisplayPort cable Black
Shop NowMicroconnect MC-DP-MMG-500V1.4 DisplayPort cable 5...
Shop NowMicroconnect DISPLAYPORT-DUMMY1 DisplayPort cable ...
Shop NowStarTech.com 16ft (5m) VESA Certified DisplayPort ...
Shop NowDeLOCK 3m Displayport Cable mini DisplayPort Black
Shop NowSandberg DisplayPort 1.4 8K60Hz 2m
Shop NowDeLOCK mini DP/DP 1.2 2 m Mini DisplayPort Display...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Microconnect DP-MFG-300 DisplayPort ca...
£22.28
£18.57
|
Bestseller
DeLOCK mini DP/DP 1.2 2 m Mini Display...
£21.42
£17.85
|
Popular
DeLOCK 1m Displayport Cable mini Displ...
£20.05
£16.71
|
Hot Product
DeLOCK 3m Displayport Cable mini Displ...
£22.25
£18.54
|
Recommended
Lindy 2m Mini DisplayPort to DisplayPo...
£24.36
£20.30
|
New
Lindy 3m Mini DisplayPort to DisplayPo...
£24.28
£20.23
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DP-MFG-300
|
82438
|
82698
|
82699
|
41057
|
41058
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
DeLOCK
|
DeLOCK
|
DeLOCK
|
Lindy
|
Lindy
|
| Connector 1 |
DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
| Connector 2 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Female connector
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|