Seagate Expansion STKP20000400 external hard drive 20 TB 3.5" 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
£506.34
£421.95
20 TB, USB 3.0, 178.75 x 41.9 x 125 mm, 1176 g
- Easy-to-use desktop hard drive — simply plug in the power adapter and USB cable
- Fast file transfers with USB 3.0
- Drag-and-drop file saving right out of the box
- Automatic recognition of Windows and Mac computers for simple setup (Reformatting required for use with Time Machine)
- Enjoy peace of mind with the included limited warranty and Rescue Data Recovery Services
More Information
Description
The Seagate Expansion desktop drive provides extra storage for your files. Instantly add space, consolidate files to a single location, or free up space on your computer’s internal drive.
Expansion External Hard Drives & SSDs
Seagate offers easy-to-use solutions when you need to instantly add storage to your computer.
Expansion External Hard Drives & SSDs
Seagate offers easy-to-use solutions when you need to instantly add storage to your computer.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Hard drive | |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 20 TB |
| Ports & interfaces | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Wi-Fi | No |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Power | |
| Bus powered | No |
| External power adapter | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.18 kg |
| Width | 41.9 mm |
| Depth | 125 mm |
| Height | 178.8 mm |
| Package depth | 226 mm |
| Package width | 208 mm |
| Package height | 80 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 226 mm |
| Package width | 208 mm |
| Package height | 80 mm |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Black |
| Wi-Fi | No |
| Other features | |
| Package weight | 1340 kg |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
iStorage diskAshur² HDD 5TB Green | Secure Portab...
Shop NowDataLocker DL4 FE, 2TB HDD, FIPS 140-3 L3, AES 256...
Shop NowLaCie d2 Professional external hard drive 16 TB 72...
Shop NowiStorage diskAshur DT² HDD 8TB | Secure Portable ...
Shop NowiStorage diskAshur DT² HDD 8TB | Secure Portable ...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 5TB Black | Secure Portab...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 5TB Blue | Secure Portabl...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 4TB Red | Secure Portable...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 5TB | Secure Portable...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 4TB Blue | Secure Portabl...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 4TB | Secure Portable...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 4TB | Secure Portable...
Shop NowSeagate One Touch Desktop external hard drive 20 T...
Shop NowWestern Digital Elements WDBWLG0200HBK-EESN extern...
Shop NowSeagate Expansion STKP24000400 external hard drive...
Shop NowSeagate Expansion STKP22000400 external hard drive...
Shop NowSeagate Expansion STKP26000400 external hard drive...
Shop NowSeagate Expansion STKP16000400 external hard drive...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Seagate Expansion STKP20000400 externa...
£506.34
£421.95
|
iStorage diskAshur DT² HDD 8TB | Secur...
£517.96
£431.63
|
iStorage diskAshur² HDD 5TB Green | Se...
£469.92
£391.60
|
Popular
iStorage diskAshur² HDD 4TB Black | Se...
£423.26
£352.72
|
Recommended
iStorage diskAshur PRO² HDD 4TB | Secu...
£467.75
£389.79
|
Hot Product
iStorage diskAshur² HDD 5TB Black | Se...
£469.92
£391.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
STKP20000400
|
IS-DT2-256-8000-C-G
|
IS-DA2-256-5000-GN
|
IS-DA2-256-4000-B
|
IS-DAP2-256-4000-C-G
|
IS-DA2-256-5000-B
|
| Manufacturer |
Seagate
|
iStorage
|
iStorage
|
iStorage
|
iStorage
|
iStorage
|
| HDD capacity |
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
| HDD speed |
N/A
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Green
|
Black
|
Black
|
Black
|
| HDD size |
3.5 "
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
2.5 "
|
N/A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| USB connector |
N/A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Bus powered |
N
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|