Vivolink PROHDMIUSBAB5AMP video cable adapter 5 m Black
£55.25
£46.04
HDMI+USB-A - HDMI+USB-B, 5.0m, Black
- Two cables in one
- USB-A / USB-B
- Highly flexible
- HDMI Supports 4K@60Hz
More Information
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI + USB Type-B |
| Connector 1 | HDMI + USB Type-A |
| SKU | PROHDMIUSBAB5AMP |
| EAN | 5704174803430 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
ALL-IN-ONE ultra flexible cable for interactive monitors is specially designed to
connect a touch screen to a laptop computer. The USB-B connector and HDMI fit to
touch screens. The USB-A connector and HDMI fit to a laptop computer. The cable has built-in amplifier.
connect a touch screen to a laptop computer. The USB-B connector and HDMI fit to
touch screens. The USB-A connector and HDMI fit to a laptop computer. The cable has built-in amplifier.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| HDMI version | 2.0 |
| Product colour | Black |
| Cable length | 5 m |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Copper |
| AWG wire size | 28 |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 4096 x 2160 |
| Supported video modes | 2160p |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector gender | Male |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| HDCP version | 2.2 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Cable colour | Black |
| Technical details | |
| Cable colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 7.5 mm |
| Weight | 310 g |
| Package width | 159 mm |
| Package depth | 153 mm |
| Package height | 72 mm |
| Package weight | 410 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 159 mm |
| Package depth | 153 mm |
| Package height | 72 mm |
| Package weight | 410 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Supported resolutions | 4K@60Hz |
| Cable colour | Black |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
i-tec USB-A/USB-C Dual 4K/60 Hz DisplayPort Video ...
Shop NowLindy HDMI 8K60 to DisplayPort 1.4 Converter
Shop NowVivolink PROVGAHDMI3 video cable adapter 3 m HDMI ...
Shop NowStarTech.com 1ft (30cm) HDMI to DisplayPort Adapte...
Shop NowLindy HDMI 18G to DisplayPort 1.2 Converter
Shop NowLindy HDMI to DisplayPort, DVI and VGA Converter
Shop NowVivolink PROHDMIVGA1 video cable adapter 1 m HDMI ...
Shop NowVivolink PROHDMIDVI10 video cable adapter 10 m HDM...
Shop NowLindy 5m USB Type C to HDMI 4K60 Adapter Cable wit...
Shop NowStarTech.com 5-Pack DisplayPort to VGA Adapter - D...
Shop NowVivolink PROHDMIVGA5 video cable adapter 5 m HDMI ...
Shop NowLindy 2m HDMI to DVI-D Cable, Gold Line
Shop NowVivolink PRODPHDMI4K7.5 video cable adapter 7.5 m ...
Shop NowVivolink PROVGAHDMI5 video cable adapter 5 m HDMI ...
Shop NowVivolink PRODPHDMI10 video cable adapter 10 m Disp...
Shop NowVivolink PROHDMIDVI7.5 video cable adapter 7.5 m H...
Shop NowLindy VGA to DisplayPort 1.2 Converter
Shop NowLindy 10m HDMI to DVI Cable, Black Line
Shop NowLindy 5m USB Type C to DP 4K60 Adapter Cable with ...
Shop NowLindy 1m HDMI to DVI-D Cable, Gold Line
Shop NowLindy 3m Active DisplayPort 1.4 to HDMI 8K60 Cable
Shop NowLindy 1m HDMI to DisplayPort Cable
Shop NowApple Lightning Digital AV Adapter
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Vivolink PROHDMIUSBAB5AMP video cable...
£55.25
£46.04
|
Vivolink PROHDMIDVI7.5 video cable ada...
£49.99
£41.66
|
Bestseller
Vivolink PROHDMIDVI10 video cable adap...
£68.10
£56.75
|
Recommended
Vivolink PRODPHDMI10 video cable adapt...
£50.68
£42.23
|
Vivolink PROVGAHDMI3 video cable adapt...
£66.22
£55.18
|
Popular
Vivolink PROVGAHDMI5 video cable adapt...
£72.32
£60.27
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROHDMIUSBAB5AMP
|
PROHDMIDVI7.5
|
PROHDMIDVI10
|
PRODPHDMI10
|
PROVGAHDMI3
|
PROVGAHDMI5
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
| Connector 1 |
N/A
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
DisplayPort
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 |
N/A
|
DVI-D
|
DVI-D
|
HDMI
|
VGA (D-Sub) + 3.5mm + USB Type-A
|
VGA (D-Sub) + 3.5mm + USB Type-A
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|