Samsung Galaxy A37 5G 17 cm (6.7") Dual SIM Android 16.0 USB Type-C 8 GB 256 GB 5000 mAh Grey
£380.29
£316.91
6.7", 1080 x 2340 (FHD+), 8/256 GB, Bluetooth 5.3, 5000 mAh, 162.9 x 78.2 x 7.4 mm, 196 g
More Information
| SKU | SM-A376BDGGEUE |
|---|---|
| EAN | 8806099035372 |
| Manufacturer | Samsung |
| Availability | Y |
| Product Family | Galaxy |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
SAMSUNG A37 5G A376B/DS 8/256GB AWESOME GRAYGREEN
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Display number of colours | 16 million colours |
| Screen shape | Flat |
| Pixel density | 385 ppi |
| Display resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Display diagonal | 17 cm (6.7") |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Display glass type | Corning Glass |
| Gorilla Glass version | Gorilla Glass Victus+ |
| Display technology marketing name | Super AMOLED |
| Processor | |
| Processor boost frequency | 2.75 GHz |
| Processor family | Samsung Exynos |
| Processor cores | 8 |
| Processor model | 1480 |
| Storage | |
| RAM capacity | 8 GB |
| Internal storage capacity | 256 GB |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Camera | |
| Third rear camera sensor size | 1/5.0" |
| Third rear camera field of view (FOV) angle | 78° |
| Second rear camera sensor size | 1/4.0" |
| Second rear camera field of view (FOV) angle | 120° |
| Rear camera sensor size | 1/1.56" |
| Rear camera pixel size | 1 µm |
| Rear camera field of view (FOV) angle | 84° |
| Front camera sensor size | 1/3.2" |
| Front camera pixel size | 1.12 µm |
| Front camera field of view (FOV) angle | 81° |
| Rear camera flash | Yes |
| Third rear camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Front camera type | Single camera |
| Rear camera type | Triple camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Second rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@30fps, 1920x1080@60fps, 1280x720@30fps, 3840x2160@30fps |
| Front camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Second rear camera aperture number | 2.2 |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Auto focus | Yes |
| Digital zoom | 10x |
| Maximum frame rate | 240 fps |
| Image stabilizer | Yes |
| Flash type | LED |
| Night mode | Yes |
| Third rear camera aperture number | 2.4 |
| Image stabilizer type | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Panorama | Yes |
| Portrait mode | Yes |
| Macro photography | Yes |
| Camera image formats supported | HEIF, JPEG |
| Rear camera pixel size (Quad Pixel technology) | 1.12 µm |
| Slow motion rate | 240fps in HD |
| Slow motion mode | Yes |
| Third rear camera pixel size (Quad Pixel technology) | 1.12 µm |
| Network | |
| Mobile network generation | 5G |
| SIM card capability | Dual SIM |
| 3G bands supported | 2100,1900,850 MHz |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| 3G standards | UMTS, WCDMA |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| 4G bands supported | 1900,2100,1800,850,2600,900,700,800,1500,2300,2500 MHz |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| MIMO | Yes |
| 5G standard | Sub6 FDD, Sub6 TDD |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| GPS Performance | |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB version | 2.0 |
| Headphone connectivity | USB Type-C |
| Technical details | |
| Fingerprint reader | Yes |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Form factor | Bar |
| Product colour | Grey |
| File formats | |
| Audio formats supported | MP3, M4A, 3GA, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, Mid, MIDI, XMF, RTX, OTA, IMY, MXMF |
| Video formats supported | MP4, M4V, 3GP, 3G2, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| Navigation | |
| Position location | Yes |
| BeiDou | Yes |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Galileo | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Fingerprint reader | Yes |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Form factor | Bar |
| Face recognition | Yes |
| Colour name | Awesome Graygreen |
| Ergonomics | |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Geomagnetic sensor | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Gyroscope | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Operating system installed | Android 16.0 |
| Wireless charging | No |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Multimedia | |
| Audio formats supported | MP3, M4A, 3GA, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, Mid, MIDI, XMF, RTX, OTA, IMY, MXMF |
| Video formats supported | MP4, M4V, 3GP, 3G2, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| Call management | |
| Image stabilizer | Yes |
| Software | |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 16.0 |
| User interface (UI) | One UI 8.5 |
| Battery | |
| Wireless charging | No |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Continuous video playback time | 29 h |
| Memory | |
| RAM capacity | 8 GB |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 10 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 45 W |
| Energy efficiency class | A |
| Endurance | |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Energy efficiency class | A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Battery endurance per cycle | 3180 min |
| Battery endurance in cycles | 1200 |
| Repeated free fall reliability class | B |
| Repairability class | C |
| Certificates | |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Sensors | |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Geomagnetic sensor | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 78.2 mm |
| Depth | 7.4 mm |
| Height | 162.9 mm |
| Weight | 196 g |
| Features | |
| Front camera field of view (FOV) angle | 81° |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| SIM card ejector pin | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Apple iPhone 13 128GB - Midnight
Shop NowFairphone The (Gen 6) 16 cm (6.31") Dual SIM Andro...
Shop NowFairphone The (Gen 6) 16 cm (6.31") Dual SIM Andro...
Shop NowApple iPhone 13 128GB - Starlight
Shop NowOnePlus Nord 5 17.4 cm (6.83") Dual SIM Android 15...
Shop NowOnePlus Nord CE5 17.2 cm (6.77") Hybrid Dual SIM A...
Shop NowOnePlus Nord CE5 17.2 cm (6.77") Hybrid Dual SIM A...
Shop NowMotorola ThinkPhone25 16.1 cm (6.36") Dual SIM And...
Shop NowApple iPhone 13 15.5 cm (6.1") Dual SIM iOS 15 5G ...
Shop NowHonor Magic 8 Lite 17.2 cm (6.79") Hybrid Dual SIM...
Shop NowGoogle Pixel 8 Pro 17 cm (6.7") Dual SIM 5G USB Ty...
Shop NowApple iPhone 14 512GB - (PRODUCT)RED
Shop NowApple iPhone 14 512GB - Purple
Shop NowApple iPhone 14 128GB - Blue
Shop NowSamsung Galaxy A37 5G Enterprise Edition
Shop NowApple iPhone 14 512GB - Yellow
Shop NowGoogle Pixel 8 Pro 17 cm (6.7") Dual SIM 5G USB Ty...
Shop NowHonor Magic 8 Lite 17.2 cm (6.79") Hybrid Dual SIM...
Shop NowApple iPhone 14 128GB - Midnight
Shop NowGoogle Pixel 10 16 cm (6.3") Dual SIM Android 16.0...
Shop NowGoogle Pixel 9a 16 cm (6.3") Dual SIM Android 15 5...
Shop NowApple iPhone 16e 15.5 cm (6.1") Dual SIM iOS 18 5G...
Shop NowApple iPhone 16e 15.5 cm (6.1") Dual SIM iOS 18 5G...
Shop NowSamsung Galaxy S24 FE 17 cm (6.7") Dual SIM Androi...
Shop NowSamsung Galaxy S24 FE 17 cm (6.7") Dual SIM Androi...
Shop NowSamsung Galaxy S24 FE 17 cm (6.7") Dual SIM Androi...
Shop NowSamsung Galaxy A35 5G 16.8 cm (6.6") Hybrid Dual S...
Shop NowSamsung Galaxy A56 17 cm (6.7") Dual SIM Android 1...
Shop NowSamsung Galaxy A56 5G 17 cm (6.7") Dual SIM Androi...
Shop NowSamsung Galaxy A56 5G Enterprise Edition 17 cm (6....
Shop NowSamsung Galaxy A36 5G Enterprise Edition 17 cm (6....
Shop NowSamsung Galaxy A56 17 cm (6.7") Dual SIM Android 1...
Shop NowSamsung Galaxy A56 5G Enterprise Edition 17 cm (6....
Shop NowSamsung Galaxy XCover7 Pro Enterprise Edition XCov...
Shop NowSamsung Galaxy A56 17 cm (6.7") Dual SIM Android 1...
Shop NowSamsung Galaxy A56 17 cm (6.7") Dual SIM Android 1...
Shop NowSamsung Galaxy A56 17 cm (6.7") Dual SIM Android 1...
Shop NowSamsung Galaxy A35 5G Enterprise Edition 16.8 cm (...
Shop NowSamsung Galaxy A55 5G
Shop NowSamsung Galaxy S23 SM-S911B 15.5 cm (6.1") Dual SI...
Shop NowSamsung Galaxy A57 5G Enterprise Edition 17 cm (6....
Shop NowSamsung Galaxy A37 5G 17 cm (6.7") Dual SIM USB Ty...
Shop NowSamsung Galaxy A37 5G 17 cm (6.7") Dual SIM Androi...
Shop NowSamsung Galaxy A37 5G 17 cm (6.7") Dual SIM Androi...
Shop NowSamsung Galaxy A56 17 cm (6.7") Dual SIM Android 1...
Shop NowSamsung Galaxy A56 17 cm (6.7") Dual SIM 5G USB Ty...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Samsung Galaxy A37 5G 17 cm (6.7"...
£380.29
£316.91
|
Popular
Apple iPhone 13 128GB - Starlight
£436.24
£363.53
|
Recommended
Apple iPhone 13 128GB - Midnight
£436.82
£364.02
|
Apple iPhone 14 512GB - (PRODUCT)RED
£545.58
£454.65
|
Apple iPhone 14 512GB - Purple
£546.04
£455.03
|
Bestseller
Apple iPhone 14 128GB - Midnight
£544.13
£453.44
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SM-A376BDGGEUE
|
MLPG3B/A
|
MLPF3B/A
|
MPXG3ZD/A
|
MPX93ZD/A
|
MPUF3ZD/A
|
| Manufacturer |
Samsung
|
Apple
|
Apple
|
Apple
|
Apple
|
Apple
|
| Platform |
Android
|
iOS
|
iOS
|
iOS
|
iOS
|
iOS
|
| Form factor |
bar
|
bar
|
bar
|
bar
|
bar
|
bar
|
| Display diagonal |
4" and more
|
4" and more
|
4" and more
|
4" and more
|
4" and more
|
4" and more
|
| Product colour |
Grey
|
White
|
Black
|
Red
|
Purple
|
Black
|
| Operating system installed |
Android 16.0
|
iOS 17
|
iOS 17
|
iOS 17
|
iOS 17
|
iOS 17
|
| RAM capacity |
6GB and more
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Internal storage capacity |
256GB and more
|
128GB to 256GB
|
128GB to 256GB
|
256GB and more
|
256GB and more
|
128GB to 256GB
|
| SIM card capability |
Dual SIM
|
Dual SIM
|
Dual SIM
|
Dual SIM
|
Dual SIM
|
Dual SIM
|
| Position location |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Rear camera type |
Triple camera
|
Dual camera
|
Dual camera
|
Dual camera
|
Dual camera
|
Dual camera
|
| Mobile network generation |
5G
|
5G
|
5G
|
5G
|
5G
|
5G
|