ALOGIC Fusion Pro NEXUS USB-C Universal Video Dock
£61.49
£51.24
USB-C, HDMI 2.0, DisplayPort 1.4, VGA, 1 x USB-C 3.2 Gen 1, 2 x USB-A 3.2 Gen 1, 1 x 3.5mm, RJ-45, 88 g
- Up to 4K Video
- Pass-through Charging
- Built-in USB-C Cable
- Shielded Construction
- Compact & Portable
More Information
| SKU | FUPCVH |
|---|---|
| EAN | 9350784027306 |
| Manufacturer | ALOGIC |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Fusion Pro NEXUS
USB-C Universal Video Dock
Simplify technology with the ALOGIC NEXUS Universal Video Dock.
Simplify Connections on the Go
The ALOGIC NEXUS Universal Video Dock has been designed to easily connect your computer to any display and audio system you're likely to encounter. Featuring HDMI, DisplayPort, VGA and USB-C video outputs, the NEXUS dock is the last word in portable video connectivity.
Stunning 4K Video
Ensure your presentation looks its best.
The NEXUS dock supports up to 4K video output from HDMI, DisplayPort and USB-C video outputs to provide the most detailed and realistic images possible*.
Easy, Breezy Multitasking
This multi-purpose hub is designed for mobile users Ð road warriors, educators, students and professionals who work between the office and home.
Built for Travel
A robust and elegant mix of Aluminium and impact resistant ABS ensure the hub is strong, and the folding cable stows within the housing so it can live in a laptop bag while taking up minimum space and without fear of being damaged.
USB-C Universal Video Dock
Simplify technology with the ALOGIC NEXUS Universal Video Dock.
Simplify Connections on the Go
The ALOGIC NEXUS Universal Video Dock has been designed to easily connect your computer to any display and audio system you're likely to encounter. Featuring HDMI, DisplayPort, VGA and USB-C video outputs, the NEXUS dock is the last word in portable video connectivity.
Stunning 4K Video
Ensure your presentation looks its best.
The NEXUS dock supports up to 4K video output from HDMI, DisplayPort and USB-C video outputs to provide the most detailed and realistic images possible*.
Easy, Breezy Multitasking
This multi-purpose hub is designed for mobile users Ð road warriors, educators, students and professionals who work between the office and home.
Built for Travel
A robust and elegant mix of Aluminium and impact resistant ABS ensure the hub is strong, and the folding cable stows within the housing so it can live in a laptop bag while taking up minimum space and without fear of being damaged.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum analog resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Product colour | Grey |
| Card reader integrated | No |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| Power connector | USB Type-C |
| USB cable length | 0.23 m |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 88 g |
| Width | 130 mm |
| Depth | 55 mm |
| Height | 17.5 mm |
| Design | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Product colour | Grey |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Hypertec ProDock Lite Gen2 - Universal USB 3.1 Typ...
Shop Nowi-tec Metal USB-C Nano 3x Display Docking Station ...
Shop Nowi-tec Metal USB-C Ergonomic 4K 3x Display Docking ...
Shop NowHypertec ProDock EssentiaI - Universal USB-C Dock ...
Shop NowHypertec ProDock Essential X - Universal USB-C Doc...
Shop Nowi-tec Metal USB-C Nano Dock HDMI/VGA with LAN + Ch...
Shop Nowi-tec Metal USB-C Nano 3x Display Dock, 2x HDMI 1x...
Shop Nowi-tec Metal USB-C Travel Nano Dock HDMI/VGA with L...
Shop NowStarTech.com USB-C Multiport Adapter - USB-C Trave...
Shop NowLenovo 40AJ0135DK notebook dock/port replicator Do...
Shop NowStarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual 4K 60Hz Mon...
Shop NowLenovo 40AJ0135IT laptop dock/port replicator Dock...
Shop NowLenovo ThinkPad Ultra Docking Black
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to Leno...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to Leno...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to Leno...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to Leno...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to DELL...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to DELL...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to DELL...
Shop NowDigitus USB 3.0 Gigabit SFP Network Adapter
Shop NowLindy USB Type C to Multi-AV Converter
Shop NowDICOTA D31729 laptop dock/port replicator White
Shop Nowi-tec USB-C Dual Display Docking Station with Powe...
Shop NowYealink BYOD-BOX Wired Grey
Shop NowStarTech.com USB-C Multiport Adapter - USB 3.1 Gen...
Shop NowStarTech.com Dual-Monitor Thunderbolt Mini Dock, 4...
Shop Nowi-tec USB 3.0/USB-C Dual HDMI Docking Station
Shop NowLogiLink UA0370 notebook dock/port replicator Wire...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - 10Gbps USB ...
Shop NowHP USB-C Travel Hub G2
Shop NowAdesso AUH-4030 notebook dock/port replicator USB ...
Shop NowAcer 12in1 Type C port Hub
Shop NowALOGIC Bolt Plus USB-C Docking Station with stand
Shop NowSamsung EE-P5400U USB 2.0 Type-C Silver
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - USB-C to HD...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to Star...
Shop Nowi-tec USB-C HDMI DP Docking Station with Power Del...
Shop NowLogiLink UA0383 laptop dock/port replicator Wired ...
Shop NowProXtend USBC-MULTI8-001 laptop dock/port replicat...
Shop NowUrban Factory HUBEE PLUS MOBILE STATION USB-C PASS...
Shop NowMicroconnect USB3.1CCOM16 laptop dock/port replica...
Shop NowPort Designs 901906-W notebook dock/port replicato...
Shop NowALOGIC ULDUNIV2-SGR notebook dock/port replicator ...
Shop NowALOGIC ULDPLSV2-SGR notebook dock/port replicator ...
Shop NowHP Universal USB-C Multiport Hub
Shop NowLindy DST-Mini USB-C Laptop Mini Docking Station w...
Shop NowLogiLink UA0385 laptop dock/port replicator USB Ty...
Shop NowLindy DST-Mx Duo USB-C Laptop/MacBook Mini Docking...
Shop Nowi-tec USB 3.0 USB-C/Thunderbolt 3x Display Metal N...
Shop NowLenovo 4X91H17795 laptop dock/port replicator RJ-4...
Shop NowSandberg USB-C 13-in-1 Travel Dock
Shop NowV7 DOCKTB4PT laptop dock/port replicator Wired Thu...
Shop Nowj5create JCD381-N USB Type-C™ Dual HDMI Mini Doc...
Shop NowHP 4K USB-C Multiport Hub
Shop NowTargus HD4006GL laptop dock/port replicator USB 3....
Shop Nowi-tec USB-C Metal Nano 2x Display Docking Station ...
Shop Nowi-tec USB-C Metal Ergonomic 3x 4K Display Docking ...
Shop NowBelkin INC018vfBK Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ...
Shop NowStarTech.com USB-C Multiport Adapter w/Attached US...
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K 10in1 with Dua...
Shop NowHP USB-C Travel Hub G3
Shop NoweSTUFF GLB235470 laptop dock/port replicator Black
Shop NowCanyon DS-90 USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Grey
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K 10in1 with Dua...
Shop NowLenovo 40B90000WW laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowHP USB-C Travel Hub G3
Shop NowALOGIC Fusion Pro AXIS USB-C Dual Display Dock
Shop NowBelkin INC015BTSGY-CZ laptop dock/port replicator ...
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K with Dual HDMI
Shop NowALOGIC Fusion Pro TOUR USB-C Travel Dock
Shop NowHP USB-C Travel Hub G3
Shop NowDigitus USB-C Travel Docking Station, 7-Port
Shop NowDigitus USB-C docking station, 8-port
Shop NowDigitus USB-C docking station, 7-port
Shop NowSandberg USB-C 13in1 Docking Station Pro
Shop NowHP Universal USB-C Multiport Hub
Shop NowUgreen REVODOK PRO 10 10IN1 HDMI DOCK Grey
Shop NowLenovo 01HY744 laptop dock/port replicator Docking...
Shop NowSandberg USB-C 6-in-1 MediaDock
Shop NowLenovo USB-C Universal Business Dock Wired 2 x USB...
Shop NowStarTech.com Travel Docking Station for Laptops - ...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter, Portable USB...
Shop NowLenovo 40AJ0135UK laptop dock/port replicator Dock...
Shop NowLenovo 40AJ0135EU laptop dock/port replicator Dock...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - USB-C Trave...
Shop NowStarTech.com USB C Dock - 4K Dual Monitor DisplayP...
Shop NowSandberg USB-C 10-in-1 Docking Station
Shop NowMicrosoft 1E4-00002 laptop dock/port replicator Bl...
Shop NowAnker A8380 USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Black
Shop NowHP Travel USB-C Multi Port Hub
Shop NowSamsung EE-P5400 USB 2.0 Type-C Silver
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter, Dual HDMI Vi...
Shop NowLenovo 4X11N40212 laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowStarTech.com Dual-Monitor USB 3.0 Docking Station ...
Shop NowKensington USB-C 3.2 Gen2 10Gbps Cable with 100W P...
Shop NowBelkin AVC008BTSGY laptop dock/port replicator USB...
Shop NowHP Universal USB-C Multiport Hub
Shop NowLenovo 40B30090EU laptop dock/port replicator 2 x ...
Shop NowTargus DOCK419 Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Typ...
Shop NowTargus DOCK423EU laptop dock/port replicator Wired...
Shop NowHP USB-C Travel Hub G2
Shop NowHP Travel USB-C Multi Port Hub
Shop NowHP Universal USB-C Multiport Hub
Shop NowDELL Pro 7-in-1 USB-C Travel Hub - DA310
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
ALOGIC Fusion Pro NEXUS USB-C Universa...
£61.49
£51.24
|
Bestseller
StarTech.com Dual-Monitor USB 3.0 Dock...
£64.18
£53.48
|
Popular
StarTech.com Travel Docking Station fo...
£64.57
£53.81
|
Hot Product
Kensington USB-C 3.2 Gen2 10Gbps Cable...
£51.37
£42.81
|
StarTech.com USB-C Multiport Adapter -...
£52.93
£44.11
|
Recommended
StarTech.com USB C Multiport Adapter,...
£79.74
£66.45
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
FUPCVH
|
USB3SDOCKHDV
|
USB3SMDOCKHV
|
K38235WW
|
DKT30CHPDW
|
DKT30CSDHPD
|
| Manufacturer |
ALOGIC
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Kensington
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Product colour |
Grey
|
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|