Urban Factory MOVEE: OVER-THE-EAR BLUETOOTH 5.1 RECHARGEABLE HEADSET - BLACK/RED
£18.61
£15.51
MOVEE: OVER-THE-EAR BLUETOOTH 5.1 RECHARGEABLE HEADSET - BLACK/RED
- Connection: Bluetooth 5.1
- Built-in battery: 200mAh capacity
- Charging connector: Micro-USB
- Charging cable: USB-A to Micro-USB
- Speaker diameter: 40mm
- Control buttons: Play / Pause / Forward / Backward
- Microphone: Integrated into the headset
- Compatibility: Windows / Linux / Android / Mac OS / iOs
- Colour: Black / Red
More Information
| Connection | Wireless |
|---|---|
| Style | Head-band |
| Ideal use | Gaming |
| Microphone type | Built-in microphone |
| SKU | MOV03UF |
| EAN | 3760170883373 |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Availability | Y |
Description
MOVEE: Bluetooth 5.1 over-ear headset
The MOVEE BT headset operates on Bluetooth™ 5.1 to provide you with an instant, stable and fast wireless connection. Its built-in 200 mAh battery is rechargeable via the USB-A | Micro-USB cable (included). MOVEE features a padded headband and its ear cushions made of faux leather and low-density foam will provide you with lasting comfort. A true lightweight, you won't feel it once on your head for continuous use for hours. The headset was designed to give you total freedom of movement thanks to integrated control buttons and microphone on the right speaker
The MOVEE BT headset operates on Bluetooth™ 5.1 to provide you with an instant, stable and fast wireless connection. Its built-in 200 mAh battery is rechargeable via the USB-A | Micro-USB cable (included). MOVEE features a padded headband and its ear cushions made of faux leather and low-density foam will provide you with lasting comfort. A true lightweight, you won't feel it once on your head for continuous use for hours. The headset was designed to give you total freedom of movement thanks to integrated control buttons and microphone on the right speaker
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Recommended usage | Gaming |
| Compatible products | BT |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Red |
| Volume control | No |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Technical details | |
| Compatible products | BT |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Red |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Compatible products | BT |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Red |
| Volume control | No |
| Control type | Buttons |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | Micro-USB |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Headphones | |
| Ear coupling | Intraaural |
| Diaphragm diameter | 4 cm |
| Microphone | |
| Microphone type | Built-in |
| Control unit | |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Battery | |
|---|---|
| Battery capacity | 200 mAh |
| Battery operated | Yes |
| Charging source | USB |
| Battery type | Built-in battery |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS, iPadOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 245 g |
| Width | 160 mm |
| Height | 235 mm |
| Depth | 80 mm |
| Packaging data | |
| Cables included | USB Type-A to USB micro Type-B |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-A to USB micro Type-B |
| Supplier features | |
| Charging time | 120 min |
| Battery life | 3000 min |
| Other features | |
| Volume control | No |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Charging time | 120 min |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Sandberg Speak’n Go In-Earset Black
Shop NowSandberg Speak’n Go Earset Black
Shop NowLogiLink HS0033 headphones/headset Wired Head-band...
Shop NowTurtle Beach Recon 50 Headset Wired Gaming Headset...
Shop NowTrust 21661 headphones/headset Wired Head-band Cal...
Shop NowLindy USB Type A Wired Headset with In-Line Contro...
Shop NowCanyon CNS-SBTHS1B headphones/headset Wireless In-...
Shop NowSamsung EO-IC100 Headset Wired In-ear Calls/Music ...
Shop NowCanyon CNS-CEP3DG Headset Wired In-ear Calls/Music...
Shop NowSandberg Saver USB Headset Large
Shop NowSandberg USB Headset Bulk
Shop NowSandberg Saver USB headset
Shop NowAndrea Communications EDU-255 Headset Wired Head-b...
Shop NowConceptronic POLONA USB Headset
Shop NowSandberg USB Office Headset
Shop NowSandberg MiniJack Headset Saver
Shop NowSandberg USB Office Headset Saver
Shop NowSandberg MiniJack Office Headset Saver
Shop NowEDIS EC143 headphones/headset Wireless Head-band O...
Shop NowCanyon Multiplatform Gaming Headset Wired Head-ban...
Shop NowSandberg MiniJack Headset Bulk
Shop NoweSTUFF In-ear Headphone for Apple Devices
Shop NowLogitech 981-000612 headphones/headset Wired Head-...
Shop NowYealink UH34 Lite Headset Wired Head-band Office/C...
Shop NowYealink UH34 Mono UC Headset
Shop NowYealink UH34 Lite Dual UC Headset
Shop NoweSTUFF In-ear Headphone for USB-C Devices
Shop NowAndrea Communications EDU-255M Headset Wired Head-...
Shop NowAndrea Communications NC-181 Headset Wired Head-ba...
Shop NowAndrea Communications BT-875 Headphones Head-band ...
Shop NowAndrea Communications EDU-375 Headphones Head-band...
Shop NoweSTUFF ES652200-BULK headphones/headset Wired In-e...
Shop NowKensington Classic 3.5mm Headset with Mic and Volu...
Shop NowEPOS IMPACT SC 30 USB ML
Shop NowSandberg MiniJack Headset with Line-Mic
Shop NowGumdrop Cases DropTech B1 Headphones Wired Head-ba...
Shop NowSennheiser PC 7 USB
Shop NowLindy 3.5mm and USB Type C Monaural Headset with I...
Shop NowSennheiser PC 8 USB
Shop NowSandberg Wireless Earbuds + Powerbank
Shop NowYealink UH34 Dual UC Headset
Shop NowBelkin SoundForm Bolt Headset Wireless In-ear Call...
Shop NowOur Pure Planet Childrens Bluetooth Headphones
Shop NowAndrea Communications EDU-455 Headset Wired Head-b...
Shop NowHP Poly Blackwire 3310 Monaural Microsoft Teams Ce...
Shop NowHP Poly Blackwire 3310 Monaural USB-C Headset +USB...
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowCanyon CNS-CHSU1B headphones/headset Wired Head-ba...
Shop NowHP Poly EncorePro 310 Monoaural with Quick Disconn...
Shop NowHP Poly Blackwire C3225 Top
Shop NowHP Poly Blackwire 3210 Monaural USB-C Headset +USB...
Shop NowSandberg USB-C Office Headset
Shop NowYealink YHS34 Headset Wired Head-band Office/Call ...
Shop NowTrust HS-150 Headset Wired Head-band Office/Call c...
Shop NowTrust HS-201 Headset Wired Head-band Office/Call c...
Shop NowSandberg BossBlaster USB Headset
Shop NowLogitech 981-000587 headphones/headset Wired Head-...
Shop NowSandberg Saver MiniJack Headset Large
Shop NowSandberg Saver MiniJack Headphone Large
Shop NowBelkin SoundForm Rhythm Headphones Wireless In-ear...
Shop NowBelkin SoundForm Rhythm Headphones Wireless In-ear...
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowApple EarPods (3.5mm Headphone Plug)
Shop NowHama Spirit Calypso II Headset Wireless Head-band ...
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowPREVO A6-ANC headphones/headset True Wireless Ster...
Shop NowuRage SoundZ 200 V2 Headset Wired Head-band Gaming...
Shop NowSandberg Saver MiniJack HeadPhoneTravel
Shop NowAdesso Xtream P1 Headset Wired Head-band Office/Ca...
Shop NowJabra Evolve 20 Headset Wired Head-band Office/Cal...
Shop NowJabra Evolve 20 Headset Wired Head-band Office/Cal...
Shop NowAvid AE-79 Headset Wired Head-band Calls/Music/Spo...
Shop NowBelkin AUD009HQBK headphones/headset Wireless Head...
Shop NowSandberg Play'n Go Wireless Earbuds
Shop NowSandberg USB-C/A In-Earset with Line-Mic
Shop NowYealink YHS36 Headset Wired Head-band Office/Call ...
Shop NowGumdrop Cases DropTech Headset Wired Head-band Edu...
Shop NowCreative Labs HS-230 Headset Wired Head-band Calls...
Shop NowYealink UH42 Mono Teams USB-C/A Headset
Shop NowYealink UH42 Dual Teams USB-C/A Headset
Shop NowYealink UH42 Dual UC USB-C/A Headset
Shop NowLogiLink HS0053 headphones/headset Wired Head-band...
Shop NowYealink YHS34 Lite Dual Headset Wired Head-band Of...
Shop NowYealink YHS34 Headset Wired Head-band Calls/Music ...
Shop NowYealink UH35 Mono Teams USB-A Headset
Shop NowAdesso Xtream P7 Headset Wired Head-band Calls/Mus...
Shop NowYealink UH34 Mono Teams Headset
Shop NowDELL WH125 Headset Wired Head-band Calls/Music USB...
Shop NowJPL JPL-100-PB Headset Wired Head-band Office/Call...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowBelkin G3H0003hqBK Headset Wired In-ear Calls/Musi...
Shop NowBelkin G3H0003hqWH Headset Wired In-ear Calls/Musi...
Shop Nowconnektgear HP534 Wireless Headset with Detachable...
Shop NowAvid AE-55 Headset Wired Head-band Education USB T...
Shop NowTrust 21665 headphones/headset Wired In-ear Calls/...
Shop NowKensington Classic USB-C Headset with Mic
Shop NowYealink UH34 Lite Dual Teams Headset
Shop NowSamsung EO-IC100B Headset Wired In-ear Calls/Music...
Shop NowKensington Classic USB-A Headset with Mic
Shop NowHP Stereo USB Headset G2
Shop NowHP Poly Blackwire 3220 Stereo USB-C Headset +USB-C...
Shop NowHP Poly Blackwire 3210 Monaural USB-C Headset +USB...
Shop NowHP Poly Blackwire 3220 Stereo USB-C Black Headset ...
Shop NowApple EarPods Headset Wired In-ear Calls/Music Whi...
Shop NowLogitech 960 USB Computer Headset
Shop NowJabra EVOLVE 20 MS Mono
Shop NowLenovo 4XD1J77351 headphones/headset Wired In-ear ...
Shop NowLogitech H150 Stereo Headset
Shop NowLogitech H340 USB Computer Headset
Shop NowHP Poly Blackwire 3220 Stereo USB-C Headset +USB-C...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Urban Factory MOVEE: OVER-THE-EAR BLUE...
£18.61
£15.51
|
Hot Product
Logitech 960 USB Computer Headset
£19.27
£16.06
|
Popular
Logitech H340 USB Computer Headset
£22.44
£18.70
|
Bestseller
Logitech H390 USB Computer Headset
£20.20
£16.83
|
Recommended
Logitech H150 Stereo Headset
£20.00
£16.67
|
Sandberg Speak’n Go In-Earset Black
£15.84
£13.20
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MOV03UF
|
981-000100
|
981-000475
|
981-000406
|
981-000350
|
125-62
|
| Manufacturer |
Urban Factory
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Sandberg
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|
| Wearing style |
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
In-ear
|
| Recommended usage |
Gaming
|
Calls/Music
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Calls/Music
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
Built-in microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
In-line microphone
|