LogiLink UA0385 laptop dock/port replicator USB Type-C Black, Silver
£55.06
£45.88
USB 3.2 Gen 1 docking station, 7-port, USB-C PD, silver/black
- Designed to extend the premium look and feel of your iPad Air, iPad mini and iPad Pro
- Compatible Devices: 2021 iPad mini (6th Generation), 2021 iPad Pro 12.9" (5th Generation), 2020 iPad Pro 12.9" (4th Generation), 2018 iPad Pro 12.9" (3rd Generation), 2021 iPad Pro 11" (3rd Generation), 2020 iPad Pro 11" (2nd Generation)
- 7-in-1 Expansion: 1x 3.5 mm audio port, 1x SD card slot, 1x Micro SD card slot, 2x USB 3.0 ports, 1x HDMI output port, 1x USB-C PD 60 W
- Lighting-fast USB-C charging supports a maximum input of 60 W
- Dual USB 3.0 ports conveniently give you extra ports to connect your peripherals and quick data transfer speeds up to 5 Gbit/s
- Supports mirroring and extension screen to experience crystal clear UHD 4K at 60 Hz video on compatible monitors for brilliant high-resolution display
- Aluminum body with slim design
- Compatible with all Mac OS/Windows/iOS/Android systems
More Information
| Product colour | Black,Silver |
|---|---|
| SKU | UA0385 |
| EAN | 4052792065350 |
| Manufacturer | LogiLink |
| Availability | Y |
Description
This USB-C Docking Station is a portable and lightweight 7-in-1 expansion dock; offers convenient access to multiple devices on your USB-C tablet. It also supports pass-through charging up to 60 W. Great for increasing your work efficiency and making life easier.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Host interface | USB Type-C |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| Performance | |
| Product colour | Black, Silver |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSDHC, MicroSDXC, MiniSD, SDHC, SDXC |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Housing material | Aluminium |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Hub interfaces | 3.5mm, HDMI, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A, USB Type-C |
| Technical details | |
| Product colour | Black, Silver |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum operating temperature | 40 °C |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| Storage | |
| Compatible memory cards | MicroSDHC, MicroSDXC, MiniSD, SDHC, SDXC |
| Power | |
| Power supply type | USB |
| Output voltage | 20 V |
| Output current | 3 A |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | Android, iOS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 70% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 82 g |
| Width | 40 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 20 mm |
| Design | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Product colour | Black, Silver |
| Other features | |
| Power supply type | USB |
| Maximum operating temperature | 40 °C |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
i-tec Metal USB-C Nano Dock HDMI/VGA with LAN + Ch...
Shop Nowi-tec Metal USB-C Nano 3x Display Docking Station ...
Shop NowHypertec ProDock Essential X - Universal USB-C Doc...
Shop Nowi-tec Metal USB-C Ergonomic 4K 3x Display Docking ...
Shop Nowi-tec Metal USB-C Nano 3x Display Dock, 2x HDMI 1x...
Shop NowHypertec ProDock Lite Gen2 - Universal USB 3.1 Typ...
Shop Nowi-tec Metal USB-C Nano Docking Station 4K HDMI LAN...
Shop Nowi-tec Metal USB-C Travel Nano Dock HDMI/VGA with L...
Shop NowLindy DST-Mini USB-C Laptop Mini Docking Station w...
Shop NowLenovo 4X91H17795 laptop dock/port replicator RJ-4...
Shop Nowi-tec USB 3.0 USB-C/Thunderbolt 3x Display Metal N...
Shop NowLindy DST-Mx Duo USB-C Laptop/MacBook Mini Docking...
Shop NowCablenet 6 in 1 USB-C to HDMI 1.4b Docking Station
Shop NowSandberg USB-C 13-in-1 Travel Dock
Shop NowHP Universal USB-C Multiport Hub
Shop NowHP USB-C Travel Hub G3
Shop NowALOGIC ULDPLSV2-SGR notebook dock/port replicator ...
Shop NowALOGIC ULDUNIV2-SGR notebook dock/port replicator ...
Shop NowPort Designs 901906-W notebook dock/port replicato...
Shop NowDigitus USB-C Travel Docking Station, 7-Port
Shop NowMicroconnect USB3.1CCOM16 laptop dock/port replica...
Shop NowDigitus USB-C docking station, 8-port
Shop NowProXtend USBC-MULTI8-001 laptop dock/port replicat...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to Star...
Shop NowALOGIC Fusion Pro NEXUS USB-C Universal Video Dock
Shop NowALOGIC Fusion Pro AXIS USB-C Dual Display Dock
Shop NowHP USB-C Travel Hub G3
Shop NowManhattan USB-C Dock/Hub with Card Reader, Ports (...
Shop NowCanyon DS-90 USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Grey
Shop NoweSTUFF GLB235470 laptop dock/port replicator Black
Shop NowHP USB-C Travel Hub G3
Shop NowStarTech.com USB-C Multiport Adapter w/Attached US...
Shop NowUrban Factory HUBEE 7 IN 1 : HUB USB-C WITH 3 USB-...
Shop NowLenovo USB-C Universal Business Dock Wired 2 x USB...
Shop Nowi-tec USB-C Metal Nano 2x Display Docking Station ...
Shop NowTargus HD4006GL laptop dock/port replicator USB 3....
Shop NowHP 4K USB-C Multiport Hub
Shop Nowj5create JCD381-N USB Type-C™ Dual HDMI Mini Doc...
Shop NowV7 DOCKTB4PT laptop dock/port replicator Wired Thu...
Shop NowALOGIC Fusion Pro TOUR USB-C Travel Dock
Shop Nowj5create JUD380 USB™ 3.0 Mini Dock, includes 1x ...
Shop NowStarTech.com Dual-Monitor Thunderbolt Mini Dock, 4...
Shop NowLogiLink UA0302 laptop dock/port replicator USB 3....
Shop NowStarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual 4K 60Hz Mon...
Shop NowUgreen REVODOK PRO 10 10IN1 HDMI DOCK Grey
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to Leno...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to DELL...
Shop NowVerbatim 49141 laptop dock/port replicator USB 3.2...
Shop NowLindy USB Type C to Multi-AV Converter
Shop NowDICOTA D31729 laptop dock/port replicator White
Shop NowMicroconnect USB3.1CCOM14 laptop dock/port replica...
Shop Nowi-tec USB-C Dual Display Docking Station with Powe...
Shop NowStarTech.com USB-C Multiport Adapter - USB 3.1 Gen...
Shop NowLogiLink UA0370 notebook dock/port replicator Wire...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - 10Gbps USB ...
Shop NowSandberg USB-C Dock HDMI+LAN+SD+USB100W
Shop NowStarTech.com USB-C Multiport Adapter - USB-C Trave...
Shop NowAdesso AUH-4030 notebook dock/port replicator USB ...
Shop NowDigitus USB-C docking station, 7-port
Shop NowALOGIC Bolt Plus USB-C Docking Station with stand
Shop NowOWC OWCTCDK6P2SG laptop dock/port replicator USB 3...
Shop NowSandberg USB-C 6-in-1 MediaDock
Shop NowSamsung EE-P5400U USB 2.0 Type-C Silver
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - USB-C to HD...
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K with Dual HDMI
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter, Portable USB...
Shop NowLenovo 40AJ0135UK laptop dock/port replicator Dock...
Shop NowLenovo 4X11N40212 laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K 10in1 with Dua...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - USB-C Trave...
Shop Nowi-tec USB-C Metal Ergonomic 3x 4K Display Docking ...
Shop NowSandberg USB-C 10-in-1 Docking Station
Shop NowMicrosoft 1E4-00002 laptop dock/port replicator Bl...
Shop NowHP USB-C Travel Hub G2
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter, Dual HDMI Vi...
Shop NowAcer 12in1 Type C port Hub
Shop NowHP Travel USB-C Multi Port Hub
Shop NoweSTUFF ES623012 laptop dock/port replicator Grey
Shop NowStarTech.com Travel Docking Station for Laptops - ...
Shop NowLenovo 40B30090EU laptop dock/port replicator 2 x ...
Shop NowSamsung EE-P5400 USB 2.0 Type-C Silver
Shop NowSandberg USB-C 6in1 Travel Dock
Shop NowStarTech.com USB C Dock - 4K Dual Monitor DisplayP...
Shop NowHP Universal USB-C Multiport Hub
Shop NowTargus DOCK423EU laptop dock/port replicator Wired...
Shop NowBelkin AVC008BTSGY laptop dock/port replicator USB...
Shop NowTargus DOCK419 Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Typ...
Shop NowStarTech.com Dual-Monitor USB 3.0 Docking Station ...
Shop NowHP Travel USB-C Multi Port Hub
Shop NowKensington USB-C 3.2 Gen2 10Gbps Cable with 100W P...
Shop NowHP Universal USB-C Multiport Hub
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
LogiLink UA0385 laptop dock/port repli...
£55.06
£45.88
|
Bestseller
StarTech.com Dual-Monitor USB 3.0 Dock...
£64.18
£53.48
|
Popular
StarTech.com Travel Docking Station fo...
£64.57
£53.81
|
New
Kensington USB-C 3.2 Gen2 10Gbps Cable...
£51.37
£42.81
|
Recommended
StarTech.com USB-C Multiport Adapter -...
£52.93
£44.11
|
Hot Product
Sandberg USB-C Dock HDMI+LAN+SD+USB100W
£44.22
£36.85
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UA0385
|
USB3SDOCKHDV
|
USB3SMDOCKHV
|
K38235WW
|
DKT30CHPDW
|
136-18
|
| Manufacturer |
LogiLink
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Kensington
|
StarTech.com
|
Sandberg
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Grey
|