Seasonic Focus GX ATX 3.0 power supply unit 1000 W 20+4 pin ATX Black
£185.62
£154.68
1000 W, 80 PLUS Gold, ATX/EPS, 135 mm, 140 × 150 × 86 mm
- 80 PLUS® GOLD
- Fully Modular
- ATX 3.0 & PCIe 5.0
More Information
| Purpose | PC |
|---|---|
| Total power | 1000 W |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| SKU | FOCUS-GX-1000-V4 |
| EAN | 4711173878421 |
| Manufacturer | Seasonic |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Description
FOCUS GX ATX 3.0
Following the well-established legacy of the Seasonic FOCUS Series, the FOCUS GX Series was upgraded to comply with the ATX 3.0 and PCIe 5.0 standards. Offering a complete range of power supplies ranging from 750 W to 1000 W with in a 140 mm depth, these units will be the perfect allies to power the newest high power graphics cards and processors on the market.
Digital Hybrid Fan Control
The industry’s first, Seasonic patented, advanced three-phased thermal control achieves optimal between silence and cooling. This Digital Hybrid Fan Control functions in three operational stages: Fanless Mode, Silent Mode, and Cooling Mode.
Reduced noise without increase in temperature
Extended fan life due to the reduced number of fan rotations
Optimized heat dissipation at all times
Unsurpassed silent performance in Fanless Mode
Fluid Dynamic Fan Bearing
High performance Fluid Dynamic Bearing (FDB) fans are designed to take advantage of the impact absorbance effects of oil. They are extremely reliable and generate considerably less operating noise and heat than ball bearing fans. The lubrication of the bearing surface reduces friction and vibration and therefore lowers overall power consumption. Due to the effortless, quieter rotations and its robust construction, this reliable fan technology also greatly increases the lifespan of the fan.
When the fan shaft rotates, high pressure oil drifts along the grooves of the bearing sleeve to generate a thin layer of lubrication between the bearing faces.
As the speed increases, so does dynamic oil pressure and the shaft is lifted from the bearing to create smooth, effortless rotations. The herringbone shape of the groves helps to efficiently channel the lubricant and avert leakage.
Following the well-established legacy of the Seasonic FOCUS Series, the FOCUS GX Series was upgraded to comply with the ATX 3.0 and PCIe 5.0 standards. Offering a complete range of power supplies ranging from 750 W to 1000 W with in a 140 mm depth, these units will be the perfect allies to power the newest high power graphics cards and processors on the market.
Digital Hybrid Fan Control
The industry’s first, Seasonic patented, advanced three-phased thermal control achieves optimal between silence and cooling. This Digital Hybrid Fan Control functions in three operational stages: Fanless Mode, Silent Mode, and Cooling Mode.
Reduced noise without increase in temperature
Extended fan life due to the reduced number of fan rotations
Optimized heat dissipation at all times
Unsurpassed silent performance in Fanless Mode
Fluid Dynamic Fan Bearing
High performance Fluid Dynamic Bearing (FDB) fans are designed to take advantage of the impact absorbance effects of oil. They are extremely reliable and generate considerably less operating noise and heat than ball bearing fans. The lubrication of the bearing surface reduces friction and vibration and therefore lowers overall power consumption. Due to the effortless, quieter rotations and its robust construction, this reliable fan technology also greatly increases the lifespan of the fan.
When the fan shaft rotates, high pressure oil drifts along the grooves of the bearing sleeve to generate a thin layer of lubrication between the bearing faces.
As the speed increases, so does dynamic oil pressure and the shaft is lifted from the bearing to create smooth, effortless rotations. The herringbone shape of the groves helps to efficiently channel the lubricant and avert leakage.
Specifications
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 13.5 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Purpose | PC |
| Safety | cTUVus, TUV, CB, CCC, BSMI, EAC, CE |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Bearing technology | FDB |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Safety | cTUVus, TUV, CB, CCC, BSMI, EAC, CE |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 13.5 cm |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 1000 W |
| Maximum input current (@220V) | 6.5 A |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 13 - 6.5 A |
| Maximum input current (@110V) | 13 A |
| Combined power (+3.3V) | 125 W |
| Combined power (+12V) | 996 W |
| Combined power (+5V) | 125 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 15 W |
| Max output current (+3.3V) | 25 A |
| Max output current (+12V) | 83 A |
| Max output current (+5V) | 25 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 3 A |
| Power protection features | Over current, Over power, Over voltage, Overheating, Short circuit, Under voltage |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power cable length | 61 cm |
| SATA power cable length | 550 mm |
| Peripheral (Molex) power cable length | 690 mm |
| CPU power cable length | 70 cm |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 2 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 3 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 3 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| Cabling type | Fully-Modular |
| PCI Express power connectors (12+4 pin) | 1 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | CB, CE, EAC, REACH, RoHS, WEEE, cTUVus |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Safety | cTUVus, TUV, CB, CCC, BSMI, EAC, CE |
| Safety regulation & standards | |
| Safety | cTUVus, TUV, CB, CCC, BSMI, EAC, CE |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 86 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Warranty period | 10 year(s) |
| Compliance certificates | CB, CE, EAC, REACH, RoHS, WEEE, cTUVus |
| Logistics data | |
| Warranty period | 10 year(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Antec SIGNATURE 1300 Platinum power supply unit 13...
Shop NowCorsair RMe Series RM1000e power supply unit 1000 ...
Shop NowAntec HIGH CURRENT GAMER HCG1200 PRO P GB power su...
Shop NowAntec HIGH CURRENT GAMER HCG1000 PRO P GB power su...
Shop NowMSI MPG A1000G PCIE5 power supply unit 1000 W 20+4...
Shop NowMSI MAG A1000GL PCIE5 WHITE power supply unit 1000...
Shop Nowbe quiet! POWER ZONE 2 | 1200 W power supply unit ...
Shop Nowbe quiet! Dark Power 14 850 W - 80 Plus Titanium p...
Shop Nowbe quiet! Dark Power 14 1200 W - 80 Plus Titanium ...
Shop NowCooler Master MWE Gold 1250 V2 ATX 3.1 power suppl...
Shop NowHPE P03178-B21 power supply unit 1000 W
Shop NowLian Li EG1000 power supply unit 1000 W 20-pin ATX...
Shop Nowbe quiet! POWER ZONE 2 1000W power supply unit 20+...
Shop NowNZXT C1200 Gold ATX 3.1 power supply unit 1200 W 2...
Shop NowSeasonic Focus GX power supply unit 850 W 20+4 pin...
Shop NowASUS ROG Loki SFX-L 850W Platinum power supply uni...
Shop NowHPE P39385-001 power supply unit 800 W 1U
Shop NowASUS ROG -STRIX-1200P-GAMING power supply unit 120...
Shop NowASUS ROG STRIX-1000P-GAMING power supply unit 1000...
Shop NowCorsair SF1000 power supply unit 1000 W 24-pin ATX...
Shop Nowbe quiet! BN337 power supply unit 850 W 20+4 pin A...
Shop NowASUS ROG Loki SFX-L 1000W Platinum power supply un...
Shop NowCorsair SF850 power supply unit 850 W 24-pin ATX A...
Shop NowASUS ROG Loki SFX-L 750W Platinum power supply uni...
Shop NowCorsair RM1000x power supply unit 1000 W 24-pin AT...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Seasonic Focus GX ATX 3.0 power supply...
£185.62
£154.68
|
Antec SIGNATURE 1300 Platinum power su...
£196.68
£163.90
|
Recommended
HPE P39385-001 power supply unit 800 W...
£149.82
£124.85
|
Bestseller
ASUS ROG Loki SFX-L 1000W Platinum pow...
£207.89
£173.24
|
Popular
ASUS ROG Loki SFX-L 850W Platinum powe...
£208.40
£173.67
|
Hot Product
ASUS ROG Loki SFX-L 750W Platinum powe...
£166.72
£138.93
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
FOCUS-GX-1000-V4
|
0-761345-11708-1
|
P39385-001
|
90YE00N1-B0NA00
|
90YE00N3-B0NA00
|
90YE00N4-B0NA00
|
| Manufacturer |
Seasonic
|
Antec
|
HPE
|
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
| Purpose |
PC
|
PC
|
server
|
PC
|
PC
|
PC
|
| Power supply unit (PSU) form factor |
ATX
|
ATX
|
1U
|
SFX-L
|
SFX-L
|
SFX-L
|