Vivolink PROHDMIDVI10 video cable adapter 10 m HDMI Type A (Standard) DVI-D Black
£68.38
£56.98
Pro HDMI - DVI-D, 10m, Black
- 99,9% Copper
- Triple shielded cable
- Extra shielded connector
- Supports ARC, HDCP & CEC
- High flexibility
More Information
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 | HDMI |
| SKU | PROHDMIDVI10 |
| EAN | 5712505421819 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Y |
Description
High Performance active HDMI cable supports distances of up to 20m. The cable is ideal for long distance installations, and is ultra flexible, supporting applications with a limited bending radius. (Bi-directional).
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Converter type | Passive video converter |
| Audio connector | No |
| HDMI version | 1.4 |
| Product colour | Black |
| Cable length | 10 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Copper |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 26 |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | CEC |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Dual Link DVI | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| HDCP version | 2.2 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | No |
| Cable colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | CEC |
| Technical details | |
| Cable colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable diameter | 8 mm |
| Weight | 770 g |
| Package width | 189 mm |
| Package depth | 173 mm |
| Package height | 73 mm |
| Package weight | 696 g |
| Packaging data | |
| Package width | 189 mm |
| Package depth | 173 mm |
| Package height | 73 mm |
| Package weight | 696 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Supported resolutions | 1080P@60Hz |
| Cable colour | Black |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lindy HDMI to DisplayPort, DVI and VGA Converter
Shop NowLindy HDMI 8K60 to DisplayPort 1.4 Converter
Shop NowVivolink PROVGAHDMI5 video cable adapter 5 m HDMI ...
Shop NowVivolink PROVGAHDMI3 video cable adapter 3 m HDMI ...
Shop NowVivolink PROHDMIVGA5 video cable adapter 5 m HDMI ...
Shop Nowi-tec USB-A/USB-C Dual 4K/60 Hz DisplayPort Video ...
Shop NowVivolink PROHDMIUSBAB5AMP video cable adapter 5 m ...
Shop NowLindy 43430 video cable adapter 0.11 m USB Type-C ...
Shop NowVivolink PROADRING8S video cable adapter HDMI
Shop NowStarTech.com 5-Pack DisplayPort to VGA Adapter - D...
Shop NowLindy 5m USB Type C to HDMI 4K60 Adapter Cable wit...
Shop NowLindy 5m USB Type C to DP 4K60 Adapter Cable with ...
Shop NowLindy 2m HDMI to DVI-D Cable, Gold Line
Shop NowLindy 3m Active DisplayPort 1.4 to HDMI 8K60 Cable
Shop NowLindy VGA to DisplayPort 1.2 Converter
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Vivolink PROHDMIDVI10 video cable adap...
£68.38
£56.98
|
Vivolink PROVGAHDMI3 video cable adapt...
£66.48
£55.40
|
Popular
Vivolink PROVGAHDMI5 video cable adapt...
£72.61
£60.51
|
Hot Product
Lindy HDMI to DisplayPort, DVI and VGA...
£61.26
£51.05
|
Bestseller
Lindy 2m HDMI to DVI-D Cable, Gold Line
£55.44
£46.20
|
Vivolink PROHDMIVGA5 video cable adapt...
£58.76
£48.97
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROHDMIDVI10
|
PROVGAHDMI3
|
PROVGAHDMI5
|
38182
|
36195
|
PROHDMIVGA5
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
Lindy
|
Lindy
|
VivoLink
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
N/A
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 |
DVI-D
|
VGA (D-Sub) + 3.5mm + USB Type-A
|
VGA (D-Sub) + 3.5mm + USB Type-A
|
N/A
|
DVI-D
|
VGA (D-Sub) + 3.5mm
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Female connector
|
Male connector
|