Sandberg Saver MiniJack HeadPhoneTravel
£16.50
£13.75
Sandberg Saver MiniJack HeadPhoneTravel
- Compact and Travel-Friendly Design
- Universal MiniJack Compatibility
- On-Cable Volume Control
- Comfort Meets Style
More Information
| Connection | Wired |
|---|---|
| Style | Head-band |
| Ideal use | Travelling |
| Microphone type | Not available |
| SKU | 325-30 |
| EAN | 5705730325304 |
| Manufacturer | Sandberg |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Sandberg Saver MiniJack HeadPhone Travel is the perfect choice for music, films and entertainment on the go. With MiniJack connectivity, you can easily connect it to devices with a MiniJack audio output, or in-flight entertainment in an aeroplane. The foldable feature makes it compact and convenient to take with you, while the volume control on the cable provides easy access for adjustments. Comfortable and stylish design.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headphones |
| Microphone type | Not available |
| Recommended usage | Travelling |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Foldable | Yes |
| Cable length | 1.2 m |
| Cable colour | Black |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Slider |
| Operating keys | Volume +, Volume - |
| Technical details | |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Foldable | Yes |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Design | |
| Product type | Headphones |
| Microphone type | Not available |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Foldable | Yes |
| Control type | Slider |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Cable length | 1.2 m |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Driver unit | 4 cm |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone type | Not available |
| Control unit | |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Slider |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 137 g |
| Width | 165 mm |
| Height | 120 mm |
| Depth | 67 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 183 mm |
| Package height | 277 mm |
| Package depth | 68 mm |
| Package weight | 149 g |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Sandberg Speak’n Go In-Earset Black
Shop NowSandberg Speak’n Go Earset Black
Shop NowLogiLink HS0033 headphones/headset Wired Head-band...
Shop NowTurtle Beach Recon 50 Headset Wired Gaming Headset...
Shop NowTrust 21661 headphones/headset Wired Head-band Cal...
Shop NowCanyon CNS-SBTHS1B headphones/headset Wireless In-...
Shop NowSamsung EO-IC100 Headset Wired In-ear Calls/Music ...
Shop NowCanyon CNS-CEP3DG Headset Wired In-ear Calls/Music...
Shop NowSandberg Saver USB Headset Large
Shop NowSandberg USB Headset Bulk
Shop NowSandberg Saver USB headset
Shop NowConceptronic POLONA USB Headset
Shop NowSandberg USB Office Headset
Shop NowSandberg USB Office Headset Saver
Shop NowV7 HB600S headphones/headset Wireless Head-band Ca...
Shop NowSandberg MiniJack Office Headset Saver
Shop NowEDIS EC147 headphones/headset Wired Head-band Offi...
Shop NowEDIS EC146 headphones/headset Wired Head-band Offi...
Shop NowSandberg MiniJack Headset Bulk
Shop NowLogitech 981-000612 headphones/headset Wired Head-...
Shop NowYealink UH34 Mono UC Headset
Shop NowYealink UH34 Lite Dual UC Headset
Shop NoweSTUFF In-ear Headphone for USB-C Devices
Shop NowAndrea Communications EDU-255M Headset Wired Head-...
Shop NowAndrea Communications NC-181 Headset Wired Head-ba...
Shop NowAndrea Communications BT-875 Headphones Head-band ...
Shop NowAndrea Communications EDU-375 Headphones Head-band...
Shop NoweSTUFF ES652200-BULK headphones/headset Wired In-e...
Shop NowKensington Classic 3.5mm Headset with Mic and Volu...
Shop NowSandberg MiniJack Headset with Line-Mic
Shop NowSamsung GH59-15252A headphones/headset Wired In-ea...
Shop NowGumdrop Cases DropTech B1 Headphones Wired Head-ba...
Shop NowSennheiser PC 7 USB
Shop NowLindy 3.5mm and USB Type C Monaural Headset with I...
Shop NowSennheiser PC 8 USB
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Wired On-Ear Headphones for ...
Shop NowAndrea Communications EDU-455 Headset Wired Head-b...
Shop NowUrban Factory MOVEE: OVER-THE-EAR BLUETOOTH 5.1 RE...
Shop NowHP Poly Blackwire 3310 Monaural Microsoft Teams Ce...
Shop NowHP Poly Blackwire 3310 Monaural USB-C Headset +USB...
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowCanyon CNS-CHSU1B headphones/headset Wired Head-ba...
Shop NowHP Poly Blackwire C3225 Top
Shop NowHP Poly Blackwire 3210 Monaural USB-C Headset +USB...
Shop NowAvid AE-75 Headset Wired Head-band Calls/Music/Spo...
Shop NowYealink YHS34 Headset Wired Head-band Office/Call ...
Shop NowTrust HS-150 Headset Wired Head-band Office/Call c...
Shop NowHama Freedom Light Headset Wireless In-ear Calls/M...
Shop NowSandberg Saver MiniJack Headset Large
Shop NowSandberg Saver MiniJack Headphone Large
Shop NowV7 Quick Disconnect Call Center Headset
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowSoundcore R50i Headset True Wireless Stereo (TWS) ...
Shop NowApple EarPods (3.5mm Headphone Plug)
Shop NowHama Spirit Calypso II Headset Wireless Head-band ...
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowPREVO A6-ANC headphones/headset True Wireless Ster...
Shop NowuRage SoundZ 200 V2 Headset Wired Head-band Gaming...
Shop NowAdesso Xtream P1 Headset Wired Head-band Office/Ca...
Shop NowAvid AE-79 Headset Wired Head-band Calls/Music/Spo...
Shop NowBelkin AUD009HQBK headphones/headset Wireless Head...
Shop NowSandberg Play'n Go Wireless Earbuds
Shop NowSandberg USB-C/A In-Earset with Line-Mic
Shop NowYealink YHS36 Headset Wired Head-band Office/Call ...
Shop NowJVC Gumy TWS Stix Green
Shop NowGumdrop Cases DropTech Headset Wired Head-band Edu...
Shop NowCreative Labs HS-230 Headset Wired Head-band Calls...
Shop NowLogiLink HS0053 headphones/headset Wired Head-band...
Shop NowYealink YHS34 Lite Dual Headset Wired Head-band Of...
Shop NowYealink UH35 Mono Teams USB-A Headset
Shop NowAdesso Xtream P7 Headset Wired Head-band Calls/Mus...
Shop NowYealink UH34 Mono Teams Headset
Shop NowDELL WH125 Headset Wired Head-band Office/Call cen...
Shop NowJPL JPL-100-PB Headset Wired Head-band Office/Call...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowJVC Gumy TWS Stix Black
Shop NowHama Freedom Lit III Headset Wireless Head-band Ca...
Shop NowJVC Gumy TWS Stix Pink
Shop NowHama Freedom Lit III Headset Wireless Head-band Ca...
Shop NowHama Freedom Lit III Headset Wireless Head-band Ca...
Shop NowAvid AE-55 Headset Wired Head-band Education USB T...
Shop NowAvid AE-39 Headset Head-band USB Type-A Black, Gre...
Shop NowEnergizer TWS40BK headphones/headset Wireless In-e...
Shop NowTrust 21665 headphones/headset Wired In-ear Calls/...
Shop NowUrban Factory MOVEE OVER-THE-EAR WIRED HEADPHONE w...
Shop NowKensington Classic USB-C Headset with Mic
Shop NowYealink UH34 Lite Dual Teams Headset
Shop NowLenovo Stereo Analog Headset Wired Head-band Offic...
Shop NowSamsung GH59-14677A headphones/headset Wired In-ea...
Shop NowKensington Classic USB-A Headset with Mic
Shop NowHP Stereo USB Headset G2
Shop NowHP Poly Blackwire 3210 Monaural USB-C Headset +USB...
Shop NowHP Poly Blackwire 3220 Stereo USB-C Black Headset ...
Shop NowApple EarPods Headset Wired In-ear Calls/Music Whi...
Shop NowLogitech 960 USB Computer Headset
Shop NowLenovo 4XD1J77351 headphones/headset Wired In-ear ...
Shop NowHP Poly Blackwire 3220 Stereo USB-C Headset +USB-C...
Shop NowLogitech H150 Stereo Headset
Shop NowLogitech H150 Stereo Headset
Shop NowLogitech H340 USB Computer Headset
Shop NowHP Poly Blackwire 3220 Stereo USB-C Headset +USB-C...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Sandberg Saver MiniJack HeadPhoneTravel
£16.50
£13.75
|
Recommended
Logitech 960 USB Computer Headset
£17.03
£14.19
|
Hot Product
Logitech H340 USB Computer Headset
£22.44
£18.70
|
Bestseller
Logitech H390 USB Computer Headset
£20.20
£16.83
|
Popular
Logitech H150 Stereo Headset
£20.00
£16.67
|
Sandberg Speak’n Go In-Earset Black
£15.84
£13.20
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
325-30
|
981-000100
|
981-000475
|
981-000406
|
981-000350
|
125-62
|
| Manufacturer |
Sandberg
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Sandberg
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|
| Wearing style |
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
In-ear
|
| Recommended usage |
Travelling
|
Calls/Music
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Calls/Music
|
| Product type |
Headphones
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
Not available
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
In-line microphone
|