Vivolink PROAUDJACK10 audio cable 10 m 6.35mm Black
£36.47
£30.39
6.3mm Jack Cable 10m TS Black
- 22 AWG
- Heavy Duty
- Stage Audio Cable
- 94% tinned copper shielding
- High flexibility
- Extremely high quality
- Robust connectors
More Information
| Connector 2 | 6.35mm |
|---|---|
| Connector 1 | 6.35mm |
| Cable length | 10 m |
| SKU | PROAUDJACK10 |
| EAN | 5711783938620 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Y |
Description
High Performance Stage Audio Cable in extremely high quality for crystal clear sound and
no noise or interference. Tight cable mesh in highly conductive tinned copper
gives perfect shielding and makes cable robust against radiation
noise. 3.6mm Jack to 3.6mm. TS connected (unbalanced/mono).
no noise or interference. Tight cable mesh in highly conductive tinned copper
gives perfect shielding and makes cable robust against radiation
noise. 3.6mm Jack to 3.6mm. TS connected (unbalanced/mono).
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Cable diameter | 6 mm |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Cable length | 10 m |
| Connector 1 | 6.35mm |
| Connector 2 | 6.35mm |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable material | Tinned copper |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 22 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 6 mm |
| Package weight | 504 g |
| Weight | 500 g |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 188 mm |
| Package height | 59 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Cable diameter | 6 mm |
| Package weight | 504 g |
| Weight | 500 g |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 188 mm |
| Package height | 59 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Vivolink PROAUDJACKS20-1CON audio cable 20 m 6.35m...
Shop NowVivolink PROAUDJACKMRCA10 audio cable 10 m 6.35mm ...
Shop NowVivolink PROMJXLRS15 audio cable 15 m 3.5mm 2 x XL...
Shop NowVivolink PROAUDXLRJACK10 audio cable 10 m XLR 6.35...
Shop NowVivolink PROAUDXLRJACK5 audio cable 5 m XLR 6.35mm...
Shop NowVivolink PROAUDJACK2.5 audio cable 2.5 m 6.35mm Bl...
Shop NowVivolink PROMJRCA20 audio cable 20 m 3.5mm 2 x RCA...
Shop NowLogiLink CA1085 audio cable 50 m Transparent
Shop NowVivolink PROMJRCA30 audio cable 30 m 3.5mm 2 x RCA...
Shop NowVivolink PRORCARCA20 audio cable 20 m 2 x RCA Blac...
Shop NowVivolink PROMJ25 audio cable 25 m 3.5mm Black
Shop NowVivolink PROAUDXLRMF10 audio cable 10 m XLR Black
Shop NowVivolink PROAUDXLRMF20 audio cable 20 m XLR Black
Shop NowLogiLink CA1211 audio cable 5 m 2 x Banana Black
Shop NowVivolink PROAUDXLRMF15 audio cable 15 m XLR Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Vivolink PROAUDJACK10 audio cable 10 m...
£36.47
£30.39
|
Popular
Jabra 8734-749 audio cable 0.15 m QD 3...
£30.97
£25.81
|
Vivolink PROMJ25 audio cable 25 m 3.5m...
£30.26
£25.22
|
Hot Product
Vivolink PRORCARCA20 audio cable 20 m...
£29.64
£24.70
|
Recommended
Vivolink PROMJRCA30 audio cable 30 m 3...
£37.91
£31.59
|
Bestseller
Vivolink PROMJRCA20 audio cable 20 m 3...
£29.64
£24.70
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROAUDJACK10
|
8734-749
|
PROMJ25
|
PRORCARCA20
|
PROMJRCA30
|
PROMJRCA20
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Jabra
|
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
| Connector 1 |
6.35mm
|
N/A
|
3.5mm
|
2 x RCA
|
3.5mm
|
3.5mm
|
| Connector 2 |
6.35mm
|
3.5mm
|
3.5mm
|
2 x RCA
|
2 x RCA
|
2 x RCA
|