Western Digital Elements WDBWLG0080HBK-EESN external hard drive 8 TB Micro-USB B 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
£254.30
£211.92
Elements, 8 TB, USB 3.0, 48x135x165.8 mm, black
- High capacity in a simple and compact design
- Improve PC performance
- USB 3.0 ready
More Information
| HDD capacity | 8000 GB |
|---|---|
| USB powered | No |
| Product colour | Black |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | WDBWLG0080HBK-EESN |
| EAN | 0718037863634 |
| Manufacturer | Western Digital |
| Availability | Y |
| Product Family | Elements |
Description
EASY, ADD-ON STORAGE
Reliable, high-capacity storage for ultrafast data transfers.
High Capacity in a Compact Design
The compact design offers up to 10TB capacity, making WD Elements desktop storage the ideal solution for easy, add-on storage of all your important photos, music, videos and files.
Improve PC Performance
When your internal hard drive is almost full your PC slows down. Don’t delete files. Free up space on your internal hard drive by transferring files to your WD Elements desktop storage and get your computer moving again.
Plug-and-Play Simplicity
Works right out of the box with Windows® PC. Just plug into the USB port to instantly add storage.
USB 3.0 AND USB 2.0 COMPATIBILITY
With this single drive you get compatibility with the latest USB 3.0 devices and backward compatibility with USB 2.0 devices as well.
WD QUALITY INSIDE AND OUT
We know your data is important to you. So we build the drive inside to our demanding requirements for durability, shock tolerance, and long-term reliability. Then we protect the drive with a durable enclosure designed for style and protection.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Formatted NTFS and compatible with Windows 10, Windows 8.1 or Windows 7. Compatibility may vary depending on user’s hardware configuration and operating system.
Reliable, high-capacity storage for ultrafast data transfers.
High Capacity in a Compact Design
The compact design offers up to 10TB capacity, making WD Elements desktop storage the ideal solution for easy, add-on storage of all your important photos, music, videos and files.
Improve PC Performance
When your internal hard drive is almost full your PC slows down. Don’t delete files. Free up space on your internal hard drive by transferring files to your WD Elements desktop storage and get your computer moving again.
Plug-and-Play Simplicity
Works right out of the box with Windows® PC. Just plug into the USB port to instantly add storage.
USB 3.0 AND USB 2.0 COMPATIBILITY
With this single drive you get compatibility with the latest USB 3.0 devices and backward compatibility with USB 2.0 devices as well.
WD QUALITY INSIDE AND OUT
We know your data is important to you. So we build the drive inside to our demanding requirements for durability, shock tolerance, and long-term reliability. Then we protect the drive with a durable enclosure designed for style and protection.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Formatted NTFS and compatible with Windows 10, Windows 8.1 or Windows 7. Compatibility may vary depending on user’s hardware configuration and operating system.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Wi-Fi | No |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Hard drive | |
| HDD capacity | 8 TB |
| Type | HDD |
| Ports & interfaces | |
| USB connector | Micro-USB B |
| Thunderbolt technology | No |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Wi-Fi | No |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Bus powered | No |
| External power adapter | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 950 g |
| Width | 48 mm |
| Depth | 135 mm |
| Height | 165.8 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package width | 215 mm |
| Package height | 150 mm |
| Packaging data | |
| User guide | Yes |
| Package depth | 125 mm |
| Cables included | USB |
| Package width | 215 mm |
| Package height | 150 mm |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Black |
| Wi-Fi | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Cables included | USB |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Package weight | 1243 kg |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
DataLocker DL4 FE, 500GB HDD, FIPS 140-3 L3, AES 2...
Shop NowSeagate Expansion STKP12000400 external hard drive...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 1TB | Secure Portable...
Shop NowTranscend StoreJet 25M3S 2TB
Shop NowiStorage diskAshur DT² HDD 2TB | Secure Portable ...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 1TB Green | Secure Portab...
Shop NowDataLocker H350 Enterprise Portable EHDD USB3 1TB ...
Shop NowLaCie Mobile Drive (2022) external hard drive 5 TB...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 2TB Red | Secure Portable...
Shop NowWestern Digital My Book external hard drive 16 TB ...
Shop NowWestern Digital My Book external hard drive 14 TB ...
Shop NowLaCie STLR5000400 external hard drive 5 TB USB Typ...
Shop NowiStorage diskAshur DT² HDD 3TB | Secure Portable ...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 2TB Black | Secure Portab...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 2TB | Secure Portable...
Shop NowiStorage diskAshur PRO2 diskAshur PRO² HDD 3TB | ...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 500GB | Secure Portab...
Shop NowDataLocker DL4 FE, 1TB HDD, FIPS 140-3 L3, AES 256...
Shop NowSeagate Expansion STKP10000400 external hard drive...
Shop NowWestern Digital My Book external hard drive 12 TB ...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 2TB Blue | Secure Portabl...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 3TB Red | Secure Portable...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 1TB | Secure Portable...
Shop NowDataLocker H350 Basic Portable EHDD USB3 2TB FIPS ...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 500GB | Secure Portab...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 2TB | Secure Portable...
Shop NowWestern Digital My Passport WDBY3J0060BGY-WESN ext...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 1TB Blue | Secure Portabl...
Shop NowDataLocker H350 Basic Portable EHDD USB3 1TB FIPS ...
Shop NowIntenso Memory Center external hard drive 8 TB 540...
Shop NowWestern Digital My Book external hard drive 8 TB 3...
Shop NowWestern Digital Elements WDBWLG0120HBK-EESN extern...
Shop NowWestern Digital Elements WDBWLG0140HBK-EESN extern...
Shop NowWestern Digital Elements WDBWLG0180HBK-EESN extern...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
Western Digital Elements WDBWLG0080HBK...
£254.30
£211.92
|
Hot Product
Intenso Memory Center external hard dr...
£230.47
£192.06
|
Bestseller
Western Digital My Book external hard...
£247.33
£206.11
|
iStorage diskAshur² HDD 2TB Black | Se...
£304.16
£253.47
|
iStorage diskAshur² HDD 2TB Blue | Sec...
£311.52
£259.60
|
Recommended
iStorage diskAshur PRO² HDD 1TB | Secu...
£274.07
£228.39
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WDBWLG0080HBK-EESN
|
6031516
|
WDBBGB0080HBK-EESN
|
IS-DA2-256-2000-B
|
IS-DA2-256-2000-BE
|
IS-DAP2-256-1000-C-G
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
Intenso
|
Western Digital
|
iStorage
|
iStorage
|
iStorage
|
| HDD capacity |
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
| HDD speed |
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Blue
|
Black
|
| HDD size |
N/A
|
3.5 "
|
3.5 "
|
N/A
|
N/A
|
2.5 "
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| USB connector |
Micro-USB B
|
N/A
|
Micro-USB B
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Bus powered |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
USB
|
USB
|
USB
|