Samsung MB-MD128SA/EU memory card 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
- Sequential Read/Write speeds up to 180/130 MB/s with UHS-I interface.
- Available in various capacities up to 1TB.
- Protection from water, extreme temperatures, X-rays, magnets, drops and wearout.
- Compatible with Android smartphones, tablets, action cams, drones and gaming consoles.
- 10-year limited warranty.
- Includes full size SD adapter for use in cameras, laptops, and desktop computers.
More Information
| Flash card type | MicroSDXC |
|---|---|
| Flash memory class | Class 10 |
| Capacity | 128 GB |
| SKU | MB-MD128SA/EU |
| EAN | 8806094788112 |
| Manufacturer | Samsung |
| Availability | Y |
Reasons To Buy

Your new go-to card
For your action-packed life. Supercharged write speeds and trusted performance let you capture seamless 4K UHD videos with your phone or drone. Expand storage on your gaming device or tablet to play more performance-intensive games. Get the speed and capacity to stay on the go, no matter the device.

Take your burst shot
Shoot more and faster, flawlessly. Stunningly fast U3, Class 10 rated read/write speeds of up to 180/130 MB/s[1] let you smoothly take and transfer masses of photos[2]. 4K videos stay with UHS-I, V30 rated speeds. With an App Performance rating of A2[3] , you can store even more active apps and games.

Expand your media storage
Huge capacities of up to 1TB give you plenty of storage space. Shoot and store high resolution videos and photos. Or load up on must-have apps and media. Now youve got the space you need for it.

Broad compatibility
Whether youre shooting footage from the skies with drones, capturing action camera sequences down below with your smartphone, or immersed in the action with your tablet, the wide compatibility of PRO Plus allows you to save, store, and share seamlessly.

Protection against the elements
6 pillars of protection for your data. No matter where your adventures take you, your data on the microSD PRO Plus is protected from water[4] , extreme temperatures[5] , X-rays[6] , magnets[7] , drops[8] and wearout. Your irreplaceable experiences deserve reliable storage. And its all backed by a confident 10-year limited warranty.

Samsung magician software
Unlock the full power of PRO Plus with Samsung Magician software - a user-friendly suite of management tools that facilitates optimal Memory card performance. Verify product authenticity, monitor drive health, and benchmark performance.

Bringing innovations to life
For decades, Samsungs NAND flash memory has powered groundbreaking technologies that have changed every part of our daily lives. This NAND flash technology also powers ourMemory Cards, making room for the next big push of innovation.

Exceptionally fast
Speed up your day. With up to 180 MB/s, PRO Plus will help streamline your daily work flow.

Wide compatibility
Fully compatible with drones, actions cams, and handheld gaming consoles to create and share freely

A Terabyte of ideas
Spacious 1TB of storage to let your creativity soar.
Description
For your action-packed life. Supercharged write speeds and trusted performance let you capture seamless 4K UHD videos with your phone or drone. Expand storage on your gaming device or tablet to play more performance-intensive games. Get the speed and capacity to stay on the go, no matter the device.
Take your burst shot
Shoot more and faster, flawlessly. Stunningly fast U3, Class 10 rated read/write speeds of up to 180/130 MB/s[1] let you smoothly take and transfer masses of photos[2]. 4K videos stay with UHS-I, V30 rated speeds. With an App Performance rating of A2[3] , you can store even more active apps and games.
Expand your media storage
Huge capacities of up to 1TB give you plenty of storage space. Shoot and store high resolution videos and photos. Or load up on must-have apps and media. Now youve got the space you need for it.
Broad compatibility
Whether youre shooting footage from the skies with drones, capturing action camera sequences down below with your smartphone, or immersed in the action with your tablet, the wide compatibility of PRO Plus allows you to save, store, and share seamlessly.
Protection against the elements
6 pillars of protection for your data. No matter where your adventures take you, your data on the microSD PRO Plus is protected from water[4] , extreme temperatures[5] , X-rays[6] , magnets[7] , drops[8] and wearout. Your irreplaceable experiences deserve reliable storage. And its all backed by a confident 10-year limited warranty.
Samsung magician software
Unlock the full power of PRO Plus with Samsung Magician software - a user-friendly suite of management tools that facilitates optimal Memory card performance. Verify product authenticity, monitor drive health, and benchmark performance.
Bringing innovations to life
For decades, Samsungs NAND flash memory has powered groundbreaking technologies that have changed every part of our daily lives. This NAND flash technology also powers ourMemory Cards, making room for the next big push of innovation.
Exceptionally fast
Speed up your day. With up to 180 MB/s, PRO Plus will help streamline your daily work flow.
Wide compatibility
Fully compatible with drones, actions cams, and handheld gaming consoles to create and share freely
A Terabyte of ideas
Spacious 1TB of storage to let your creativity soar.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Read speed | 180 MB/s |
| Write speed | 130 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | MicroSDXC |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Application performance class | A2 |
| Performance | |
| Endurance | 10000 cycles per logical sector |
| Mean time between failures (MTBF) | 10000 h |
| Design | |
| Product colour | Navy |
| Protection features | Heat resistant, Magnet proof, Shock resistant, Water resistant, X-ray proof |
| Certification | EMC, CE(UKCA)/FCC/VCCI/RCM |
| Features | |
| Product colour | Navy |
| Endurance | 10000 cycles per logical sector |
| Mean time between failures (MTBF) | 10000 h |
| Protection features | Heat resistant, Magnet proof, Shock resistant, Water resistant, X-ray proof |
| Certification | EMC, CE(UKCA)/FCC/VCCI/RCM |
| Endurance | |
| Endurance | 10000 cycles per logical sector |
| Mean time between failures (MTBF) | 10000 h |
| Technical details | |
| Voltage | 2.7~3.6V |
| Product colour | Navy |
| Internal memory type | UHS-I |
| Protection features | Heat resistant, Magnet proof, Shock resistant, Water resistant, X-ray proof |
| Memory voltage | 2.7,3.6 V |
| Memory adapter included | SD |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Package weight | 22 kg |
| Capacity | 128 GB |
| Compatible products | Mobile phone, Tablet, Action Camera, 360° Camera, Drone, Laptop, Gaming console, etc. |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), CE, VCCI, RCM, UKCA |
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 2.7,3.6 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 25 g |
| Width | 15 mm |
| Depth | 1 mm |
| Height | 11 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 150 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 2 mm |
| Package depth | 104 mm |
| Package weight | 22 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Memory adapter included | SD |
| Certificates | |
| Certification | EMC, CE(UKCA)/FCC/VCCI/RCM |
| Packaging content | |
| Memory adapter included | SD |
| Other features | |
| Voltage | 2.7~3.6V |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Package weight | 22 kg |
| Compatible products | Mobile phone, Tablet, Action Camera, 360° Camera, Drone, Laptop, Gaming console, etc. |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), CE, VCCI, RCM, UKCA |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Lexar Blue Plus 256 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowSanDisk CF Extreme 64GB CompactFlash
Shop NowADATA UD256GEX3L1-C memory card 256 GB MicroSDXC U...
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 256 GB MicroSDX...
Shop NowSanDisk Express 128 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowSanDisk Express 256 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowSanDisk SDSQXAV-256G-GN6XN memory card 256 GB Micr...
Shop NowIntegral 512GB MICRO SDXC UHS-1 U3 CL10 V30 A1 UP ...
Shop NowSanDisk Extreme PLUS 256 GB MicroSDXC Class 10
Shop NowHypertec HYCFM0104G-IND memory card 4 GB CompactFl...
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowKingston Technology 64GB Canvas React Plus SDXC UH...
Shop NowAxis 02021-001 memory card 256 GB MicroSDXC UHS
Shop NowHypertec HYSDC0304G memory card 4 GB SD
Shop NowIntenso microSD Karte UHS-I Premium 512 GB Class 1...
Shop NowKingston Technology 32GB microSDHC Industrial C10 ...
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 256 GB MicroSDX...
Shop NowSanDisk Extreme 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 3
Shop NowSanDisk Ultra 512 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowADATA AUSDX256GUI3V30SHA2-RA1 memory card 256 GB M...
Shop NowKingston Technology SDCE/256GB memory card MicroSD...
Shop NowSanDisk 00183573 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowAxis 01491-001 memory card 128 GB MicroSDXC Class ...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 256 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PRO 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 1...
Shop NowSanDisk High Endurance 256 GB MicroSDXC UHS-I Clas...
Shop NowSanDisk Max Endurance 64 GB UHS-I Class 10 MicroSD...
Shop NowTranscend SD Card SDHC 300S 4GB
Shop NowKingston Technology 32GB microSDHC Industrial C10 ...
Shop NowKingston Technology 512GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Samsung MB-MD128SA/EU memory card 128...
£69.30
£57.75
|
Recommended
Hypertec HYSDC0304G memory card 4 GB SD
£63.36
£52.80
|
Hypertec HYCFM0104G-IND memory card 4...
£59.40
£49.50
|
Hot Product
SanDisk CF Extreme 64GB CompactFlash
£72.22
£60.18
|
Bestseller
Axis 01491-001 memory card 128 GB Micr...
£81.18
£67.65
|
Popular
Transcend SD Card SDHC 300S 4GB
£56.10
£46.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MB-MD128SA/EU
|
HYSDC0304G
|
HYCFM0104G-IND
|
SDCFXSB-064G-G46
|
01491-001
|
TS4GSDC300S
|
| Manufacturer |
Samsung
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Sandisk
|
Axis
|
Transcend
|
| Flash card type |
MicroSDXC
|
SD
|
CompactFlash
|
CompactFlash
|
MicroSDXC
|
SDHC
|
| Flash memory class |
Class 10
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
128GB to 256GB
|
4GB to 5GB
|
4GB to 5GB
|
64GB to 128GB
|
128GB to 256GB
|
4GB to 5GB
|