Sony DualSense Wireless Controller – Midnight Black V2
£74.39
£61.99
Sony DualSense Wireless Controller – Midnight Black V2, Gamepad, Android, MAC, PC, PlayStation 5, iOS, Options button, Share button, Analogue / Digital, Various, Wireless
More Information
| SKU | 1000040194 |
|---|---|
| EAN | 0711719575894 |
| Manufacturer | Sony |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Sony DualSense Wireless Controller – Midnight Black V2. Device type: Gamepad, Gaming platforms supported: Android, MAC, PC, PlayStation 5, iOS, Gaming control function buttons: Options button, Share button. Connectivity technology: Wireless, Device interface: Bluetooth/USB, USB connector type: USB Type-C. Product colour: Black. Power source: Battery, Battery type: Built-in. Width: 160 mm, Depth: 106 mm, Height: 66 mm
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Input device | |
| Gyroscope | Yes |
| Built-in touchpad | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Number of axis | 6 |
| LED backlight | Yes |
| Backlight colour | Various |
| Gaming platforms supported | Android, MAC, PC, PlayStation 5, iOS |
| Gaming control function buttons | Options button, Share button |
| Gaming control technology | Analogue / Digital |
| Reflex vibration | Yes |
| Analog thumbsticks | Yes |
| Shoulder buttons | Yes |
| Force feedback | Yes |
| Buttons quantity | 14 |
| Device type | Gamepad |
| Ports & interfaces | |
| Headphone out | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Device interface | Bluetooth/USB |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Frequency range | 5 GHz |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connector type | USB Type-C |
| Ergonomics | |
| Ergonomic triggers | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Auto calibration | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Rechargeable battery | Yes |
| Battery type | Built-in |
| Power source | Battery |
| Battery | |
|---|---|
| Rechargeable battery | Yes |
| Battery type | Built-in |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Technical details | |
| Ergonomic triggers | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Auto calibration | Yes |
| Width | 160 mm |
| Height | 66 mm |
| Depth | 106 mm |
| Plug and Play | Yes |
| Package width | 188 mm |
| Package height | 189 mm |
| Package depth | 69 mm |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 160 mm |
| Height | 66 mm |
| Depth | 106 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 188 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 189 mm |
| Package depth | 69 mm |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| User guide | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Razer Wolverine V3 Tournament Edition Black USB Ga...
Shop NowMoza Racing SR-P Pedal (Clutch)
Shop NowThrustmaster Sol-R 3 AVA Add-On Grip Black USB Fli...
Shop NowSony DualSense Wireless Controller - Volcanic Red
Shop NowASUS ROG Tessen Black, Grey USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen...
Shop NowThrustmaster TCA Sidestick X Airbus Edition Black,...
Shop NowThrustmaster H.E.A.R.T. Black, White USB Gamepad P...
Shop NowThrustmaster T98 Ferrari 296 GTS Black USB Steerin...
Shop NowRazer Wolverine V3 Tournament Edition White USB Ga...
Shop NowThrustmaster SimTask FarmStick, Multifunctional Jo...
Shop NowThrustmaster T.Flight Hotas One Microsoft Flight S...
Shop NowThrustmaster T.Flight Hotas ONE Black USB Flight S...
Shop NowThrustmaster T-16000M FC S Black, Orange USB Joyst...
Shop NowThrustmaster T.Flight Stick X Black, Red, Silver U...
Shop NowThrustmaster SimTask FarmStick X Black USB 2.0 Joy...
Shop NowThrustmaster T.Flight Rudder Pedals Black USB PC, ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Sony DualSense Wireless Controller – M...
£74.39
£61.99
|
Recommended
Thrustmaster T.Flight Stick X Black, R...
£60.30
£50.25
|
Bestseller
Thrustmaster T.Flight Rudder Pedals Bl...
£105.89
£88.24
|
Thrustmaster T-16000M FC S Black, Oran...
£76.00
£63.33
|
Hot Product
Thrustmaster T.Flight Hotas ONE Black...
£95.33
£79.44
|
Popular
Thrustmaster TCA Sidestick Airbus edit...
£76.01
£63.34
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1000040194
|
4160526
|
2960764
|
2960773
|
4460168
|
2960844
|
| Manufacturer |
Sony
|
Thrustmaster
|
Thrustmaster
|
Thrustmaster
|
Thrustmaster
|
Thrustmaster
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
| Device type |
Gamepad
|
Joystick
|
Pedals
|
Joystick
|
Flight Sim
|
Joystick
|
| Gaming platforms supported |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
PC
|
N/A
|
PC
|