ASUS ROG Loki SFX-L 750W Platinum power supply unit 20+4 pin ATX Black, Silver
£166.28
£138.57
SFX-L, 80Plus Platinum, 750W, 100 - 240V, 1.815kg
More Information
| Purpose | PC |
|---|---|
| Total power | 750 W |
| Power supply unit (PSU) form factor | SFX |
| SKU | 90YE00N4-B0NA00 |
| EAN | 4711081722915 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Y |
Description
ROG Loki 750W Platinum
The Quietest SFX-L PSU
Taking after the ROG Thor, the ROG Loki SFX-L 750W Platinum brandishes the same enthusiast-grade components and features, all packed into an SFX-L form factor. Boasting quiet operation and high performance, the Loki is primed to power your next SFF build.
ROG Heatsinks
Cool under pressure
ROG heatsinks facilitate lower temperatures, longer component lifespan, and extended 0dB operation.
80 PLUS Platinum Certified
Effortless output
Low-ESR Japanese capacitors further improve efficiency and reduce heat, readying ROG Loki to reliably fuel your build for years to come.
ATX 3.0 Compatible
Step into the future
The latest power specification updates have landed. ATX 3.0 ushers in tighter voltage and current regulation guidelines for next-gen hardware - and ROG Loki steps ahead of the curve by being fully compliant. A 16-pin PCIe cable ripe for piping up to 600W of power to PCIe Gen 5.0 graphics cards is bundled with the PSU, bringing large-scale capabilities to SFF rigs.
ARGB-illuminated Fan & Aura Sync
Magical glow
The Loki's 120 mm fan features eight addressable LEDs ready to be customized with Aura Sync to create coordinated lighting patterns across your build.
* If the connector cable is not used, the default color effect is rainbow.
* To enjoy Aura Sync, you’ll need an Aura Sync-compatible ASUS or ROG motherboard. Similarly, the Smart Mode lighting effect, which reflects GPU temperature, requires use of a compatible ASUS or ROG graphics card.
The Quietest SFX-L PSU
Taking after the ROG Thor, the ROG Loki SFX-L 750W Platinum brandishes the same enthusiast-grade components and features, all packed into an SFX-L form factor. Boasting quiet operation and high performance, the Loki is primed to power your next SFF build.
ROG Heatsinks
Cool under pressure
ROG heatsinks facilitate lower temperatures, longer component lifespan, and extended 0dB operation.
80 PLUS Platinum Certified
Effortless output
Low-ESR Japanese capacitors further improve efficiency and reduce heat, readying ROG Loki to reliably fuel your build for years to come.
ATX 3.0 Compatible
Step into the future
The latest power specification updates have landed. ATX 3.0 ushers in tighter voltage and current regulation guidelines for next-gen hardware - and ROG Loki steps ahead of the curve by being fully compliant. A 16-pin PCIe cable ripe for piping up to 600W of power to PCIe Gen 5.0 graphics cards is bundled with the PSU, bringing large-scale capabilities to SFF rigs.
ARGB-illuminated Fan & Aura Sync
Magical glow
The Loki's 120 mm fan features eight addressable LEDs ready to be customized with Aura Sync to create coordinated lighting patterns across your build.
* If the connector cable is not used, the default color effect is rainbow.
* To enjoy Aura Sync, you’ll need an Aura Sync-compatible ASUS or ROG motherboard. Similarly, the Smart Mode lighting effect, which reflects GPU temperature, requires use of a compatible ASUS or ROG graphics card.
Specifications
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| Certification | OPP/OVP/UVP/SCP/OCP/OTP |
| Product colour | Black, Silver |
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Illumination | Yes |
| Power | |
| Total power | 750 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Combined power (+3.3V) | 110 W |
| Combined power (+12V) | 750 W |
| Combined power (+5V) | 110 W |
| Combined power (-12V) | 9.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 12.5 W |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+12V) | 62.5 A |
| Max output current (+5V) | 20 A |
| Max output current (-12V) | 0.8 A |
| Max output current (+5Vsb) | 2.5 A |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 6 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 4 |
| PCI Express power connectors (8-pin) | 3 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| Cabling type | Fully-Modular |
| PCI Express power connectors (16-pin) | 1 |
| Performance | |
|---|---|
| Power supply unit (PSU) form factor | SFX-L |
| Silent mode | Yes |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| Purpose | PC |
| Certification | OPP/OVP/UVP/SCP/OCP/OTP |
| Supported motherboard form factors | ATX |
| Certificates | |
| Certification | OPP/OVP/UVP/SCP/OCP/OTP |
| Compliance certificates | RoHS |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| Weight & dimensions | |
| Width | 125 mm |
| Depth | 125 mm |
| Height | 63.5 mm |
| Weight | 1.81 kg |
| Packaging data | |
| Package depth | 190 mm |
| Package width | 285 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 2.5 kg |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Antec HIGH CURRENT GAMER HCG1000 PRO P GB power su...
Shop NowAntec SIGNATURE 1300 Platinum power supply unit 13...
Shop NowAntec HIGH CURRENT GAMER HCG1200 PRO P GB power su...
Shop NowAntec Neo ECO Modular NE1000G M ATX3.0 GB power su...
Shop NowMSI MPG A1000GS PCIE5 power supply unit 1000 W 24-...
Shop NowMSI MPG A850G PCIE5 power supply unit 850 W 24-pin...
Shop NowMSI MPG A850GS PCIE5 power supply unit 850 W 24-pi...
Shop NowMSI MPG A1000G PCIE5 power supply unit 1000 W 20+4...
Shop Nowbe quiet! POWER ZONE 2 1000W power supply unit 20+...
Shop NowSeasonic Focus GX power supply unit 750 W 20+4 pin...
Shop NowASUS ROG -STRIX-850P-GAMING power supply unit 850 ...
Shop NowGIGABYTE AORUS ELITE P1000W ICE Power Supply Unit ...
Shop NowNZXT C1200 Gold ATX 3.1 power supply unit 1200 W 2...
Shop NowNZXT C1200 Gold ATX 3.1 power supply unit 1200 W 2...
Shop Nowbe quiet! POWER ZONE 2 | 1200 W power supply unit ...
Shop NowLian Li EG1000 power supply unit 1000 W 20-pin ATX...
Shop NowHPE P03178-B21 power supply unit 1000 W
Shop NowASUS ROG -STRIX-1000P-GAMING-WHITE power supply un...
Shop NowCooler Master MWE Gold 1250 V2 ATX 3.1 power suppl...
Shop NowFSP VITA-1000GM power supply unit 1000 W 20+4 pin ...
Shop Nowbe quiet! Dark Power 14 850 W - 80 Plus Titanium p...
Shop NowNZXT C1000 Gold Core power supply unit 1000 W 24-p...
Shop NowASUS ROG Loki SFX-L 850W Platinum power supply uni...
Shop NowASUS TUF Gaming 1000W Gold power supply unit 20+4 ...
Shop NowSeasonic Focus GX power supply unit 850 W 20+4 pin...
Shop NowHPE P03178-B21 power supply unit 1000 W
Shop NowCooler Master X Silent Edge Platinum 1100 230V pow...
Shop Nowbe quiet! BN337 power supply unit 850 W 20+4 pin A...
Shop NowHPE 800W Flex Slot Titanium Hot Plug Low Halogen P...
Shop NowASUS ROG Loki SFX-L 1000W Platinum power supply un...
Shop NowCorsair SF1000 power supply unit 1000 W 24-pin ATX...
Shop NowCorsair SF850 power supply unit 850 W 24-pin ATX A...
Shop NowCorsair SF750 power supply unit 750 W 24-pin ATX A...
Shop NowASUS TUF GAMING 1200W Gold power supply unit 20+4 ...
Shop NowCorsair RM1000x power supply unit 1000 W 24-pin AT...
Shop NowCorsair RM750x power supply unit 750 W 24-pin ATX ...
Shop NowGIGABYTE UD1000GM PG5 V2 ICE Power Supply Unit- PC...
Shop NowCorsair RM850x power supply unit 850 W 24-pin ATX ...
Shop NowFSP Hydro PTM PRO 1200W power supply unit 20+4 pin...
Shop NowASUS ROG Loki SFX-L 850W Platinum White power supp...
Shop NowCorsair RM1000e power supply unit 1000 W 24-pin AT...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
ASUS ROG Loki SFX-L 750W Platinum powe...
£166.28
£138.57
|
New
HPE 800W Flex Slot Titanium Hot Plug L...
£174.20
£145.17
|
Popular
PLANET PWR-480-48 power supply unit 48...
£135.30
£112.75
|
Antec SIGNATURE 1300 Platinum power su...
£196.68
£163.90
|
Bestseller
ASUS ROG Loki SFX-L 1000W Platinum pow...
£218.23
£181.86
|
Hot Product
ASUS ROG Loki SFX-L 850W Platinum powe...
£207.85
£173.21
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90YE00N4-B0NA00
|
865438-B21
|
PWR-480-48
|
0-761345-11708-1
|
90YE00N1-B0NA00
|
90YE00N3-B0NA00
|
| Manufacturer |
ASUS
|
HPE
|
Planet
|
Antec
|
ASUS
|
ASUS
|
| Purpose |
PC
|
N/A
|
N/A
|
PC
|
PC
|
PC
|
| Power supply unit (PSU) form factor |
SFX-L
|
N/A
|
N/A
|
ATX
|
SFX-L
|
SFX-L
|