Western Digital My Book external hard drive 8 TB 3.5" Micro-USB B 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
£246.19
£205.16
8 TB, 3.5", USB 3.0, 256-bit AES, 960g
More Information
| HDD capacity | 8000 GB |
|---|---|
| HDD size | 3.5 " |
| USB powered | No |
| Product colour | Black |
| SKU | WDBBGB0080HBK-EESN |
| EAN | 0718037850696 |
| Manufacturer | Western Digital |
| Availability | Y |
| Product Family | My Book |
Description
TRUSTED AND LOVED HIGH-CAPACITY STORAGE. REIMAGINED DESIGN.
Compact outside. Powerful inside. Store massive amounts of photos, videos, music and documents with My Book desktop storage.
Complete Backup
Equipped with WD Backup software for Windows and Apple Time Machine compatibility for Mac, the My Book desktop hard drive can back up your photos, videos, music and documents. The My Book desktop hard drive also works great with Acronis® True Image™ WD Edition software to schedule full system backups.
Password Protection
With built-in 256-bit AES Hardware Encryption with WD Security software, just set your own personalized password to help keep your content private and safe.
WD Reliability
Millions of people around the world trust their data to My Book desktop storage. Designed to meet WD’s demanding requirements for durability, shock tolerance and long-term reliability, we back up (pun intended!) the trusted My Book desktop storage with a 3-year limited warranty.
WATCH THE POWER OF MY BOOK COME TO LIFE
We live hectic lives and generate tons of digital content. My Book desktop storage has massive storage capacity so you can confidently back up the files that make up your digital life.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Formatted exFAT for out-of-the-box compatibility with Windows and Mac. Operating System: Windows® 10, Windows 8, Windows 7, Mac OS X El Capitan, Yosemite or Mavericks. May require reformatting for other operating systems. Compatibility may vary depending on user’s hardware configuration and operating system.
Compact outside. Powerful inside. Store massive amounts of photos, videos, music and documents with My Book desktop storage.
Complete Backup
Equipped with WD Backup software for Windows and Apple Time Machine compatibility for Mac, the My Book desktop hard drive can back up your photos, videos, music and documents. The My Book desktop hard drive also works great with Acronis® True Image™ WD Edition software to schedule full system backups.
Password Protection
With built-in 256-bit AES Hardware Encryption with WD Security software, just set your own personalized password to help keep your content private and safe.
WD Reliability
Millions of people around the world trust their data to My Book desktop storage. Designed to meet WD’s demanding requirements for durability, shock tolerance and long-term reliability, we back up (pun intended!) the trusted My Book desktop storage with a 3-year limited warranty.
WATCH THE POWER OF MY BOOK COME TO LIFE
We live hectic lives and generate tons of digital content. My Book desktop storage has massive storage capacity so you can confidently back up the files that make up your digital life.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Formatted exFAT for out-of-the-box compatibility with Windows and Mac. Operating System: Windows® 10, Windows 8, Windows 7, Mac OS X El Capitan, Yosemite or Mavericks. May require reformatting for other operating systems. Compatibility may vary depending on user’s hardware configuration and operating system.
Specifications
| Data transmission | |
|---|---|
| USB data transfer rates | 480,5000 Mbit/s |
| Performance | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| USB data transfer rates | 480,5000 Mbit/s |
| Plug and Play | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Wi-Fi | No |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Hard drive | |
| Interface | Serial ATA III |
| File format system | exFAT |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 8 TB |
| Type | HDD |
| Ports & interfaces | |
| USB connector | Micro-USB B |
| Thunderbolt technology | No |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB data transfer rates | 480,5000 Mbit/s |
| Wi-Fi | No |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Features | |
| Password protection | Yes |
| Product colour | Black |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Plug and Play | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Cable lock slot | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Bus powered | No |
| External power adapter | Yes |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 960 g |
| Width | 49 mm |
| Depth | 139.3 mm |
| Height | 170.6 mm |
| Package depth | 209 mm |
| Package width | 234 mm |
| Package height | 94 mm |
| Packaging data | |
| User guide | Yes |
| Package depth | 209 mm |
| Cables included | USB |
| Package width | 234 mm |
| Package height | 94 mm |
| Bundled software | WD Backup, WD Security, WD Drive Utilities |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Bundled software | WD Backup, WD Security, WD Drive Utilities |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Cables included | USB |
| Bundled software | WD Backup, WD Security, WD Drive Utilities |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Package weight | 1400 kg |
| Interface | Serial ATA III |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
DataLocker DL4 FE, 500GB HDD, FIPS 140-3 L3, AES 2...
Shop NowiStorage diskAshur DT² HDD 2TB | Secure Portable ...
Shop NowTranscend StoreJet 25M3S 2TB
Shop NowSeagate Expansion STKP12000400 external hard drive...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 2TB Black | Secure Portab...
Shop NowDataLocker H350 Enterprise Portable EHDD USB3 1TB ...
Shop NowDataLocker DL4 FE, 1TB HDD, FIPS 140-3 L3, AES 256...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 2TB Red | Secure Portable...
Shop NowLaCie STLR5000400 external hard drive 5 TB USB Typ...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 1TB | Secure Portable...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 2TB | Secure Portable...
Shop NowiStorage diskAshur DT² HDD 1TB | Secure Portable ...
Shop NowiStorage diskAshur PRO2 diskAshur PRO² HDD 3TB | ...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 2TB Blue | Secure Portabl...
Shop NowDataLocker H350 Basic Portable EHDD USB3 2TB FIPS ...
Shop NowLaCie Mobile Drive (2022) external hard drive 5 TB...
Shop NowiStorage diskAshur DT² HDD 3TB | Secure Portable ...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 500GB | Secure Portab...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 2TB | Secure Portable...
Shop NowWestern Digital Elements WDBWLG0120HBK-EESN extern...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 1TB Blue | Secure Portabl...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 1TB | Secure Portable...
Shop NowSeagate Expansion STKP10000400 external hard drive...
Shop NowDataLocker H350 Basic Portable EHDD USB3 1TB FIPS ...
Shop NowWestern Digital My Passport WDBY3J0060BGY-WESN ext...
Shop NowWestern Digital Elements WDBWLG0140HBK-EESN extern...
Shop NowWestern Digital My Book external hard drive 14 TB ...
Shop NowWestern Digital My Book external hard drive 12 TB ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Western Digital My Book external hard...
£246.19
£205.16
|
iStorage diskAshur² HDD 2TB Black | Se...
£304.16
£253.47
|
iStorage diskAshur² HDD 2TB Blue | Sec...
£311.52
£259.60
|
Popular
iStorage diskAshur PRO² HDD 1TB | Secu...
£274.07
£228.39
|
Recommended
iStorage diskAshur PRO² HDD 2TB | Secu...
£344.82
£287.35
|
Hot Product
iStorage diskAshur² HDD 1TB Black | Se...
£236.75
£197.29
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WDBBGB0080HBK-EESN
|
IS-DA2-256-2000-B
|
IS-DA2-256-2000-BE
|
IS-DAP2-256-1000-C-G
|
IS-DAP2-256-2000-C-G
|
IS-DA2-256-1000-B
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
iStorage
|
iStorage
|
iStorage
|
iStorage
|
iStorage
|
| HDD capacity |
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
| HDD speed |
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Blue
|
Black
|
Black
|
Black
|
| HDD size |
3.5 "
|
N/A
|
N/A
|
2.5 "
|
2.5 "
|
N/A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| USB connector |
Micro-USB B
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Bus powered |
N/A
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|