Seiko Instruments SLP650-EU label printer Thermal transfer 300 x 300 DPI 100 mm/sec
£95.09
£79.24
SLP650-EU, 300dpi, 100mm/s, USB
More Information
| Print technology | Thermal transfer |
|---|---|
| SKU | 42900111 |
| EAN | 0020963853277 |
| Manufacturer | Seiko Instruments |
| Availability | Y |
Description
Get first-class results in label printing with the higher resolution model Smart Label Printer® 650.
Texts, graphics or barcodes - the SLP650 meets any special demands flexibly and reliably - be it the painting industry or the health care system. A high capacity tray for large rolls will be available soon.
- Intuitive ! Automatically imports address information from various applications.
- Economical ! No ink, toner or ribbon needed.
- Modern ! Elegant and compact design
- Compact ! Small footprint, suitable for any work station
- Easy ! Uncomplicated change of labels and tags
- Individual ! Biggest range of labels and tags in the market with over 50 SKUs
Texts, graphics or barcodes - the SLP650 meets any special demands flexibly and reliably - be it the painting industry or the health care system. A high capacity tray for large rolls will be available soon.
- Intuitive ! Automatically imports address information from various applications.
- Economical ! No ink, toner or ribbon needed.
- Modern ! Elegant and compact design
- Compact ! Small footprint, suitable for any work station
- Easy ! Uncomplicated change of labels and tags
- Individual ! Biggest range of labels and tags in the market with over 50 SKUs
Specifications
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Printing | |
| Print speed | 100 mm/sec |
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Print technology | Thermal transfer |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Paper handling | |
| Maximum label width | 5.8 cm |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| USB port | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, EAN128, EAN13, Matrix 2/5, MaxiCode, PDF417, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, EAN128, EAN13, Matrix 2/5, MaxiCode, PDF417, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Maximum label width | 5.8 cm |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 113.8 mm |
| Depth | 172 mm |
| Height | 148 mm |
| Weight | 490 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
DYMO LabelManager 280 Label Maker | Rechargeable H...
Shop NowDYMO LabelManager Executive 640 CB Portable Label ...
Shop NowDYMO LabelManager Executive 640 CB Portable Label ...
Shop NowDYMO LabelManager 280 Rechargeable Handheld Label ...
Shop NowDYMO LabelWriter 550 Turbo Label Printer | Label M...
Shop NowDYMO LabelWriter 550 Label Printer | Label Maker w...
Shop NowBrother QL-700 label printer Direct thermal 300 x ...
Shop NowBrother PT-D610BTVP label printer Thermal transfer...
Shop NowBrother QL-810WC label printer Direct thermal Colo...
Shop NowDYMO RHINO 4200 Industrial Label Maker | QWERTY Ke...
Shop NowBrother QL-820NWBC label printer Direct thermal Co...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Seiko Instruments SLP650-EU label prin...
£95.09
£79.24
|
DYMO LabelManager 280 Label Maker | Re...
£77.71
£64.76
|
Popular
Brother PT-H500 label printer 180 x 18...
£79.75
£66.46
|
Brother QL-700 label printer Direct th...
£92.80
£77.33
|
Bestseller
DYMO RHINO 4200 Industrial Label Maker...
£132.56
£110.47
|
Recommended
DYMO LabelManager 280 Rechargeable Han...
£86.99
£72.49
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
42900111
|
S0968960
|
PTH500ZU1
|
QL700SZU1
|
1852992
|
2091152
|
| Manufacturer |
Seiko Instruments
|
DYMO
|
Brother
|
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
| Colour |
N/A
|
N
|
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Print technology |
Thermal transfer
|
Thermal transfer
|
N/A
|
Direct thermal
|
N/A
|
Thermal transfer
|
| Connectivity technology |
N/A
|
N/A
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|