Samsung Galaxy Tab S10 FE Samsung Exynos 128 GB 27.7 cm (10.9") 8 GB Wi-Fi 6 (802.11ax) Android 15 Grey
£453.42
£377.85
Samsung Galaxy Tab S10 FE, 27.7 cm (10.9"), 2304 x 1440 pixels, 128 GB, 8 GB, Android 15, Grey
More Information
Description
Samsung Galaxy Tab S10 FE. Display diagonal: 27.7 cm (10.9"), Display resolution: 2304 x 1440 pixels. Internal storage capacity: 128 GB. Processor frequency: 1.9 GHz, Processor family: Samsung Exynos. Internal memory: 8 GB. Rear camera resolution (numeric): 13 MP, Rear camera type: Single camera, Front camera resolution (numeric): 12 MP. Top Wi-Fi standard: Wi-Fi 6 (802.11ax). Assisted GPS (A-GPS). Card reader integrated. Weight: 497 g. Operating system installed: Android 15. Product colour: Grey
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Display number of colours | 16 million colours |
| Pixel density | 249 ppi |
| Display resolution | 2304 x 1440 pixels |
| Display brightness | 600 cd/m² |
| Display diagonal | 27.7 cm (10.9") |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| HD type | WUXGA+ |
| Panel type | PLS |
| Maximum refresh rate | 90 Hz |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Samsung |
| Processor boost frequency | 2.9 GHz |
| Processor frequency | 1.9 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | Samsung Exynos |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Storage | |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 2 TB |
| Audio | |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Camera | |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera aperture number | 2 |
| Resolution at capture speed | 3840x2160@30fps |
| Front camera aperture number | 2.4 |
| Rear camera resolution (numeric) | 13 MP |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Digital zoom | 8x |
| Auto focus | Yes |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Rear camera field of view (FOV) angle | 80° |
| Front camera field of view (FOV) angle | 120° |
| Panorama | Yes |
| Portrait mode | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Headphone connectivity | USB |
| USB 2.0 Type-C ports quantity | 1 |
| Navigation | |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Assisted GPS (A-GPS) | Yes |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Device type | Mobile tablet |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Grey |
| Fingerprint reader | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Operating system installed | Android 15 |
| Position location | Yes |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Assisted GPS (A-GPS) | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Google applications | Gmail, Google Chrome, Google Drive, Google Maps, Google Meet, Google Photos, Google Search |
| Galileo | Yes |
| Screen recording | Yes |
| Night mode | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Technical details | |
| Device type | Mobile tablet |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Grey |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Processor manufacturer | Samsung |
| Repairability index | 2.8 |
| Security | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Pen | |
| Stylus pen | Yes |
| Software | |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 15 |
| User interface (UI) | One UI 7.0 |
| Google applications | Gmail, Google Chrome, Google Drive, Google Maps, Google Meet, Google Photos, Google Search |
| Battery | |
| Battery capacity | 8000 mAh |
| Battery recharge time | 1.28 h |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 15 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 45 W |
| Endurance | |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Energy efficiency class | F |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Battery endurance per cycle | 5792 min |
| Battery endurance in cycles | 2000 |
| Repeated free fall reliability class | E |
| Repairability class | C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 254.3 mm |
| Depth | 6 mm |
| Height | 165.8 mm |
| Weight | 497 g |
| Package width | 270 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 20 mm |
| Packaging content | |
| Stylus pen | Yes |
| AC adapter included | No |
| Logistics data | |
| Repairability index | 2.8 |
| Other features | |
| Processor manufacturer | Samsung |
| Processor family | Samsung Exynos |
| Package weight | 770 kg |
| Repairability index | 2.8 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Apple iPad 11-inch A16 Wi-Fi + Cellular 256GB - Bl...
Shop NowApple iPad 11-inch A16 Wi-Fi + Cellular 128GB - Bl...
Shop NowApple iPad 11-inch A16 Wi-Fi 512GB - Silver
Shop NowApple iPad 11-inch Air M3 Wi-Fi 256GB - Purple
Shop NowApple iPad 11-inch A16 Wi-Fi 256GB - Yellow
Shop NowApple iPad Air M4 128 GB 27.9 cm (11") 12 GB Wi-Fi...
Shop NowApple iPad 11-inch Air M3 Wi-Fi 128GB - Blue
Shop NowApple iPad 11-inch Air M3 Wi-Fi 128GB - Starlight
Shop NowApple iPad 11-inch A16 Wi-Fi 512GB - Blue
Shop NowApple iPad 11-inch Air M3 Wi-Fi 128GB - Purple
Shop NowApple iPad 11-inch A16 Wi-Fi 512GB - Pink
Shop NowApple iPad 11-inch Air M3 Wi-Fi 256GB - Starlight
Shop NowSamsung Galaxy Tab S10 FE+ (13.1", Wi-Fi)
Shop NowSamsung Galaxy Tab S10 FE+ 5G (13.1")
Shop NowSamsung Galaxy Tab S10 FE 5G (10.9")
Shop NowSamsung Galaxy Tab Active5 Pro SM-X356B 5G Snapdra...
Shop NowSamsung Galaxy Tab S11 (11")
Shop NowLenovo Idea Tab 5G MediaTek Dimensity 128 GB 27.9 ...
Shop NowApple iPad Air M4 128 GB 27.9 cm (11") 12 GB Wi-Fi...
Shop NowApple iPad 11-inch Air M3 Wi-Fi 256GB - Blue
Shop NowApple iPad mini 7th Gen 8.3in A17 Pro Wi-Fi+Cellul...
Shop NowSamsung Galaxy Tab Active5 Enterprise Edition 5G S...
Shop NowApple iPad mini 7th Gen 8.3in A17 Pro Wi-Fi+Cellul...
Shop NowApple iPad mini A17 Pro Wi-Fi 256GB - Space Grey
Shop NowSamsung Galaxy Tab Active5 Enterprise Edition 5G S...
Shop NowApple iPad mini A17 Pro Wi-Fi 256GB - Purple
Shop NowApple iPad mini A17 Pro Wi-Fi 128GB - Purple
Shop NowApple iPad mini 7th Gen 8.3in A17 Pro Wi-Fi+Cellul...
Shop NowApple iPad mini 7th Gen 8.3in A17 Pro Wi-Fi+Cellul...
Shop NowSamsung Galaxy Tab A9+ 5G Snapdragon LTE-TDD & LTE...
Shop NowApple iPad mini A17 Pro Wi-Fi 256GB - Blue
Shop NowApple iPad mini A17 Pro Wi-Fi 128GB - Blue
Shop NowApple iPad Air M4 128 GB 27.9 cm (11") 12 GB Wi-Fi...
Shop NowApple iPad 11-inch A16 Wi-Fi + Cellular 128GB - Pi...
Shop NowSamsung Galaxy Tab S11 128 GB 27.9 cm (11") 12 GB ...
Shop NowApple iPad mini A17 Pro Wi-Fi 128GB - Space Grey
Shop NowSamsung Galaxy Tab S9 SM-X716B 5G Snapdragon 256 G...
Shop NowSamsung Galaxy Tab S10 FE (10.9", Wi-Fi)
Shop NowSamsung Galaxy Tab S10 FE (10.9", Wi-Fi)
Shop NowApple iPad 11-inch Air M3 Wi-Fi 128GB - Space Grey
Shop NowSamsung Galaxy Tab S10 FE 5G (10.9")
Shop NowApple iPad 11-inch A16 Wi-Fi 256GB - Blue
Shop NowApple iPad 11-inch A16 Wi-Fi + Cellular 256GB - Si...
Shop NowLenovo Idea Tab Pro Mediatek 256 GB 32.3 cm (12.7"...
Shop NowSamsung Galaxy Tab Active4 Pro SM-T636B 5G Snapdra...
Shop NowApple iPad 11-inch A16 Wi-Fi 256GB - Silver
Shop NowApple iPad 11-inch A16 Wi-Fi + Cellular 128GB - Si...
Shop NowSamsung Galaxy Tab Active5 Enterprise Edition 5G S...
Shop NowTCL NXTPAPER 14 Mediatek 256 GB 36.3 cm (14.3") 8 ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Samsung Galaxy Tab S10 FE Samsung Exyn...
£453.42
£377.85
|
Hot Product
Samsung Galaxy Tab Active4 Pro SM-T636...
£455.08
£379.23
|
New
Samsung Galaxy Tab S9 SM-X710N Snapdra...
£366.70
£305.58
|
Popular
Samsung Galaxy Tab S9 SM-X716B 5G Snap...
£542.52
£452.10
|
Bestseller
Samsung Galaxy Tab Active5 Enterprise...
£387.10
£322.58
|
Recommended
Samsung Galaxy Tab A9+ 5G Snapdragon L...
£522.06
£435.05
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SM-X520NZAREUE
|
SM-T636BZKEEEA
|
SM-X710NZAAEUB
|
SM-X716BZAEEUB
|
SM-X306BZGAEEA
|
SM-X216BZAAEUE
|
| Manufacturer |
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
| Platform |
Android
|
Android
|
Android
|
Android
|
Android
|
Android
|
| Form factor |
Slate
|
Slate
|
Slate
|
Slate
|
Slate
|
Slate
|
| Display diagonal |
10" to 12"
|
10" to 12"
|
10" to 12"
|
10" to 12"
|
7" to 10"
|
10" to 12"
|
| Product colour |
Grey
|
Black
|
Graphite
|
Graphite
|
Green
|
Graphite
|
| Operating system installed |
Android 15
|
N/A
|
Android 13
|
Android 13
|
Android 14
|
N/A
|
| Card reader integrated |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
8GB
|
4GB
|
8GB
|
8GB
|
4GB
|
4GB
|
| Mobile network connection |
N/A
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Position location |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Rear camera type |
Single camera
|
Single camera
|
Single camera
|
Single camera
|
Single camera
|
Single camera
|
| Panel type |
PLS
|
TFT
|
TFT
|
TFT
|
TFT
|
TFT
|