StarTech.com 6 ft 3.5mm Stereo Extension Audio Cable - M/F
£3.92
£3.27
StarTech.com 6 ft 3.5mm Stereo Extension Audio Cable - M/F - 6ft stereo Extension Cable - 3.5mm audio - 6ft Stereo Audio Cable
More Information
| Connector 2 | 3.5mm |
|---|---|
| Connector 1 | 3.5mm |
| Cable length | 1.8 m |
| SKU | MU6MF |
| EAN | 0065030773379 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | Y |
Description
Extend the connection distance between your computer and speakers by up to 6-feet
This 6ft Stereo Extension Cable features one 3.5mm Male audio and one 3.5mm Female audio connectors, allowing you to extend a computer audio connection by up to 6ft.
This cable offers a cost-effective way to position computer speakers etc. as needed, without having to worry about "stretching" the audio cable.
Constructed of high quality materials and designed to provide a dependable audio connection, this high quality 6ft 3.5mm audio extension cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
The StarTech.com Advantage
- Position your Receiver/ amplifier an additional 6 feet away from your computer or portable audio device
- Replace worn-out or missing speaker audio cables with this high quality, 6ft 3.5mm Stereo Extension Audio Cable
- Backed by StarTech.com's lifetime warranty
This 6ft Stereo Extension Cable features one 3.5mm Male audio and one 3.5mm Female audio connectors, allowing you to extend a computer audio connection by up to 6ft.
This cable offers a cost-effective way to position computer speakers etc. as needed, without having to worry about "stretching" the audio cable.
Constructed of high quality materials and designed to provide a dependable audio connection, this high quality 6ft 3.5mm audio extension cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
The StarTech.com Advantage
- Position your Receiver/ amplifier an additional 6 feet away from your computer or portable audio device
- Replace worn-out or missing speaker audio cables with this high quality, 6ft 3.5mm Stereo Extension Audio Cable
- Backed by StarTech.com's lifetime warranty
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 1 | 3.5mm |
| Connector 2 | 3.5mm |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | CE, REACH |
| Certificates | |
| Certification | CE, REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Package weight | 30 g |
| Package width | 128 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 7 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 30 g |
| Package width | 128 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 7 mm |
| Weight | 100 g |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
LogiLink 3.5mm - 3.5mm, 10m audio cable Black
Shop NowLogiLink 3.5mm - 3.5mm 5m audio cable Blue
Shop NowLogiLink 3.5mm - 3.5mm 1.5m audio cable Blue
Shop NowStarTech.com 1m 3.5mm 4 Position TRRS Headset Exte...
Shop NowLogiLink Toslink - Toslink, 5m audio cable Black
Shop NowStarTech.com 2m Slim 3.5mm Stereo Extension Audio ...
Shop NowStarTech.com 2m 3.5mm 4 Position TRRS Headset Exte...
Shop NowLindy TosLink Budget opt.SPDIF 2m
Shop NowLindy 5m Premium Audio 3.5mm Jack Cable
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
StarTech.com 6 ft 3.5mm Stereo Extensi...
£3.92
£3.27
|
Popular
StarTech.com 12 ft PC Speaker Extensio...
£4.08
£3.40
|
StarTech.com 2m Slim 3.5mm Stereo Exte...
£4.84
£4.03
|
Hot Product
Lindy TosLink Budget opt.SPDIF 2m
£5.53
£4.61
|
StarTech.com 1m 3.5mm 4 Position TRRS...
£4.79
£3.99
|
Bestseller
StarTech.com 2m 3.5mm 4 Position TRRS...
£4.76
£3.97
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MU6MF
|
MU12MF
|
MU2MMFS
|
35212
|
MUHSMF1M
|
MUHSMF2M
|
| Manufacturer |
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lindy
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
3.5mm
|
3.5mm
|
3.5mm
|
TOSLINK
|
3.5mm
|
3.5mm
|
| Connector 2 |
3.5mm
|
3.5mm
|
3.5mm
|
N/A
|
3.5mm
|
3.5mm
|