Seagate One Touch Desktop external hard drive 20 TB USB Type-A / USB Type-C 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
£571.52
£476.27
One Touch Desktop 20TB Black
- A front-facing USB C and USB 3.0 port for connecting and recharging devices—even if your computer is off
- Abundant capacities to store countless photos, videos, files, and more
- Password-protected external hard drive with USB hub to secure your digital life
- Out-of-the-box compatibility with Windows® and Mac® computers
- Includes Seagate® Toolkit Backup software for one-click and scheduled backups and file mirroring
More Information
| HDD capacity | 20000 GB |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | STLC20000400 |
| EAN | 8719706043724 |
| Manufacturer | Seagate |
| Availability | Y |
| Product Family | One Touch |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Let’s face it, life’s busy. And backing up digital memories is always on the to-do list. Check it off—with One Touch Hub. Password-protected storage with a front-facing USB-C and USB 3.0 port lets you quickly backup files AND charge multiple devices simultaneously. Windows® and Mac®
compatibility, file mirroring, and capacities that store countless photos and more make this task a thing of the past.
compatibility, file mirroring, and capacities that store countless photos and more make this task a thing of the past.
Specifications
| Data transmission | |
|---|---|
| USB data transfer rates | 5000 Mbit/s |
| Performance | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB data transfer rates | 5000 Mbit/s |
| Hard drive | |
| HDD capacity | 20 TB |
| Ports & interfaces | |
| USB connector | USB Type-A / USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB data transfer rates | 5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Bus powered | USB |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.25 kg |
| Width | 198.5 mm |
| Depth | 45.3 mm |
| Height | 129.9 mm |
| Package depth | 93 mm |
| Package width | 233 mm |
| Package height | 222 mm |
| Package weight | 1.47 kg |
| Packaging data | |
| User guide | Yes |
| Package depth | 93 mm |
| Cables included | USB |
| Package width | 233 mm |
| Package height | 222 mm |
| Package weight | 1.47 kg |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Cables included | USB |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Package weight | 1470 kg |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
iStorage diskAshur DT² HDD 8TB | Secure Portable ...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 5TB Green | Secure Portab...
Shop NowiStorage diskAshur DT² HDD 8TB | Secure Portable ...
Shop NowLaCie d2 Professional external hard drive 16 TB 72...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 4TB | Secure Portable...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 4TB | Secure Portable...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 5TB Black | Secure Portab...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 5TB Blue | Secure Portabl...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 5TB | Secure Portable...
Shop NowSeagate Expansion STKP20000400 external hard drive...
Shop NowSeagate Expansion STKP24000400 external hard drive...
Shop NowSeagate Expansion STKP22000400 external hard drive...
Shop NowSeagate Expansion STKP26000400 external hard drive...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Seagate One Touch Desktop external har...
£571.52
£476.27
|
Recommended
iStorage diskAshur DT² HDD 8TB | Secur...
£517.96
£431.63
|
iStorage diskAshur² HDD 5TB Green | Se...
£469.92
£391.60
|
Popular
iStorage diskAshur PRO² HDD 4TB | Secu...
£467.75
£389.79
|
Hot Product
iStorage diskAshur² HDD 5TB Black | Se...
£469.92
£391.60
|
iStorage diskAshur² HDD 5TB Blue | Sec...
£469.92
£391.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
STLC20000400
|
IS-DT2-256-8000-C-G
|
IS-DA2-256-5000-GN
|
IS-DAP2-256-4000-C-G
|
IS-DA2-256-5000-B
|
IS-DA2-256-5000-BE
|
| Manufacturer |
Seagate
|
iStorage
|
iStorage
|
iStorage
|
iStorage
|
iStorage
|
| HDD capacity |
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
| HDD speed |
N/A
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Green
|
Black
|
Black
|
Blue
|
| HDD size |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
2.5 "
|
N/A
|
N/A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| USB connector |
USB Type-A / USB Type-C
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Bus powered |
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|