Microconnect DP-MMG-180MBV1.4 DisplayPort cable 2 m Mini DisplayPort Black
£21.35
£17.79
Mini DisplayPort 1.4 to DisplayPort Cable, 2m
- 8K Ultra HD 4320p (60Hz), 5K Ultra HD+ 2880p (60Hz), 4K Ultra HD 2160p (120Hz)
- Plug with lock for secure connections
- Gold-plated connectors for improved signal transmission
- Supporting : 1080P@144Hz, 2K@144Hz, 4K@144Hz (4:2:2)
More Information
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | Mini DisplayPort |
| Connector 1 | DisplayPort |
| SKU | DP-MMG-180MBV1.4 |
| EAN | 5706998323842 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
Description
DisplayPort (DP) is a digital display interface developed by a consortium of PC and chip manufactures and standardized by the Video Electronics Standards Association (VESA). This high performance HD digital video and audio cable is made for connecting MacBook, MacBook Air and other computers with Mini DisplayPort interface to a beamer, monitor with DisplayPort interface.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Latching connectors | Yes |
| DisplayPort Content Protection (DPCP) | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | Mini DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Copper |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 32 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Data transfer rate | 32.4 Gbit/s |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Supported graphics resolutions | 7680 x 4320 |
| Supported video modes | 1080p |
| HDCP | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Packaging data | |
| Cable diameter | 6 mm |
| Package weight | 96 g |
| Weight | 86 g |
| Package width | 199 mm |
| Package depth | 177 mm |
| Package height | 31 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable diameter | 6 mm |
| Package weight | 96 g |
| Weight | 86 g |
| Package width | 199 mm |
| Package depth | 177 mm |
| Package height | 31 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cables Direct DP8K-SLIM02M DisplayPort cable 2 m B...
Shop NowCables Direct CDLMDP 3 m DisplayPort Mini DisplayP...
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowCables Direct CDLDP8K-03MK DisplayPort cable 3 m B...
Shop NowCables Direct 99DP-010LOCK DisplayPort cable 10 m ...
Shop NowLindy 7.5m DisplayPort 1.2 Cable, Anthra Line
Shop NowLindy 3m DisplayPort 1.4 Extension Cable, Anthra L...
Shop NowLindy 0.5m DisplayPort 1.4 Extension Cable, Anthra...
Shop NowMicroconnect MC-DP-MMG-1000 DisplayPort cable 10 m...
Shop NowStarTech.com 16ft (5m) VESA Certified DisplayPort ...
Shop NowLogiLink CV0139 DisplayPort cable 5 m Black
Shop NowLogiLink CV0076 DisplayPort cable 7.5 m Black
Shop NowLindy 0.5m Slim DisplayPort 1.4 Cable
Shop NowLindy 2m DisplayPort 1.4 Extension Cable, Anthra L...
Shop NowCables Direct DP8K-SLIM01M DisplayPort cable 1 m B...
Shop NowALOGIC FUDP3-SGR DisplayPort cable 3 m Black, Grey
Shop NowCables Direct CDLDP40-00 DisplayPort cable 0.5 m B...
Shop NowCables Direct CDLDP40-02 DisplayPort cable 2 m Bla...
Shop NowStarTech.com 3m (10ft) DisplayPort 2.1 Cable, VESA...
Shop NowBenfei 000207GREY DisplayPort cable 1.8 m USB Type...
Shop NowCables Direct LSZH-DP8K005 DisplayPort cable 5 m B...
Shop NowCables Direct LSZH-DP8K003 DisplayPort cable 3 m B...
Shop NowLindy 36516 DisplayPort cable 1 m Black
Shop NowLindy 36520 DisplayPort cable 1 m Black
Shop NowLindy 36517 DisplayPort cable 2 m Black
Shop NowLindy 36518 DisplayPort cable 3 m Black
Shop NowLindy 36515 DisplayPort cable 0.5 m Black
Shop NowVivolink PRODP3 DisplayPort cable 3 m Black
Shop NowVivolink PRODP2 DisplayPort cable 2 m Black
Shop NowLindy 1m DisplayPort 1.4 Cable, Cromo Line
Shop NowMicroconnect DP-MFG-100 DisplayPort cable 1 m Blac...
Shop NowCables Direct Mini DisplayPort, 5m Black
Shop NowCables Direct 5m DisplayPort M/F Black
Shop NowCables Direct 3m DisplayPort M/F Black
Shop NowMicroconnect DP-MMG-300MB DisplayPort cable 3 m Mi...
Shop NowLindy 3m DisplayPort 1.2 Cable, Cromo Line
Shop NowVivolink PRODP1 DisplayPort cable 1 m Black
Shop NowVivolink PRODP0.5 DisplayPort cable 0.5 m Black
Shop NowLindy 2m CROMO Mini DisplayPort Cable
Shop NowVivolink PRODP5 DisplayPort cable 5 m Black
Shop NowMicroconnect DP-MMG-050MBV1.4 DisplayPort cable 0....
Shop NowMicroconnect MDPMDP2BV1.4 DisplayPort cable 2 m Mi...
Shop NowMicroconnect DP-MMG-100MBV1.4 DisplayPort cable 1 ...
Shop NowROLINE DisplayPort Cable, DP M - DP M 2 m
Shop NowLindy 2m Mini DisplayPort to DisplayPort Cable, Wh...
Shop NowStarTech.com 10ft (3m) VESA Certified DisplayPort ...
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowMicroconnect MC-DP-MMG-700 DisplayPort cable 7 m B...
Shop NowStarTech.com 10ft (3m) Mini DisplayPort to Display...
Shop NowLindy 1m DisplayPort 1.4 Extension Cable, Anthra L...
Shop NowLindy 5m Mini DisplayPort to DisplayPort Cable, Wh...
Shop NowSandberg DP-MiniDP 1.4 8K60Hz 2m
Shop NowLindy 3m Mini DisplayPort to DisplayPort Cable, Wh...
Shop NowLindy 5m DisplayPort 1.2 Cable, Cromo Line
Shop NowStarTech.com 1m DisplayPort 2.1 Cable, VESA Certif...
Shop NowStarTech.com 6ft (2m) VESA Certified Mini DisplayP...
Shop NowLindy 3m Slim DisplayPort 1.4 Cable
Shop NowLenovo 4X90L13971 DisplayPort cable Mini DisplayPo...
Shop NowLindy 5m DisplayPort 1.4 Cable, Anthra Line
Shop NowC2G 1m DisplayPort Cable with Latches 8K UHD M/M -...
Shop NowC2G 2m DisplayPort Cable with Latches 8K UHD M/M -...
Shop NowDeLOCK 1m Displayport Cable mini DisplayPort Black
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowMicroconnect DISPLAYPORT-DUMMY1 DisplayPort cable ...
Shop NowLindy 2m DisplayPort 1.4 Cable, Cromo Line
Shop NowStarTech.com 10ft (3m) VESA Certified DisplayPort ...
Shop NowPREVO DP14-2M DisplayPort cable Black
Shop NowC2G 2m Mini DisplayPort to DisplayPort Adapter Cab...
Shop NowDeLOCK 3m Displayport Cable mini DisplayPort Black
Shop NowMicroconnect MC-DP-MMG-500V1.4 DisplayPort cable 5...
Shop NowSandberg DisplayPort 1.4 8K60Hz 2m
Shop NowStarTech.com 16ft (5m) VESA Certified DisplayPort ...
Shop NowDeLOCK mini DP/DP 1.2 2 m Mini DisplayPort Display...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Microconnect DP-MMG-180MBV1.4 DisplayP...
£21.35
£17.79
|
Bestseller
DeLOCK mini DP/DP 1.2 2 m Mini Display...
£21.42
£17.85
|
Popular
DeLOCK 1m Displayport Cable mini Displ...
£20.05
£16.71
|
Hot Product
DeLOCK 3m Displayport Cable mini Displ...
£22.25
£18.54
|
Lindy 2m Mini DisplayPort to DisplayPo...
£24.36
£20.30
|
New
Lindy 3m Mini DisplayPort to DisplayPo...
£24.28
£20.23
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DP-MMG-180MBV1.4
|
82438
|
82698
|
82699
|
41057
|
41058
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
DeLOCK
|
DeLOCK
|
DeLOCK
|
Lindy
|
Lindy
|
| Connector 1 |
DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
| Connector 2 |
Mini DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|