LogiLink PA0300 mobile device charger Universal Black AC, Cigar lighter Fast charging Auto, Indoor
£11.88
£9.90
USB travel charger set, vehivle & socket charger, each 1x USB-A, 1x USB-C, 15 W, black
- Set includes two adapters with two ports each (USB-A and USB-C)
- Supports 3 A high output for efficient charging
- Overload, overcurrent, overvoltage, overtemperature and short circuit protection
- Compatible with iPhone/iPad/mobile devices/tablet PC/power banks and other 5 V devices
- LED indicator
More Information
| Charger type | Auto,Indoor |
|---|---|
| SKU | PA0300 |
| EAN | 4052792068641 |
| Manufacturer | LogiLink |
| Availability | Y |
Description
"USB travel charger set, vehivle & socket charger, each 1x USB-A, 1x USB-C, 15 W, black" from LogiLink
The Universal USB-C car/truck charger and wall charger set is an excellent combo kit for traveling. Fast charging USB compatible devices with overload, overcurrent, overvoltage, overtemperature and short circuit protection. With two ports (USB-A and USB-C), pretty much all smartphones and tablets can be charged anywhere.
The Universal USB-C car/truck charger and wall charger set is an excellent combo kit for traveling. Fast charging USB compatible devices with overload, overcurrent, overvoltage, overtemperature and short circuit protection. With two ports (USB-A and USB-C), pretty much all smartphones and tablets can be charged anywhere.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Auto, Indoor |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC, Cigar lighter |
| Power protection features | Over current, Over voltage, Overheating, Overload, Short circuit |
| Compatibility | iPhone/iPad/mobile devices/tablet PC/power banks and other 5 V devices |
| Fast charging | Yes |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Operating principle | Contactless |
| USB Power Delivery up to | 15 W |
| Number of outputs | 4 outputs |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Design | |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Port 2 output current | 3 A |
| Port 1 output current | 3 A |
| Maximum power | 15 W |
| Input voltage | 12 - 24 - 230 V |
| AC adapter output current | 3 A |
| Maximum output voltage | 5 V |
| Port 3 output current | 3 A |
| AC adapter power | 15 W |
| Output current (5V) | 3 A |
| Port 1 output power | 15 W |
| Port 2 output power | 15 W |
| Port 3 output power | 15 W |
| Port 4 output power | 15 W |
| Port 4 output current | 3 A |
| Output power | 15 W |
| Technical details | |
| Package type | Hanging box |
| Charger type | Auto, Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC, Cigar lighter |
| Power protection features | Over current, Over voltage, Overheating, Overload, Short circuit |
| Compatibility | iPhone/iPad/mobile devices/tablet PC/power banks and other 5 V devices |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 36 mm |
| Depth | 85 mm |
| Height | 32 mm |
| Weight | 70 g |
| Diameter | 2.6 cm |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
| Package type | Hanging box |
| Other features | |
| Package type | Hanging box |
| Compatibility | iPhone/iPad/mobile devices/tablet PC/power banks and other 5 V devices |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Belkin CCB005btBK Laptop, Smartphone, Tablet Black...
Shop NowCables Direct USB-CHRC20W mobile device charger Un...
Shop NowLogiLink USB socket travel adapter for QC 3, 18W
Shop NowHYPER HyperJuice Universal White AC Fast charging ...
Shop NowDICOTA D32070 mobile device charger Laptop, Smartp...
Shop Now2-Power 2PUC1M05W mobile device charger White
Shop Now2-Power 2PUC1M01W mobile device charger White
Shop Now2-Power 2PUC1M04W mobile device charger White
Shop NowSamsung EP-T1510XWEGAE mobile device charger Smart...
Shop NowSamsung EP-T1510XBEGAE mobile device charger Smart...
Shop Nowmophie essentials 409911855 mobile device charger ...
Shop NowJuice JUI-MAINS-PD-PLUG-USBA/C-30W-ECO-WHT Univers...
Shop NoweSTUFF ES636002-BULK mobile device charger Smartph...
Shop NowVerbatim GNC-35 GaN Charger 35W with 1 x USB-C PD ...
Shop NowLindy 30W USB Type A and C Charger UK Plug
Shop NowOtterBox Standard UK Wall Charger 20W - 1X USB-C 2...
Shop NowOtterBox Standard EU Wall Charger 20W - 1X USB-C 2...
Shop NowOtterBox Standard EU Wall Charger 30W - 1X USB-C 3...
Shop NoweSTUFF ES637001-BULK mobile device charger Smartph...
Shop NowDuracell AC Phone Charger-Sony-Ericsson
Shop NowBelkin BoostCharge Mobile phone Black AC, USB Wire...
Shop NowLogiLink PA0315 mobile device charger Black
Shop NowCrosscall 1301229999215 mobile device charger Univ...
Shop NowDigitus USB Charger 20W, 1x USB-C, 1x USB-A
Shop NowDigitus USB GaN Charger 30W, 1x USB-C, 1x USB-A
Shop NowLogiLink PA0329 mobile device charger Black
Shop NowJuice JUI-MAINS-LIGHT-20W-ECO mobile device charge...
Shop NowLogiLink PA0344 mobile device charger Universal Wh...
Shop NowBelkin BoostCharge Laptop, Smartphone, Tablet Whit...
Shop NowBelkin WIA004DSWH mobile device charger Headset, S...
Shop NoweSTUFF ES637001 mobile device charger Smartphone W...
Shop NowBelkin WIA012HQBK mobile device charger Smartphone...
Shop NowBelkin WCA009kqWH Laptop, Smartphone, Tablet White...
Shop NowCoreParts MBXUSB-AC0002 mobile device charger Univ...
Shop NowCoreParts MBXUSB-AC0019 mobile device charger Univ...
Shop NowLogiLink PA0336 mobile device charger Universal Bl...
Shop NowLogiLink PA0336W mobile device charger Universal W...
Shop NowBelkin BoostCharge Mobile phone White AC, USB Fast...
Shop NowLogiLink PA0259 mobile device charger Universal Wh...
Shop NowBelkin Boost Charge Universal Black Cigar lighter ...
Shop NowCoreParts MBXUSB-AC0005 mobile device charger Univ...
Shop NowCoreParts MBXUSB-AC0020 mobile device charger Univ...
Shop NowCoreParts MSPP2860B mobile device charger Universa...
Shop NowCoreParts MBXAP-AC0007 mobile device charger White...
Shop NowBelkin WCB002VFWH mobile device charger Smartphone...
Shop NowALOGIC CRC60 mobile device charger Black Auto
Shop NowBelkin WCB002MYWH mobile device charger Universal ...
Shop NowBelkin Boost Charge Smartphone Black Cigar lighter...
Shop NowLogiLink PA0252 mobile device charger Universal Gr...
Shop NowBelkin BoostCharge Smartphone Black Cigar lighter ...
Shop NowSandberg Car Charger 2USB 1A+2.1A SAVER
Shop NowPraktica PUSBEUR mobile device charger Black Indoo...
Shop NowLogiLink PA0166 mobile device charger White
Shop NowUbiquiti INS-3AF-USB mobile device charger Univers...
Shop NowStarTech.com Dual-port USB wall charger - internat...
Shop Now2-Power AXIM CABLE C mobile device charger
Shop NowLindy 73412 mobile device charger Smartphone, Tabl...
Shop NowBelkin BoostCharge Universal Black Auto
Shop NowCoreParts MBXUSB-AC0017 mobile device charger Univ...
Shop NowALOGIC Rapid Power 30W Mini Car Charger with USB-C...
Shop Now2-Power BTC0400A mobile device charger
Shop NowOur Pure Planet 36W USB-A + USB-C Car Charger
Shop NowBelkin Boost↑Charge Universal White AC Indoor
Shop NowCablenet USB 3.1c Female - UK Plug
Shop NowLogiLink PA0198 mobile device charger Universal Bl...
Shop NowBelkin WCA004MYBK mobile device charger Universal ...
Shop NowBelkin WCA006myWH Smartphone White AC Fast chargin...
Shop Nowj5create JUP1420-FN 20W PD USB-C® Wall Charger
Shop NowBelkin BoostCharge Smartphone, Tablet AC Indoor
Shop NowLogiLink PA0046 mobile device charger Universal Bl...
Shop NowStarTech.com Dual-port USB wall charger - internat...
Shop NowCoreParts MBXUSB-AC0003 mobile device charger Univ...
Shop NowMobilis WORLDWIDE TRAVEL ADAPTOR 001243
Shop NowCoreParts MSPA7061 mobile device charger White Ind...
Shop NowBelkin WCA004myWH Smartphone, Tablet White AC Fast...
Shop NowSandberg USB-C AC Charger PD20W EU
Shop NowOur Pure Planet 24W Dual USB-A Wall Charger (UK po...
Shop NowZebra PWR-WUA5V6W0WW mobile device charger Bar cod...
Shop NowApple 20W USB-C Power Adapter
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
LogiLink PA0300 mobile device charger...
£11.88
£9.90
|
Recommended
Duracell AC Phone Charger-Sony-Ericsson
£15.84
£13.20
|
New
2-Power AXIM CABLE C mobile device cha...
£16.02
£13.35
|
Popular
LogiLink PA0046 mobile device charger...
£11.66
£9.72
|
Bestseller
StarTech.com Dual-port USB wall charge...
£14.14
£11.78
|
Hot Product
StarTech.com Dual-port USB wall charge...
£16.15
£13.46
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PA0300
|
DMAC04-UK
|
AXIM CABLE C
|
PA0046
|
USB2PACBK
|
USB2PACWH
|
| Manufacturer |
LogiLink
|
Duracell
|
2-Power
|
LogiLink
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Charger type |
N/A
|
Outdoor
|
N/A
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|