Axis 02021-001 memory card 256 GB MicroSDXC UHS
£94.93
£79.11
MicroSDXC, 256GB, UHS, U3, V30, 15x1x11mm, White
- Axis 3-year warranty; Health monitoring ready; Optimized for surveillance cameras; SD card adapter included
More Information
| Flash card type | MicroSDXC |
|---|---|
| Capacity | 256 GB |
| SKU | 02021-001 |
| EAN | 7331021070844 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | Y |
Description
AXIS Surveillance Card 256 GB is a high performing edge storage solution optimized for video surveillance. Edge storage enables flexible storage solutions such as de-centralized video recording and may eliminate the need of an onsite server, DVR or NVR. In applications with bandwidth limitations, live video can be viewed in low resolution, while high resolution video is recorded locally on AXIS Surveillance Card 256 GB. Combined with Axis Zipstream technology, even high resolution video can be recorded effectively local on AXIS Surveillance Card 256 GB, both for primary storage or as redundancy for failover recording in case of lost connections.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 256 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Write speed | 50 MB/s |
| Internal memory type | UHS |
| Flash card type | MicroSDXC |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Design | |
| Product colour | White |
| Certification | EN 55032 Class B, EN 55024, FCC Part 15 Subpart B Class B, ICES-3(B)/NMB-3(B), VCCI Class B, RCM AS/NZS CISPR 32 Class B |
| Features | |
| Product colour | White |
| Certification | EN 55032 Class B, EN 55024, FCC Part 15 Subpart B Class B, ICES-3(B)/NMB-3(B), VCCI Class B, RCM AS/NZS CISPR 32 Class B |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Internal memory type | UHS |
| Memory adapter included | SD |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Capacity | 256 GB |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 15 mm |
| Depth | 1 mm |
| Height | 11 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Memory adapter included | SD |
| Certificates | |
| Certification | EN 55032 Class B, EN 55024, FCC Part 15 Subpart B Class B, ICES-3(B)/NMB-3(B), VCCI Class B, RCM AS/NZS CISPR 32 Class B |
| Packaging content | |
| Memory adapter included | SD |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lexar 2000x 128 GB SDHC Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PRO 512 GB SDXC Class 10
Shop NowSanDisk SDSDXEP-128G-GN4IN memory card 128 GB SDXC...
Shop NowSanDisk SDSQXFN-512G-GN4NN memory card 512 GB Micr...
Shop NowSanDisk SDSQXAO-512G-GNCZN memory card 512 GB Micr...
Shop NowSanDisk SDSDXEP-064G-GN4IN memory card 64 GB SDXC ...
Shop NowKingston Technology 512GB microSDXC Canvas Go Plus...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 512 GB MicroSDXC UHS-I Class 1...
Shop NowSanDisk MAX ENDURANCE 256 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowSanDisk Ultra 1 TB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowKingston Technology 512GB Canvas React Plus SDXC U...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Axis 02021-001 memory card 256 GB Micr...
£94.93
£79.11
|
SanDisk MAX ENDURANCE 256 GB MicroSDXC...
£106.78
£88.98
|
Popular
Western Digital WD Purple SC QD101 512...
£179.41
£149.51
|
Recommended
SanDisk SDSQXAO-512G-GNCZN memory card...
£126.61
£105.51
|
New
Lexar 2000x 128 GB SDHC Class 10
£163.93
£136.61
|
Bestseller
SanDisk Extreme PRO 512 GB MicroSDXC U...
£128.41
£107.01
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
02021-001
|
SDSQQVR-256G-GN6IA
|
WDD512G1P0C
|
SDSQXAO-512G-GNCZN
|
LSD2000128G-BNNNG
|
SDSQXCD-512G-GN6MA
|
| Manufacturer |
Axis
|
Sandisk
|
Western Digital
|
Sandisk
|
Lexar
|
Sandisk
|
| Flash card type |
MicroSDXC
|
MicroSDXC
|
MicroSDXC
|
MicroSDXC
|
SDHC
|
MicroSDXC
|
| Flash memory class |
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
256GB and more
|
256GB and more
|
256GB and more
|
256GB and more
|
128GB to 256GB
|
256GB and more
|