Microconnect KON523 wire connector RJ45 Black
£23.27
£19.39
Outdoor Modular CAT6 Connector
- To order a full box, please select the following quantity: 200 pcs.
More Information
| SKU | KON523 |
|---|---|
| EAN | 5706998709479 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
Description
2 x shielded RJ45 ports dustproof and waterproof, 2x RJ45 female (8P8C)
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Cable standard | Cat6 |
| Connector(s) | RJ45 |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 10 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 52 g |
| Package depth | 175 mm |
| Package width | 199 mm |
| Package height | 29 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Cable standard | Cat6 |
| Package width | 199 mm |
| Package height | 29 mm |
| Connector(s) | RJ45 |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cables Direct Cat 6 RJ-45 Plug (100pack) RJ45 Tran...
Shop NowDigitus CAT 6 modular plug for round cable, pass t...
Shop NowCables Direct RJ45 - 50 Micron Transparent
Shop NowCables Direct UT-195BGD wire connector RJ-45 Silve...
Shop NowCablenet Cat6 - RJ45 UTP EZ Easy Plug
Shop NowLogiLink MP0014 wire connector RJ-45 Blue
Shop NowLogiLink MP0011 wire connector CAT5e Grey
Shop NowLogiLink MP0015 wire connector RJ-45 Yellow
Shop NowLogiLink MP0022 wire connector RJ45 Black, Transpa...
Shop NowMicroconnect KON513-10 wire connector RJ45 Silver
Shop NowLogiLink MP0022O wire connector RJ-45 Orange
Shop NowDigitus CAT 6 modular plug for round cable, shield...
Shop NowLindy RJ-45 Cat.6/6A Toolless Field Termination Pl...
Shop NowCablenet BNC 4 Part Crimp Plug RG179 + Black Boot ...
Shop NowCablenet Cat6 - RJ45 FTP EZ Easy Plug
Shop NowLogiLink MP0012 wire connector RJ-45 Black
Shop NowMicroconnect KON506-50EZ wire connector RJ45 Silve...
Shop NowLogiLink MP0021 wire connector RJ45 Grey, Transpar...
Shop NowCablenet RJ45 STP 50u Crimp Plug Solid/Stranded
Shop NowLogiLink MP0004 wire connector CAT5e
Shop NowMicroconnect KON505-50EZ wire connector RJ-45 Tran...
Shop NowMicroconnect KON512-50EZ wire connector RJ45 Silve...
Shop NowStarTech.com Cat5e RJ45 Stranded Modular Plug Conn...
Shop NowCablenet Cat6 RJ45 FTP 50u Crimp Plug Stranded (2 ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Microconnect KON523 wire connector RJ4...
£23.27
£19.39
|
Bestseller
StarTech.com Cat5e RJ45 Stranded Modul...
£18.77
£15.64
|
Hot Product
Microconnect KON505-50 wire connector...
£18.90
£15.75
|
Cables Direct Cat 6 RJ-45 Plug (100pac...
£28.07
£23.39
|
Popular
LogiLink MP0004 wire connector CAT5e
£22.66
£18.88
|
Cables Direct RJ45 - 50 Micron Transpa...
£22.27
£18.56
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KON523
|
CRJ4550PK
|
KON505-50
|
UT-194BGD
|
MP0004
|
UT-193BGD
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
Cables Direct
|
LogiLink
|
Cables Direct
|