SKU LH75QHCEBGCXEN
EAN 8806094974287
Manufacturer Samsung
Availability Y
Product Family QHC
Description
Slim design. Stunning performance
Maximum impact in minimum space
Ultra Slim Depth
The QHC's unparalleled ultra-slim thickness of 28.5mm makes it the thinnest option in Samsung’s UHD series. It is compatible with the Slim Fit Wall Mount, which allows you to install it neatly and easily in any environment. QHC optimizes space with its sleek design that blends seamlessly into your business.
Clean visuals in landscape or portrait mode
Even Bezel
Secure and even mounting
Centered VESA Holes
Lifelike color, born in a pure state with fine crystal
Dynamic Crystal Color
View lifelike shades of color in powerful 4K
Quantum Processor Lite 4K
Ensure critical information is always visible
Non-glare
Connec with convenience
Home UI
Collaborate between screens with wire-free speed
Smartview+
Simplified calibration between screens with mobile app
Smart Calibration
Enhance professional environments with expert tools
Professional Modes
Change the way to manage your display
Samsung VXT
Everyday Sustainability
Energy Star / EPEAT
Specifications
Display
LED backlightYes
Panel typeVA
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
TouchscreenNo
Display technologyLCD
Colour gamut72%
Display diagonal190.5 cm (75")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness700 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)4000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.429 x 0.429 mm
Display diagonal (metric)189 cm
Vertical scan range48 - 75 Hz
Horizontal scan range30 - 81 kHz
Haze rate25%
Pixel frequency (max)594 MHz
Ports & interfaces
DisplayPort version1.2
USB portYes
DisplayPorts in1
HDMI version2.0
Infrared data portYes
Wi-FiYes
DisplayPorts quantity1
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity3
DVI portNo
Audio (L/R) out1
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
RS-232 interfaceYes
USB ports quantity2
HDMI input ports quantity3
Design
Product designDigital signage flat panel
Placement supportedIndoor
Bezel width (top)1.34 cm
Bezel width (side)1.34 cm
Bezel width (bottom)1.34 cm
Product colourBlack
Panel mounting interface400 x 400 mm
CertificationClass B 60950-1, 62368-1
VESA mountingYes
Screen shapeFlat
Bezel colourCharcoal Black
Performance
PurposeUniversal
Operating hours (hours/days)24/7
HDCPYes
HDCP version2.2
Wi-FiYes
Power
Power consumption (sleep)0.5 W
Power consumption (typical)275 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Computer system
Operating system installedTizen
Operating system version7.0
Weight & dimensions
Display width1682.3 mm
Display depth28.5 mm
Display height960.4 mm
Display weight34.6 kg
Packaging data
Package width1839 mm
Package depth180 mm
Package height1113 mm
Package volume45300 cm³
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%