Vivolink PROUSBCMMS4A USB cable USB 3.2 Gen 2x2 4 m USB C Black
£76.92
£64.10
USB-C Screw to USB-C Cable Angled 4m Supports 20 Gbps data Minicoax for Professional use
- Supports DisplayLink, DP Alt‐mode sources with up to 4K/60 video resolution
- 24 pin "Full feature" cable with 6 data lanes
- Supports 20 Gbps data + USB2.0 data
- 100W charge power 5-20V/5A, E-Marker chipset in cable
- Reversible USB-C® connectors in metal housing with Gold-plated contacts
More Information
| Cable length | 4 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 | USB C |
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| SKU | PROUSBCMMS4A |
| EAN | 5715063672976 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Y |
Description
Vivolink long range USB-C to USB-C is used for transmission of video, audio, data, and power signals. It supports 20 Gbps data rates and delivers up to 100 watts of power to charge mobile phones, external hard drives, and most laptops. Hassle-free, reversible USB‑C connectors offer ease of use. The USB-C is an ideal solution for applications that require a reliable, high-performance connection between USB‑C equipped devices.
Support following formats: DisplayLink, DP1.4, MST, Alt mode, DisplayPort
Support following formats: DisplayLink, DP1.4, MST, Alt mode, DisplayPort
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Angled |
| AWG wire size | 24 |
| USB version | USB 3.2 Gen 2x2 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 4 m |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Maximum data transfer rate | 20 Gbit/s |
| Input voltage | 20 V |
| Input current (max) | 5 A |
| Weight | 50 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power | |
| Input voltage | 20 V |
| Input current (max) | 5 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 4 m |
| Weight | 50 g |
| Package weight | 60 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 60 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 3.2 Gen 2x2 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector contacts plating | Gold |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Warranty period | 12 year(s) |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Warranty period | 12 year(s) |
| Logistics data | |
| Warranty period | 12 year(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Microconnect USB3.2CC5-A USB cable USB 3.2 Gen 2x2...
Shop NowVivolink PROUSBCBMM12.5 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3...
Shop NowVivolink PROUSBCBMM15 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1...
Shop NowVivolink PROUSBCBMM20 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1...
Shop NowVivolink PROUSBCAMM5 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 ...
Shop NowVivolink PROUSBCAMM3 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 ...
Shop NowLindy 10m USB 3.0 Active Extension Type A to C
Shop NowVivolink PROUSBCMMS4 USB cable USB 3.2 Gen 2 (3.1 ...
Shop NowVivolink PROUSBCMMS5 USB cable USB 3.2 Gen 2 (3.1 ...
Shop NowVivolink PROUSBCHDMIUSBB10 USB cable USB 3.2 Gen 1...
Shop NowVivolink PROUSBCHDMIUSBB7.5 USB cable USB 3.2 Gen ...
Shop NowLindy 43381 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) 8 ...
Shop NowStarTech.com 10m USB 3.0 Active Extension Cable - ...
Shop NowOwl Labs USB C to C SuperSpeed Cable (16 Feet / 4....
Shop NowVivolink PROUSBCMM4A USB cable
Shop NowVivolink PROUSBCMM5A USB cable
Shop NowLindy 43405 USB cable USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) 5 ...
Shop NowVivolink PROUSBCMMS3A USB cable USB 3.2 Gen 2x2 3 ...
Shop NowVivolink PROUSBCMMS5A USB cable USB 3.2 Gen 2x2 5 ...
Shop NowMicroconnect MC-USBCC8 USB cable USB 3.2 Gen 2x2 8...
Shop NowMicroconnect MC-USBCC6 USB cable USB 3.2 Gen 2x2 6...
Shop NowMicroconnect USB3.0AAF20A USB cable
Shop NowMicroconnect MC-USB3.2CC5-FA USB cable USB 3.2 Gen...
Shop NowMicroconnect MC-USB4-CC20LQ-5 USB cable
Shop NowZebra CBA-U29-C15ZBR USB cable USB 2.0 4.57 m USB ...
Shop NowStarTech.com 3m USB 3.0 Active Extension Cable - M...
Shop NowCables Direct AOCUSB3C-005 USB cable USB 3.2 Gen 1...
Shop NowCables Direct AOCUSB3C-010 USB cable USB 3.2 Gen 1...
Shop NowCables Direct AOCUSB3C-015 USB cable USB 3.2 Gen 1...
Shop NowCables Direct AOCUSB3C-921-05 USB cable USB 3.2 Ge...
Shop NowCables Direct AOCUSB3C-921-10 USB cable USB 3.2 Ge...
Shop NowVivolink PROUSBAAF20 USB cable USB 2.0 20 m USB A ...
Shop NowCables Direct AOCUSB3-EXT030 USB cable USB 3.2 Gen...
Shop NowCables Direct AOCUSB3-EXT010 USB cable USB 3.2 Gen...
Shop NowManhattan USB-C to USB-C Cable, 5m, Active, Male t...
Shop NowHP L42425-001 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ...
Shop NowMotorola CBA-U09-C15ZAR USB cable 4.57 m USB A Gre...
Shop NowVivolink PROUSBAA20 USB cable USB 2.0 20 m USB A B...
Shop NowLindy 30m USB 2.0 Active Extension Pro
Shop NowVivolink PROUSBAB20 USB cable USB 2.0 20 m USB A U...
Shop NowLindy 15m USB 3.0 Active Extension Pro
Shop NowStarTech.com Active USB 3.0 USB-A to USB-B Cable -...
Shop NowVivolink PROUSBCMM5 USB cable USB 3.2 Gen 2 (3.1 G...
Shop NowMicroconnect USB3.2CC5 USB cable USB 3.2 Gen 2 (3....
Shop NowStarTech.com 5m USB 3.0 Active Extension Cable - M...
Shop NowLindy 5m Active USB 3.2 Gen 2 C/C Cable
Shop NowLindy 10m USB 3.0 Active Extension Pro
Shop NowLindy 3m USB 3.2 Gen 2 C/C Active Cable
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Vivolink PROUSBCMMS4A USB cable USB 3....
£76.92
£64.10
|
StarTech.com 3m USB 3.0 Active Extensi...
£65.51
£54.59
|
Recommended
StarTech.com 10m USB 3.0 Active Extens...
£107.04
£89.20
|
Popular
StarTech.com 5m USB 3.0 Active Extensi...
£79.31
£66.09
|
Hot Product
Lindy 10m USB 3.0 Active Extension Pro
£81.31
£67.76
|
Bestseller
Lindy 8m USB 3.0 Active Extension Pro
£70.21
£58.51
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROUSBCMMS4A
|
USB3AAEXT3M
|
USB3AAEXT10M
|
USB3AAEXT5M
|
43157
|
43158
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lindy
|
Lindy
|
| Connector 1 |
USB C
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB C
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 2x2
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|