Microconnect USBAAF20A USB cable USB 2.0 20 m USB A Black
Active USB 2.0 Extension Cable with integrated booster, 20m
  • Integrated booster for a loss-less signal transmission
  • Compatible with Windows 2000, XP, VISTA, 7, 8, 10 & MAC
  • no adaptor required
  • Plug & Play
  • Compatible with USB specification revision 2.0 and 1.1
More Information
More Information
Cable length 20 m
Connector 2 USB A
Connector 1 USB A
USB version USB 2.0
SKU USBAAF20A
EAN 4043718182886
Manufacturer Microconnect
Availability Y
Description
Specifications
Features
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Plug and PlayYes
USB versionUSB 2.0
Connector 1USB A
Connector 2USB A
Cable length20 m
Connector contacts platingNickel
Maximum data transfer rate480 Mbit/s
Product colourBlack
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderFemale
Conductor materialCopper
Cable jacket materialPolyvinyl chloride (PVC)
Weight20 g
Quantity per pack1 pc(s)
Weight & dimensions
Weight20 g
Package width271 mm
Package depth193 mm
Package height82 mm
Package weight620 g
Packaging data
Package width271 mm
Package depth193 mm
Package height82 mm
Package weight620 g
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging content
Ports & interfaces
Data transmission
Technical details
Product colourBlack
Other features
Delivery Details
  • UK distributors.
  • Order before 4 pm for next-day delivery.
There are deivery surcharges to these postcodes:
Postcode Charge
Suggested Products
Ubiquiti UISP UACC-G4-DBP-CABLE-USB-7M USB cable U...
Shop Now
Lindy 12m USB 2.0 Active Extension Pro
Shop Now
LogiLink 12m USB 2.0 USB cable USB A White
LogiLink 25M USB 2.0 - USB 2.0 M/F USB cable USB A...
StarTech.com 50ft (15m) Active USB 2.0 A to B Cabl...