Vivolink PROAUDXLRMF15 audio cable 15 m XLR Black
£33.61
£28.01
XLR M/F cable 15 m Black
- 22 AWG
- Heavy Duty
- Stage Audio Cable
- 94% tinned copper shielding
- High flexibility
- Extremely high quality
- Robust connectors
More Information
| Connector 2 | XLR |
|---|---|
| Connector 1 | XLR |
| Cable length | 15 m |
| SKU | PROAUDXLRMF15 |
| EAN | 5711783938682 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Y |
Description
High Performance Stage Audio Cable in extremely high quality for crystal clear sound and
no noise or interference. Tight cable mesh in highly conductive tinned copper
gives perfect shielding and makes cable robust against radiation
noise. Pro Audio XLR Male to XLR Female.
no noise or interference. Tight cable mesh in highly conductive tinned copper
gives perfect shielding and makes cable robust against radiation
noise. Pro Audio XLR Male to XLR Female.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Cable diameter | 6 mm |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Cable length | 15 m |
| Connector 1 | XLR |
| Connector 2 | XLR |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable material | Tinned copper |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 22 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 6 mm |
| Package weight | 782 g |
| Weight | 780 g |
| Package width | 188 mm |
| Package depth | 167 mm |
| Package height | 64 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Cable diameter | 6 mm |
| Package weight | 782 g |
| Weight | 780 g |
| Package width | 188 mm |
| Package depth | 167 mm |
| Package height | 64 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Vivolink PROAUDJACKS20-1CON audio cable 20 m 6.35m...
Shop NowVivolink PROAUDJACKMRCA7 audio cable 7 m 6.35mm RC...
Shop NowVivolink PROAUDJACKMRCA10 audio cable 10 m 6.35mm ...
Shop NowVivolink PROAUDJACK1 audio cable 1 m 6.35mm Black
Shop NowVivolink PROAUDXLRFJACK3 audio cable 3 m XLR 6.35m...
Shop NowVivolink PROAUDXLRJACK10 audio cable 10 m XLR 6.35...
Shop NowVivolink PROAUDJACK2.5 audio cable 2.5 m 6.35mm Bl...
Shop NowCables Direct 4OPT-120 audio cable 20 m TOSLINK Bl...
Shop NowVivolink PROMJRCA20 audio cable 20 m 3.5mm 2 x RCA...
Shop NowVivolink PROAUDXLRJACK5 audio cable 5 m XLR 6.35mm...
Shop NowVivolink PROAUDJACK10 audio cable 10 m 6.35mm Blac...
Shop NowVivolink PROMJRCA30 audio cable 30 m 3.5mm 2 x RCA...
Shop NowVivolink PROMJ25 audio cable 25 m 3.5mm Black
Shop NowVivolink PRORCARCA20 audio cable 20 m 2 x RCA Blac...
Shop NowVivolink PROAUDXLRMF10 audio cable 10 m XLR Black
Shop NowLogiLink CA1211 audio cable 5 m 2 x Banana Black
Shop NowLogiLink CA1085 audio cable 50 m Transparent
Shop NowVivolink PROAUDXLRMF20 audio cable 20 m XLR Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Vivolink PROAUDXLRMF15 audio cable 15...
£33.61
£28.01
|
Popular
Jabra 8734-749 audio cable 0.15 m QD 3...
£30.97
£25.81
|
New
Cables Direct 4OPT-120 audio cable 20...
£27.14
£22.62
|
Vivolink PROMJ25 audio cable 25 m 3.5m...
£30.26
£25.22
|
Hot Product
Vivolink PRORCARCA20 audio cable 20 m...
£29.64
£24.70
|
Recommended
Vivolink PROMJRCA30 audio cable 30 m 3...
£37.91
£31.59
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROAUDXLRMF15
|
8734-749
|
4OPT-120
|
PROMJ25
|
PRORCARCA20
|
PROMJRCA30
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Jabra
|
Cables Direct
|
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
| Connector 1 |
XLR
|
N/A
|
TOSLINK
|
3.5mm
|
2 x RCA
|
3.5mm
|
| Connector 2 |
XLR
|
3.5mm
|
TOSLINK
|
3.5mm
|
2 x RCA
|
2 x RCA
|