| SKU | CC150CM80GUSB4CABLE |
|---|---|
| EAN | 0065030921015 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Use this USB-IF Certified USB-C cable for fast and reliable connections to your USB4 devices
Connect reliably to USB Type-C® (USB4), Thunderbolt™; and PCIe-enabled devices, delivering up to 80Gbps, 8K/4K video, and 240W of Power Delivery. Each connector is laser-etched with USB4 specifications, an exclusive feature that eliminates guesswork, confirms compatibility, and verifies full USB4 performance.
Power High-Performance Laptops
Safely power high-performance laptops and USB-C devices with up to 240W of Extended Power Range (EPR) Power Delivery 3.1 using a compatible USB-C docking station or wall charger. An integrated E-marker chip ensures accurate power negotiation for stable, consistent charging. Ideal for professional laptops such as Apple M-series Pro/Max MacBooks
Certified for Reliable Performance
Experience 8K 120Hz Video with DisplayPort 2.1 Alt Mode
Drive sharp 8K 120Hz video or dual 4K 120Hz displays via DisplayPort 2.1 Alt Mode with DSC, HBR3, and HDR10+ support. Suitable for professional 3D rendering, high-frame-rate video, and bandwidth-intensive visual workflows. This USB4 cable integrates seamlessly with USB-C or Thunderbolt 4 docks, and maintains backward compatibility with a wide range of resolutions and refresh rates. The 1.5-meter (5-foot) cable length is useful for desk workstations and portable USB-C monitors.
Power High-Performance Laptops
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| AWG wire size | 30/34 |
| USB version | USB4 Gen 4x2 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 1.5 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| USB Power Delivery up to | 240 W |
| USB Power Delivery revision | 3.1 |
| Fast charging | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus) |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| DisplayPort version | 2.1 |
| Display Stream Compression (DSC) | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Maximum data transfer rate | 80 Gbit/s |
| Cable diameter | 5.5 mm |
| Input current (max) | 5 A |
| Weight | 69 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power | |
| Input current (max) | 5 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 5.5 mm |
| Cable length | 1.5 m |
| Weight | 69 g |
| Package width | 230 mm |
| Package depth | 80 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 105 g |
| Packaging data | |
| Package width | 230 mm |
| Package depth | 80 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 105 g |
| Packaging content | |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB4 Gen 4x2 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Cable type | Round cable |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 80 pc(s) |
| Master (outer) case width | 19.7 mm |
| Master (outer) case length | 460 mm |
| Master (outer) case height | 220 mm |