OtterBox Standard EU Wall Charger 30W - 1X USB-C 30W USB-PD White
£12.13
£10.11
EU Standard Wall Charger 30W, white
- Compact, energy-efficient 30W USB-C fast charging wall charger
- Fast and built to last, enjoy up to 57% charge to your smartphone in 30 minutes
- Works with Apple, Samsung, Google and other smartphone and tablet brands
- Optimized for fast charging
- Rigorously tested for safe and smart charging
- Drop tested and wrapped in a tough exterior for ultra-durability
- Hassle-free customer service
More Information
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| SKU | 78-81341 |
| EAN | 0840304749638 |
| Manufacturer | Otterbox |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
The 30W OtterBox Wall Charger is the easy choice to quickly charge all your devices. This USB-C wall charger works seamlessly with Apple, Samsung, Google and other smartphone and tablet brands. Enjoy safe and efficient charging with USB-Power Delivery (PD). Available in two colours and in plug types C, G and I, the 30W wall charger is rigorously tested for durability and designed to work with your favourite OtterBox cable. This fast-charging wall charger keeps you powered up and ready for anything.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Power Delivery 3.0 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Design | |
| Product colour | White |
| Power | |
| Power plug type | Type C |
| Maximum power | 30 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Maximum output voltage | 15 V |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Output current (5V) | 3 A |
| Output current (9V) | 3 A |
| Compatible power plug types | EU |
| Output current (15V) | 2 A |
| Technical details | |
| Package type | Hanging box |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 24.6 mm |
| Depth | 88.2 mm |
| Height | 39.6 mm |
| Weight | 62.22 g |
| Package width | 100.1 mm |
| Package depth | 45 mm |
| Package height | 100.1 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Included power plug types | EU |
| Package type | Hanging box |
| Package width | 100.1 mm |
| Package depth | 45 mm |
| Package height | 100.1 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Included power plug types | EU |
| Package type | Hanging box |
| Features | |
| Compatible power plug types | EU |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case width | 205 mm |
| Master (outer) case length | 230.1 mm |
| Master (outer) case height | 320 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.81 kg |
| Other features | |
| Package type | Hanging box |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Hama Dual Charger, 2x USB, 2.4A with UK plug, blac...
Shop NowCables Direct USB-CHRC20W mobile device charger Un...
Shop NowLogiLink USB socket travel adapter for QC 3, 18W
Shop NowHYPER HyperJuice Universal White AC Fast charging ...
Shop NowDICOTA D32070 mobile device charger Laptop, Smartp...
Shop NowSandberg USB-C 20W Charger EU+USB-CC
Shop Now2-Power 2PUC1M05W mobile device charger White
Shop NowCoreParts MBXAP-AC0031 mobile device charger White...
Shop Now2-Power 2PUC1M01W mobile device charger White
Shop Now2-Power 2PUC1M04W mobile device charger White
Shop NowLogiLink PA0300 mobile device charger Universal Bl...
Shop Nowmophie essentials 409911855 mobile device charger ...
Shop NoweSTUFF ES636002-BULK mobile device charger Smartph...
Shop NowVerbatim GNC-35 GaN Charger 35W with 1 x USB-C PD ...
Shop NoweSTUFF ES631031 mobile device charger Mobile phone...
Shop NowLindy 30W USB Type A and C Charger UK Plug
Shop NowOtterBox Standard EU Wall Charger 20W - 1X USB-C 2...
Shop NoweSTUFF ES637001-BULK mobile device charger Smartph...
Shop NowDuracell AC Phone Charger-Sony-Ericsson
Shop NowCoreParts MBXUSB-AC0020 mobile device charger Univ...
Shop NoweSTUFF Home Charger USB-C PD 3A 20W, UK Plug - Whi...
Shop NowBelkin BoostCharge Universal White AC Fast chargin...
Shop NowLogiLink PA0315RF mobile device charger Smartphone...
Shop NowEnergizer A20MUL mobile device charger Universal W...
Shop NowLogiLink PA0315 mobile device charger Black
Shop NowCrosscall 1301229999215 mobile device charger Univ...
Shop NowDigitus USB Charger 20W, 1x USB-C, 1x USB-A
Shop NowDigitus USB GaN Charger 30W, 1x USB-C, 1x USB-A
Shop NowLogiLink PA0329 mobile device charger Black
Shop NowLogiLink PA0344 mobile device charger Universal Wh...
Shop NowBelkin BoostCharge Laptop, Smartphone, Tablet Whit...
Shop NowBelkin WIA004DSWH mobile device charger Headset, S...
Shop NoweSTUFF ES637001 mobile device charger Smartphone W...
Shop NowBelkin BoostCharge Mobile phone Black AC, USB Wire...
Shop NowBelkin WIA012HQBK mobile device charger Smartphone...
Shop NowBelkin WCA009kqWH Laptop, Smartphone, Tablet White...
Shop NowBelkin BoostCharge Mobile phone White AC, USB Fast...
Shop NowCoreParts MBXUSB-AC0002 mobile device charger Univ...
Shop NowCoreParts MBXUSB-AC0019 mobile device charger Univ...
Shop NowLogiLink PA0336 mobile device charger Universal Bl...
Shop NowLogiLink PA0336W mobile device charger Universal W...
Shop NowBelkin BoostCharge Mobile phone White AC, USB Fast...
Shop NowBelkin Boost Charge Smartphone Black Cigar lighter...
Shop NowCoreParts MBXUSB-AC0005 mobile device charger Univ...
Shop NowBelkin BOOST↑CHARGE Smartphone White Wireless ch...
Shop NowLogiLink PA0252 mobile device charger Universal Gr...
Shop NowOtterBox Wireless Charging Pad 10W + EU Wall Charg...
Shop NowCoreParts MSPP2860B mobile device charger Universa...
Shop NowCoreParts MBXAP-AC0007 mobile device charger White
Shop NowBelkin WCB002VFWH mobile device charger Smartphone...
Shop NowALOGIC CRC60 mobile device charger Black Auto
Shop NowBelkin WCB002MYWH mobile device charger Universal ...
Shop NowBelkin BoostCharge Universal Black Auto
Shop NowBelkin Boost Charge Universal Black Cigar lighter ...
Shop NowBelkin BoostCharge Smartphone Black Cigar lighter ...
Shop NowSamsung EP-DN975 Black
Shop NowSandberg Car Charger 2USB 1A+2.1A SAVER
Shop NowPraktica PUSBEUR mobile device charger Black Indoo...
Shop NowLogiLink PA0166 mobile device charger White
Shop NowUbiquiti INS-3AF-USB mobile device charger Univers...
Shop NowStarTech.com Dual-port USB wall charger - internat...
Shop Now2-Power AXIM CABLE C mobile device charger
Shop NowCablenet USB 3.1c Female - UK Plug
Shop NowLindy 73412 mobile device charger Smartphone, Tabl...
Shop NowOur Pure Planet 36W USB-A + USB-C Car Charger
Shop NowOur Pure Planet 30W USB-A + USB-C Wall Charger (Uk...
Shop NowLindy 20W USB Type C GaN Charger
Shop NowBelkin WCA004MYBK mobile device charger Universal ...
Shop Nowj5create JUP1420-FN 20W PD USB-C® Wall Charger
Shop NowBelkin WCA006myWH Smartphone White AC Fast chargin...
Shop NowLogiLink PA0198 mobile device charger Universal Bl...
Shop NowOtterBox EU Wall Charger 20W - 1X USB-C 20W USB-PD...
Shop Now2-Power BTC0400A mobile device charger
Shop NowCoreParts MBXUSB-AC0017 mobile device charger Univ...
Shop NowSamsung EP-T2510NBEGGB mobile device charger Unive...
Shop NowLogiLink PA0046 mobile device charger Universal Bl...
Shop NowStarTech.com Dual-port USB wall charger - internat...
Shop NowSandberg USB-C AC Charger PD20W EU
Shop NowBelkin WCA004myWH Smartphone, Tablet White AC Fast...
Shop NowCAT CUCH-BLSI-00M-0H0 mobile device charger Univer...
Shop NowCoreParts MSPA7061 mobile device charger Grey Indo...
Shop NowCoreParts MBXUSB-AC0003 mobile device charger Univ...
Shop NowSamsung EP-T1510XBEGAE mobile device charger Smart...
Shop NowBelkin USB-C Charger 20W
Shop NowSamsung EP-T1510XWEGAE mobile device charger Smart...
Shop NowMobilis WORLDWIDE TRAVEL ADAPTOR 001243
Shop NowOur Pure Planet 24W Dual USB-A Wall Charger (UK po...
Shop NowZebra PWR-WUA5V6W0WW mobile device charger Bar cod...
Shop NowApple 20W USB-C Power Adapter
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
OtterBox Standard EU Wall Charger 30W...
£12.13
£10.11
|
Recommended
Duracell AC Phone Charger-Sony-Ericsson
£15.84
£13.20
|
2-Power AXIM CABLE C mobile device cha...
£16.02
£13.35
|
Hot Product
LogiLink PA0046 mobile device charger...
£11.66
£9.72
|
Bestseller
StarTech.com Dual-port USB wall charge...
£14.08
£11.73
|
Popular
StarTech.com Dual-port USB wall charge...
£16.08
£13.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
78-81341
|
DMAC04-UK
|
AXIM CABLE C
|
PA0046
|
USB2PACBK
|
USB2PACWH
|
| Manufacturer |
Otterbox
|
Duracell
|
2-Power
|
LogiLink
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Charger type |
Indoor
|
Outdoor
|
N/A
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|