Moza Racing HBP Handbrake
£112.48
£93.73
Aluminum, Black, USB, Pressure and Travel Adjustable, 330 x 170 x 100 mm, 1.7 Kg
- Aeroplane Grade Aluminum
- 16 Bit High Precision Position Sensor
- Pressure and Travel Adjustable
- Dual Mode and Multi-Angle Adjustable
- USB connection to PC
More Information
| SKU | RS31 |
|---|---|
| EAN | 6973137270421 |
| Manufacturer | Moza |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Aviation Grade Aluminum Body
The whole body is CNC machined using aviation-grade aluminum with an anodized finish. It is wear-resistant, sturdy, and durable.
16-bit High Precision Angle Sensor
The MOZA HBP handbrake adopts a non-contact 16-bit high precision angle sensor providing a long maintenance-free life.
Adjustable Angles
A horizontally or vertically mounted lever simulates both road and race cars, angles are adjustable according to personal needs.
Adjustable Brake Force
Adjust the rebound strength and brake travel by replacing springs.
Adjusting the Stop Position
Changing the stop position according to personal needs.
Direct Connection to the PC or Wheelbase
The MOZA HBP handbrake can be connected to the PC directly or to a wheelbase with a handbrake port.
Easy to Mount
The MOZA HBP handbrake is ergonomically and beautifully engineered. It can be easily mounted on most racing rigs. In addition, we will offer optional table clamps for users without an entire rig.
The whole body is CNC machined using aviation-grade aluminum with an anodized finish. It is wear-resistant, sturdy, and durable.
16-bit High Precision Angle Sensor
The MOZA HBP handbrake adopts a non-contact 16-bit high precision angle sensor providing a long maintenance-free life.
Adjustable Angles
A horizontally or vertically mounted lever simulates both road and race cars, angles are adjustable according to personal needs.
Adjustable Brake Force
Adjust the rebound strength and brake travel by replacing springs.
Adjusting the Stop Position
Changing the stop position according to personal needs.
Direct Connection to the PC or Wheelbase
The MOZA HBP handbrake can be connected to the PC directly or to a wheelbase with a handbrake port.
Easy to Mount
The MOZA HBP handbrake is ergonomically and beautifully engineered. It can be easily mounted on most racing rigs. In addition, we will offer optional table clamps for users without an entire rig.
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Input device | |
| Gaming control function buttons | Handbrake button |
| Gaming control technology | Analogue / Digital |
| Device type | Hand brake |
| Ports & interfaces | |
| Device interface | USB |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-B |
| Ergonomics | |
| Housing material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Cable |
| Technical details | |
| Housing material | Aluminium |
| Width | 330 mm |
| Height | 100 mm |
| Depth | 170 mm |
| Package width | 238 mm |
| Package height | 116 mm |
| Package depth | 302 mm |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 330 mm |
| Height | 100 mm |
| Depth | 170 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 238 mm |
| Package height | 116 mm |
| Package depth | 302 mm |
| Packaging content | |
| Packaging content | 8*25*30 mm Rubber Spring x1 Die Spring x1 2mm Phillips Screwdriver x1 Flathead Screwdriver x1 Type A to Type B Wiring Harness x1 Wiring Harness x1 Handbrake User Guide x1 2mm L-shaped Wrench x1 10mm Open-end Wrench x1 4mm Allen Wrench x1 2.5mm Allen Wrench x1 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Moza Racing ESX Steering Wheel
Shop NowMoza Racing SR-P Pedal( throttle+braker)
Shop NowThrustmaster Sol-R 3 AVA Add-On Grip Black USB Fli...
Shop NowThrustmaster TCA Sidestick X Airbus Edition Black,...
Shop NowRazer Kishi V2 Pro (Android) Black USB Gamepad Ana...
Shop NowASUS ROG Tessen Black, Grey USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen...
Shop NowRazer Wolverine V3 Tournament Edition Black USB Ga...
Shop NowThrustmaster H.E.A.R.T. Black, White USB Gamepad P...
Shop NowThrustmaster T98 Ferrari 296 GTS Black USB Steerin...
Shop NowRazer Wolverine V3 Tournament Edition White USB Ga...
Shop NowThrustmaster TCA Quadrant Airbus Edition Black, Bl...
Shop NowThrustmaster T.Flight Hotas One Microsoft Flight S...
Shop NowThrustmaster T.Flight Hotas ONE Black USB Flight S...
Shop NowThrustmaster Raceline Pedals III Black RJ-12 PC, P...
Shop NowThrustmaster SimTask FarmStick X Black USB 2.0 Joy...
Shop NowThrustmaster T.Flight Rudder Pedals Black USB PC, ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Moza Racing HBP Handbrake
£112.48
£93.73
|
Bestseller
Thrustmaster T.Flight Rudder Pedals Bl...
£105.89
£88.24
|
Hot Product
Thrustmaster T.Flight Hotas ONE Black...
£95.33
£79.44
|
Popular
Thrustmaster T.16000M FCS SPACE SIM DU...
£128.33
£106.94
|
Thrustmaster TCA Quadrant Airbus Editi...
£117.86
£98.22
|
Recommended
Thrustmaster TCA Sidestick X Airbus Ed...
£105.89
£88.24
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RS31
|
2960764
|
4460168
|
2960815
|
2960840
|
4460219
|
| Manufacturer |
Moza
|
Thrustmaster
|
Thrustmaster
|
Thrustmaster
|
Thrustmaster
|
Thrustmaster
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
N/A
|
Wired
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Device type |
Hand brake
|
Pedals
|
Flight Sim
|
Joystick
|
Flight Sim
|
Joystick
|
| Gaming platforms supported |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
PC
|
PC
|
N/A
|