StarTech.com 12 ft PC Speaker Extension Audio Cable
£4.08
£3.40
StarTech.com 12 ft PC Speaker Extension Audio Cable
More Information
| Connector 2 | 3.5mm |
|---|---|
| Connector 1 | 3.5mm |
| Cable length | 3.7 m |
| SKU | MU12MF |
| EAN | 0065030785105 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | Y |
Description
Extend the distance between your PC and speakers by up to 12ft
The MU12MF 12ft PC Speaker Extension cable connects to the 3.5mm audio out port on a computer or laptop, letting you extend the distance between your PC and your speakers by up to 12ft.
This 3.5mm Audio extension cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
The StarTech.com Advantage
- Position your Receiver/ amplifier an additional 12 feet away from your computer or portable audio device
- Guaranteed reliability
The MU12MF 12ft PC Speaker Extension cable connects to the 3.5mm audio out port on a computer or laptop, letting you extend the distance between your PC and your speakers by up to 12ft.
This 3.5mm Audio extension cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
The StarTech.com Advantage
- Position your Receiver/ amplifier an additional 12 feet away from your computer or portable audio device
- Guaranteed reliability
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Cable length | 3.7 m |
| Connector 1 | 3.5mm |
| Connector 2 | 3.5mm |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 45.5 g |
| Package weight | 50.5 g |
| Package width | 128 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 7 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 50.5 g |
| Package width | 128 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 7 mm |
| Weight | 45.5 g |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
LogiLink 3.5mm - 3.5mm 5m audio cable Blue
Shop NowLogiLink 3.5mm - 3.5mm 1.5m audio cable Blue
Shop NowStarTech.com 1m 3.5mm 4 Position TRRS Headset Exte...
Shop NowLogiLink Toslink - Toslink, 5m audio cable Black
Shop NowStarTech.com 2m Slim 3.5mm Stereo Extension Audio ...
Shop NowStarTech.com 2m 3.5mm 4 Position TRRS Headset Exte...
Shop NowStarTech.com 15 ft Thin Toslink Digital Optical SP...
Shop NowLindy TosLink Budget opt.SPDIF 2m
Shop NowLindy 5m Premium Audio 3.5mm Jack Cable
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
StarTech.com 12 ft PC Speaker Extensio...
£4.08
£3.40
|
Recommended
StarTech.com 6 ft 3.5mm Stereo Extensi...
£3.92
£3.27
|
StarTech.com 2m Slim 3.5mm Stereo Exte...
£4.84
£4.03
|
Hot Product
Lindy TosLink Budget opt.SPDIF 2m
£5.53
£4.61
|
StarTech.com 1m 3.5mm 4 Position TRRS...
£4.79
£3.99
|
Bestseller
StarTech.com 2m 3.5mm 4 Position TRRS...
£4.76
£3.97
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MU12MF
|
MU6MF
|
MU2MMFS
|
35212
|
MUHSMF1M
|
MUHSMF2M
|
| Manufacturer |
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lindy
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
3.5mm
|
3.5mm
|
3.5mm
|
TOSLINK
|
3.5mm
|
3.5mm
|
| Connector 2 |
3.5mm
|
3.5mm
|
3.5mm
|
N/A
|
3.5mm
|
3.5mm
|