OtterBox Defender Series for Galaxy Tab S9 FE, Black
£51.26
£42.72
Defender Series for Galaxy Tab S9 FE, Black
- Multi-layer defense features a rubber outer cover for better grip and impact absorption while the rigid inner shell offers extra protection
- Durable rubber outer cover provides drop-resistant grip
- Port covers block dust and dirt
- Bumpers around the camera protect against hard hits
- Screen lip keeps display hovering safely off surfaces
- Holster clips to bags and packs / Kickstand for hands-free viewing
- Wireless charging compatible
- Works with OtterBox screen protectors
- Fully compatible with 5G networks
More Information
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Samsung |
| Maximum screen size | 10.9 " |
| SKU | 77-95041 |
| EAN | 0840304756391 |
| Manufacturer | Otterbox |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
Description
Legendary durable Galaxy Tab S9 FE case, Defender Series, with a multi-layer construction guards your device from serious drops, dirt, scrapes and bumps. Wireless ready, it works with Qi charging. Plus, the included holster does double duty as a belt clip or hands-free kickstand.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab S9 FE |
| Protection features | Bump resistant, Drop resistance, Dust resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Package type | Hanging box |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Stand mode | Yes |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab S9 FE |
| Protection features | Bump resistant, Drop resistance, Dust resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 186.8 mm |
| Depth | 23.9 mm |
| Height | 275.1 mm |
| Weight | 686.1 g |
| Package type | Hanging box |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Screen protector | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Screen protector | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Targus THD966GL tablet case 27.9 cm (11") Bumper G...
Shop NowOtterBox Defender Series for Galaxy Tab A9+, Black
Shop NowOtterBox Defender Series for Galaxy Tab A9+, Black
Shop NowMobilis 063023 tablet case 25.4 cm (10") Bumper Bl...
Shop NoweSTUFF ES681858-BULK tablet case Black
Shop NowMobilis 063022 tablet case 20.3 cm (8") Bumper Bla...
Shop NoweSTUFF ES681905-BULK tablet case Black
Shop NowApple Smart Folio for iPad Air 11-inch (M2) - Deni...
Shop NowApple Smart Folio for iPad Pro 11-inch (M4) - Deni...
Shop NowMAXCases Shield Extreme-H Waterproof case for iPad...
Shop NowApple MC2Q4ZM/A tablet case 21.1 cm (8.3") Folio C...
Shop NowApple MC2V4ZM/A tablet case 21.1 cm (8.3") Folio G...
Shop NowMobilis Protech 25.4 cm (10") Bumper Black
Shop NowUrban Armor Gear 324023114340 tablet case 30.5 cm ...
Shop NoweSTUFF ES683634-BULK tablet case Black
Shop NoweSTUFF CHICAGO Full Body Defender Case for Samsung...
Shop NoweSTUFF ES681904-BULK tablet case Black
Shop NoweSTUFF ES681903-BULK tablet case Black
Shop NoweSTUFF AUSTIN Defender Case for Lenovo TAB M10 HD ...
Shop NowOtterBox Defender Series for Apple iPad Pro (11-in...
Shop NowZebra SG-ET401-08EXO-02 tablet case 20.3 cm (8") C...
Shop NowOtterBox Defender Case for iPad 7th/8th/9th gen, S...
Shop NowOtterBox Defender Case for iPad 7th/8th/9th gen, S...
Shop NowTargus Click-In Case for Samsung Galaxy Tab A11+ a...
Shop NoweSTUFF ES683613-BULK tablet case Black
Shop NoweSTUFF ES683150-BULK tablet case Black
Shop NoweSTUFF ES683620-BULK tablet case Black
Shop NoweSTUFF CHICAGO Full Body Defender Case for Samsung...
Shop NoweSTUFF ES681844-BULK tablet case Black
Shop NoweSTUFF ES683300-BULK tablet case Black
Shop NowApple Smart Folio for iPad Air 11-inch (M2) - Char...
Shop NowOtterBox Defender Series for Apple iPad (A16/10th ...
Shop NowTargus VersaVu 27.7 cm (10.9") Folio Blue
Shop NoweSTUFF AUSTIN Defender Case for Microsoft Surface ...
Shop NowUrban Armor Gear Microsoft Surface Pro 9/10/11 Met...
Shop NowZebra SG-ET4X-8EXOSKL1-01 tablet case 20.3 cm (8")...
Shop NowZebra SG-ET4X-10EXOSKL1-01 tablet case 25.4 cm (10...
Shop NowOtterBox Defender Series for Apple iPad (A16/10th ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
OtterBox Defender Series for Galaxy Ta...
£51.26
£42.72
|
Hot Product
OtterBox Defender Case for iPad 7th/8t...
£51.24
£42.70
|
Bestseller
OtterBox Defender Case for iPad 7th/8t...
£49.32
£41.10
|
Recommended
eSTUFF ES681844-BULK tablet case Black
£49.18
£40.98
|
Popular
eSTUFF AUSTIN Defender Case for Micros...
£49.90
£41.58
|
eSTUFF CHICAGO Full Body Defender Case...
£42.44
£35.37
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
77-95041
|
77-62032
|
77-62035
|
ES681844-BULK
|
ES681890-BULK
|
ES683540-BULK
|
| Manufacturer |
Otterbox
|
Otterbox
|
Otterbox
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Polycarbonate (PC)
|
Polycarbonate (PC)
|
Polycarbonate (PC)
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Samsung
|
Microsoft
|
Samsung
|
| Case type |
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product main colour |
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|