Acer Chromebook -D CHROME TABLET 311 D723N 10.95IN MEDIATEK WUXGA ITOUCHSCREEN 4GB 64GB MediaTek Kompanio 27.9 cm (11") Wi-Fi 6 (802.11ax) ChromeOS Silver
£349.97
£291.64
Acer Chromebook -D CHROME TABLET 311 D723N 10.95IN MEDIATEK WUXGA ITOUCHSCREEN 4GB 64GB, 27.9 cm (11"), 1920 x 1200 pixels, 64 GB, 4 GB, ChromeOS, Silver
More Information
| SKU | NT.D85EK.001 |
|---|---|
| EAN | 4711474586506 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | Y |
Description
Acer Chromebook -D CHROME TABLET 311 D723N 10.95IN MEDIATEK WUXGA ITOUCHSCREEN 4GB 64GB. Display diagonal: 27.9 cm (11"), Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal storage capacity: 64 GB. Processor frequency: 2 GHz, Processor family: MediaTek Kompanio. Internal memory: 4 GB. Rear camera resolution (numeric): 5 MP, Front camera resolution (numeric): 5 MP, Front camera. Top Wi-Fi standard: Wi-Fi 6 (802.11ax). Weight: 610 g. Operating system installed: ChromeOS. Product colour: Silver
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal | 27.9 cm (11") |
| HD type | WUXGA |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Panel type | IPS |
| Display technology marketing name | CineCrystal |
| Processor | |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor cache | 1 MB |
| Processor family | MediaTek Kompanio |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | eMMC |
| Internal storage capacity | 64 GB |
| Card reader integrated | No |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 1 |
| Camera | |
| Rear camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Rear camera resolution | 2600 x 1952 pixels |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Design | |
| Device type | Tablet PC |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Silver |
| Built-in stylus pen storage | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Operating system installed | ChromeOS |
| Technical details | |
| Device type | Tablet PC |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Silver |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Pen | |
| Stylus pen | Yes |
| Software | |
| Platform | ChromeOS |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Battery | |
| Browsing time (Wi-Fi) | 10 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 7700 mAh |
| Battery capacity | 29.65 Wh |
| Number of battery cells | 2 |
| Battery included | Yes |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 267.2 mm |
| Depth | 173.9 mm |
| Height | 9 mm |
| Weight | 610 g |
| Packaging content | |
| Stylus pen | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Stylus pen type | Active |
| Tablet case included | Yes |
| Other features | |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor family | MediaTek Kompanio |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Apple iPad 10th Gen 10.9in Wi-Fi 64GB - Blue
Shop NowLenovo Idea Tab 5G MediaTek Dimensity 128 GB 27.9 ...
Shop NowSamsung Galaxy Tab A11+ 5G (11")
Shop NowLenovo Idea Tab Plus Mediatek 256 GB 30.7 cm (12.1...
Shop NowSamsung Galaxy Tab S10 FE 5G Entreprise Edition Sa...
Shop NowSamsung Galaxy Tab S10 FE+ (13.1", Wi-Fi)
Shop NowSamsung Galaxy Tab S6 Lite (2024) LTE 4G Samsung E...
Shop NowSamsung Galaxy Tab S10 FE+ (13.1", Wi-Fi)
Shop NowSamsung Galaxy Tab S10 FE (10.9", Wi-Fi)
Shop NowSamsung Galaxy Tab S10 FE (10.9", Wi-Fi)
Shop NowSamsung Galaxy Tab S10 FE 5G (10.9")
Shop NowSamsung Galaxy Tab S10 FE (10.9", Wi-Fi)
Shop NowApple iPad 11-inch Wi-Fi 256GB - Blue
Shop NowApple iPad 11-inch Wi-Fi 128GB - Pink
Shop NowApple iPad 11-inch Wi-Fi 256GB - Yellow
Shop NowLenovo Idea Tab Pro Mediatek 256 GB 32.3 cm (12.7"...
Shop NowSamsung Galaxy Tab Active4 Pro SM-T636B 5G Snapdra...
Shop NowSamsung Galaxy Tab S9 FE+ Samsung Exynos 256 GB 31...
Shop NowSamsung Galaxy Tab Active5 Enterprise Edition 5G S...
Shop NowSamsung Galaxy Tab Active5 Enterprise Edition 5G S...
Shop NowApple iPad 10th Gen 10.9in Wi-Fi 64GB - Pink
Shop NowLenovo Idea Tab Pro Mediatek 128 GB 32.3 cm (12.7"...
Shop NowApple iPad 11-inch Wi-Fi 256GB - Pink
Shop NowApple iPad 11-inch Wi-Fi 128GB - Yellow
Shop NowApple iPad 11-inch Wi-Fi + Cellular 128GB - Silver
Shop NowSamsung Galaxy Tab A9+ 5G Snapdragon LTE-TDD & LTE...
Shop NowApple iPad 11-inch Wi-Fi 256GB - Silver
Shop NowSamsung Galaxy Tab Active5 Enterprise Edition 5G S...
Shop NowApple iPad 11-inch Wi-Fi 128GB - Blue
Shop NowSamsung Galaxy Tab S9 SM-X710N Snapdragon 128 GB 2...
Shop NowApple iPad 11-inch Wi-Fi 128GB - Silver
Shop NowLenovo Tab K12 Mediatek 128 GB 30.7 cm (12.1") 8 G...
Shop NowLenovo Tab K12 Mediatek 256 GB 30.7 cm (12.1") 8 G...
Shop NowLenovo Tab K12 Mediatek 256 GB 30.7 cm (12.1") 12 ...
Shop NowSamsung SM-X300N 128 GB 20.3 cm (8") 6 GB Wi-Fi 6 ...
Shop NowLenovo Tab K12 Mediatek 128 GB 30.7 cm (12.1") 8 G...
Shop NowTCL NXTPAPER 14 Mediatek 256 GB 36.3 cm (14.3") 8 ...
Shop NowSamsung Galaxy Tab S10 Lite 128 GB 27.7 cm (10.9")...
Shop NowSamsung Galaxy Tab S10 Lite 256 GB 27.7 cm (10.9")...
Shop NowSamsung Galaxy Tab S10 Lite 256 GB 27.7 cm (10.9")...
Shop NowSamsung Galaxy Tab S10 Lite 128 GB 27.7 cm (10.9")...
Shop NowSamsung Galaxy Tab S10 Lite 5G 128 GB 27.7 cm (10....
Shop NowTERRA 1220784 tablet Intel® Celeron® 128 GB 29.5...
Shop NowAcer Chromebook Tab 311 D723N - 11" WUXGA Touchscr...
Shop NowHonor Pad 10 Snapdragon 256 GB 30.7 cm (12.1") 8 G...
Shop NowLenovo Tab K11 Plus 4G Snapdragon 256 GB 29.1 cm (...
Shop NowLenovo Chromebook Duet EDU G2 Mediatek 64 GB 27.8 ...
Shop NowSamsung Galaxy Tab Active5 Wi-Fi Entreprise Editio...
Shop NowTERRA PAD 1201 4G Mediatek LTE 256 GB 32 cm (12.6"...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Acer Chromebook -D CHROME TABLET 311 D...
£349.97
£291.64
|
Bestseller
Samsung Galaxy Tab Active4 Pro SM-T636...
£455.08
£379.23
|
Apple iPad 10th Gen 10.9in Wi-Fi 64GB...
£298.72
£248.93
|
Apple iPad 10th Gen 10.9in Wi-Fi 64GB...
£298.72
£248.93
|
Hot Product
Samsung Galaxy Tab S9 SM-X710N Snapdra...
£380.29
£316.91
|
Popular
TERRA 1220784 tablet Intel® Celeron® 1...
£332.35
£276.96
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
NT.D85EK.001
|
SM-T636BZKEEEA
|
MPQ13B/A
|
MPQ33B/A
|
SM-X710NZAAEUB
|
1220784
|
| Manufacturer |
Acer
|
Samsung
|
Apple
|
Apple
|
Samsung
|
TERRA
|
| Platform |
ChromeOS
|
Android
|
iPadOS
|
iPadOS
|
Android
|
Windows
|
| Form factor |
Slate
|
Slate
|
Slate
|
Slate
|
Slate
|
Clamshell
|
| Display diagonal |
10" to 12"
|
10" to 12"
|
10" to 12"
|
10" to 12"
|
10" to 12"
|
10" to 12"
|
| Product colour |
Silver
|
Black
|
Blue
|
Pink
|
Graphite
|
Black
|
| Operating system installed |
ChromeOS
|
N/A
|
iPadOS 16
|
iPadOS 16
|
Android 13
|
Windows 11 Pro
|
| Card reader integrated |
N
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
4GB
|
4GB
|
N/A
|
N/A
|
8GB
|
4GB
|
| Mobile network connection |
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Position location |
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
| Rear camera type |
N/A
|
Single camera
|
Single camera
|
Single camera
|
Single camera
|
Dual camera
|
| Panel type |
IPS
|
TFT
|
IPS
|
IPS
|
TFT
|
N/A
|