Microconnect KON505-50EZ wire connector RJ-45 Transparent
£20.64
£17.20
Unshielded Modular EZ, Plug RJ-45, 8P8C, CAT6, 50 Pcs
- To order a full box, please select the following quantity: 100 pcs.
More Information
| SKU | KON505-50EZ |
|---|---|
| EAN | 5706998850768 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
Description
Unshielded, 50pcs in one bag Insert wires right through the connector
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector shield material | Copper alloy |
| Cable standard | Cat6 |
| Connector(s) | RJ-45 |
| Material | Plastic |
| Connector contacts plating | Copper |
| Product colour | Transparent |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 50 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 78 g |
| Package depth | 176 mm |
| Package type | Polybag |
| Package width | 197 mm |
| Package height | 39 mm |
| Quantity per pack | 50 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Connector shield material | Copper alloy |
| Cable standard | Cat6 |
| Package width | 197 mm |
| Package height | 39 mm |
| Connector(s) | RJ-45 |
| Material | Plastic |
| Connector contacts plating | Copper |
| Colour | |
| Product colour | Transparent |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 50 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Microconnect KON523 wire connector RJ45 Black
Shop NowDigitus CAT 6 modular plug for round cable, shield...
Shop NowLindy RJ-45 Cat.6/6A Toolless Field Termination Pl...
Shop NowDigitus CAT 6 modular plug for round cable, pass t...
Shop NowCablenet Cat6 - RJ45 UTP EZ Easy Plug
Shop NowCablenet Cat6 - RJ45 FTP EZ Easy Plug
Shop NowCablenet Cat5e - RJ45 FTP EZ Easy Plug
Shop NowLogiLink MP0022O wire connector RJ-45 Orange
Shop NowMicroconnect KON513-10 wire connector RJ45 Silver
Shop NowLogiLink MP0022 wire connector RJ45 Black, Transpa...
Shop NowLogiLink MP0011 wire connector CAT5e Grey
Shop NowLogiLink MP0014 wire connector RJ-45 Blue
Shop NowLogiLink MP0012 wire connector RJ-45 Black
Shop NowCables Direct Cat 6 RJ-45 Plug (100pack) RJ45 Tran...
Shop NowCables Direct RJ45 - 50 Micron Transparent
Shop NowLogiLink MP0015 wire connector RJ-45 Yellow
Shop NowCablenet BNC 4 Part Crimp Plug RG179 + Black Boot ...
Shop NowLogiLink MP0021 wire connector RJ45 Grey, Transpar...
Shop NowCablenet Cat6 RJ45 UTP 50u Crimp Plug Solid/Strand...
Shop NowCablenet RJ45 STP 50u Crimp Plug Solid/Stranded
Shop NowMicroconnect KON506-50EZ wire connector RJ45 Silve...
Shop NowLanview LVN125417 wire connector RJ45 Zinc
Shop NowMicroconnect KON512-50EZ wire connector RJ45 Silve...
Shop NowLogiLink MP0004 wire connector CAT5e
Shop NowStarTech.com Cat5e RJ45 Stranded Modular Plug Conn...
Shop NowCablenet Cat6 RJ45 FTP 50u Crimp Plug Stranded (2 ...
Shop NowCablenet Cat6 RJ45 UTP 50u Crimp Plug Stranded (2 ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect KON505-50EZ wire connecto...
£20.64
£17.20
|
Recommended
StarTech.com Cat5e RJ45 Stranded Modul...
£18.77
£15.64
|
Hot Product
Microconnect KON505-50 wire connector...
£18.90
£15.75
|
Cables Direct Cat 6 RJ-45 Plug (100pac...
£28.07
£23.39
|
Popular
LogiLink MP0004 wire connector CAT5e
£22.66
£18.88
|
Cables Direct RJ45 - 50 Micron Transpa...
£22.27
£18.56
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KON505-50EZ
|
CRJ4550PK
|
KON505-50
|
UT-194BGD
|
MP0004
|
UT-193BGD
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
Cables Direct
|
LogiLink
|
Cables Direct
|