Samsung Galaxy Tab A9+ 5G Snapdragon LTE-TDD & LTE-FDD 64 GB 27.9 cm (11") 4 GB Wi-Fi 5 (802.11ac) Graphite
£518.10
£431.75
Samsung Galaxy Tab A9+, 27.9 cm (11"), 1920 x 1200 pixels, 64 GB, 4 GB, 2.2 GHz, Graphite
More Information
| Display | 11" |
|---|---|
| Memory | 4GB |
| Mobile network connection | Yes |
| SKU | SM-X216BZAAEUE |
| EAN | 8806095306179 |
| Manufacturer | Samsung |
| Availability | Y |
| Product Family | Galaxy Tab |
Description
Samsung Galaxy Tab A9+. Display diagonal: 27.9 cm (11"), Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal storage capacity: 64 GB. Processor frequency: 2.2 GHz, Processor family: Snapdragon, Processor model: 695. Internal memory: 4 GB. Rear camera resolution (numeric): 8 MP, Rear camera type: Single camera, Front camera resolution (numeric): 5 MP, Front camera. Top Wi-Fi standard: Wi-Fi 5 (802.11ac). Card reader integrated. Weight: 491 g. Product colour: Graphite
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Display number of colours | 16 million colours |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 27.9 cm (11") |
| HD type | WUXGA |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Panel type | TFT |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor model | 695 |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | Snapdragon |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Storage | |
| User memory | 44.8 GB |
| Internal storage capacity | 64 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 1 TB |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Speaker power | 1.2 W |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Camera | |
| Rear camera type | Single camera |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@30fps |
| Video recording modes | 1080p |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Auto focus | Yes |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Face recognition | Yes |
| Rear camera flash | No |
| Network | |
| Mobile network connection | Yes |
| Mobile network generation | 5G |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| 5G standard | Sub6 FDD, Sub6 TDD |
| Ports & interfaces | |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| USB 2.0 Type-C ports quantity | 1 |
| Navigation | |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| File formats | |
| Video formats supported | 3G2, 3GP, AVI, FLV, M4V, MKV, MP4, WEBM |
| Audio formats supported | 3GA, AAC, AMR, AWB, FLAC, IMY, M4A, Mid, MIDI, MP3, MXMF, OGA, OGG, OTA, RTTTL, RTX, WAV, XMF |
| Phone features | |
|---|---|
| Voice call | Yes |
| Video call | Yes |
| Design | |
| Device type | Mobile tablet |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Graphite |
| Face recognition | Yes |
| Technical details | |
| Device type | Mobile tablet |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Graphite |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Performance | |
| Position location | Yes |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Video formats supported | 3G2, 3GP, AVI, FLV, M4V, MKV, MP4, WEBM |
| Audio formats supported | 3GA, AAC, AMR, AWB, FLAC, IMY, M4A, Mid, MIDI, MP3, MXMF, OGA, OGG, OTA, RTTTL, RTX, WAV, XMF |
| Galileo | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Security | |
| Face recognition | Yes |
| Software | |
| Platform | Android |
| Battery | |
| Battery capacity | 7040 mAh |
| Battery included | Yes |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 10 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 15 W |
| Media formats | |
| Video formats supported | 3G2, 3GP, AVI, FLV, M4V, MKV, MP4, WEBM |
| Audio formats supported | 3GA, AAC, AMR, AWB, FLAC, IMY, M4A, Mid, MIDI, MP3, MXMF, OGA, OGG, OTA, RTTTL, RTX, WAV, XMF |
| Weight & dimensions | |
| Width | 257.1 mm |
| Depth | 6.9 mm |
| Height | 168.7 mm |
| Weight | 491 g |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Other features | |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor family | Snapdragon |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Apple iPad 11-inch Air Wi-Fi + Cellular 128GB - Bl...
Shop NowApple iPad 11-inch Wi-Fi 512GB - Silver
Shop NowApple iPad 11-inch Air Wi-Fi + Cellular 128GB - Pu...
Shop NowApple iPad 11-inch Wi-Fi 256GB - Yellow
Shop NowApple iPad Air 5G Apple M LTE-TDD & LTE-FDD 128 GB...
Shop NowApple iPad 11-inch Wi-Fi 512GB - Yellow
Shop NowApple iPad Air Apple M 256 GB 27.9 cm (11") 12 GB ...
Shop NowApple iPad 13-inch Air Wi-Fi 128GB - Blue
Shop NowApple iPad 11-inch Wi-Fi 512GB - Blue
Shop NowApple iPad Air 5G Apple M LTE-TDD & LTE-FDD 128 GB...
Shop NowApple iPad 11-inch Air Wi-Fi 256GB - Purple
Shop NowApple iPad 11-inch Air Wi-Fi 256GB - Starlight
Shop NowApple iPad Air 5G Apple M LTE-TDD & LTE-FDD 128 GB...
Shop NowApple iPad Air Apple M 256 GB 27.9 cm (11") 12 GB ...
Shop NowZebra ET401 5G 64 GB 20.3 cm (8") 6 GB Wi-Fi 7 (80...
Shop NowSamsung SM-X300N 128 GB 20.3 cm (8") 6 GB Wi-Fi 6 ...
Shop NowLenovo Yoga Tab Plus Snapdragon 256 GB 32.3 cm (12...
Shop NowSamsung Galaxy Tab Active5 Pro SM-X356B 5G Snapdra...
Shop NowApple iPad mini 7th Gen 8.3in Wi-Fi+Cellular 128GB...
Shop NowApple iPad Air Apple M 128 GB 27.9 cm (11") 12 GB ...
Shop NowApple iPad Air Apple M 256 GB 27.9 cm (11") 12 GB ...
Shop NowHoneywell ScanPal EDA10A 5G Snapdragon LTE-TDD & L...
Shop NowApple iPad Air Apple M 128 GB 27.9 cm (11") 12 GB ...
Shop NowTERRA PAD 1220142 tablet Intel® Core™ i5 512 GB...
Shop NowSamsung Galaxy Tab S Galaxy Tab S10+ (12.4", Wi-Fi...
Shop NowApple iPad 11-inch Air Wi-Fi 256GB - Blue
Shop NowApple iPad mini 7th Gen 8.3in Wi-Fi+Cellular 256GB...
Shop NowApple iPad mini Wi-Fi 256GB - Purple
Shop NowApple iPad Air Apple M 128 GB 27.9 cm (11") 12 GB ...
Shop NowApple iPad mini 7th Gen 8.3in Wi-Fi+Cellular 128GB...
Shop NowApple iPad mini Wi-Fi 256GB - Starlight
Shop NowApple iPad mini Wi-Fi 256GB - Blue
Shop NowApple iPad mini 7th Gen 8.3in Wi-Fi+Cellular 256GB...
Shop NowApple iPad mini 7th Gen 8.3in Wi-Fi+Cellular 128GB...
Shop NowApple iPad Air 5G Apple M LTE-TDD & LTE-FDD 128 GB...
Shop NowApple iPad 11-inch Wi-Fi 256GB - Pink
Shop NowSamsung Galaxy Tab S9 FE+ Samsung Exynos 256 GB 31...
Shop NowSamsung Galaxy Tab Active5 Enterprise Edition 5G S...
Shop NowApple iPad Air Apple M 128 GB 27.9 cm (11") 12 GB ...
Shop NowApple iPad Air Apple M 256 GB 27.9 cm (11") 12 GB ...
Shop NowApple iPad 11-inch Air Wi-Fi 128GB - Purple
Shop NowApple iPad 11-inch Air Wi-Fi 128GB - Starlight
Shop NowApple iPad 11-inch Air Wi-Fi 256GB - Space Grey
Shop NowSamsung Galaxy Tab S11 128 GB 27.9 cm (11") 12 GB ...
Shop NowSamsung Galaxy Tab S11 5G 128 GB 27.9 cm (11") 12 ...
Shop NowSamsung Galaxy Tab Active5 Wi-Fi Entreprise Editio...
Shop NowApple iPad 11-inch Air Wi-Fi 128GB - Blue
Shop NowApple iPad 11-inch Wi-Fi 256GB - Blue
Shop NowSamsung Galaxy Tab Active5 Enterprise Edition 5G S...
Shop NowZebra ET45 5G Snapdragon 64 GB 20.3 cm (8") 4 GB W...
Shop NowSamsung Galaxy Tab Active4 Pro SM-T636B 5G Snapdra...
Shop NowSamsung Galaxy Tab Active5 Pro Active5 Pro 5G Ente...
Shop NowApple iPad 11-inch Air Wi-Fi 128GB - Space Grey
Shop NowApple iPad 11-inch Wi-Fi + Cellular 128GB - Silver
Shop NowApple iPad 11-inch Wi-Fi 256GB - Silver
Shop NowSamsung Galaxy Tab S10 FE+ (13.1", Wi-Fi)
Shop NowSamsung Galaxy Tab S10 FE+ (13.1", Wi-Fi)
Shop NowSamsung Galaxy Tab S10 FE 5G (10.9")
Shop NowSamsung Galaxy Tab S10 FE+ (13.1", Wi-Fi)
Shop NowSamsung Galaxy Tab S10 FE 5G Entreprise Edition Sa...
Shop NowSamsung Galaxy Tab S10 FE (10.9", Wi-Fi)
Shop NowSamsung Galaxy Tab S10 FE 5G (10.9")
Shop NowSamsung Galaxy Tab S10 FE (10.9", Wi-Fi)
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Samsung Galaxy Tab A9+ 5G Snapdragon L...
£518.10
£431.75
|
Recommended
Zebra ET45 5G Snapdragon 64 GB 20.3 cm...
£792.04
£660.03
|
Bestseller
Samsung Galaxy Tab Active4 Pro SM-T636...
£455.08
£379.23
|
Popular
Samsung Galaxy Tab S9 SM-X716B 5G Snap...
£542.52
£452.10
|
Honeywell ScanPal EDA10A 5G Snapdragon...
£759.04
£632.53
|
New
Samsung Galaxy Tab S9 FE+ Samsung Exyn...
£479.16
£399.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SM-X216BZAAEUE
|
ET45CA-101D1B0-A6
|
SM-T636BZKEEEA
|
SM-X716BZAEEUB
|
EDA10A-00B061N21RK
|
SM-X610NZSEEUB
|
| Manufacturer |
Samsung
|
Zebra
|
Samsung
|
Samsung
|
Honeywell
|
Samsung
|
| Platform |
Android
|
Android
|
Android
|
Android
|
Android
|
Android
|
| Form factor |
Slate
|
Slate
|
Slate
|
Slate
|
Slate
|
Slate
|
| Display diagonal |
10" to 12"
|
7" to 10"
|
10" to 12"
|
10" to 12"
|
10" to 12"
|
12" and more
|
| Product colour |
Graphite
|
Black
|
Black
|
Graphite
|
Black
|
Silver
|
| Operating system installed |
N/A
|
Android 11
|
N/A
|
Android 13
|
Android 12
|
Android 13
|
| Card reader integrated |
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
4GB
|
4GB
|
4GB
|
8GB
|
4GB
|
8GB
|
| Mobile network connection |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
| Position location |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
| Rear camera type |
Single camera
|
Single camera
|
Single camera
|
Single camera
|
Single camera
|
Dual camera
|
| Panel type |
TFT
|
N/A
|
TFT
|
TFT
|
N/A
|
TFT
|