Lian Li EG1000 power supply unit 1000 W 20-pin ATX SFX Black
£164.69
£137.24
1000 W, Black
- L-Shape design for dual chamber case
- 80 PLUS Platinum Efficiency
- Built-in USB expantion hub with 4 internal USB 2.0 headers
- Integrating German EPCOS bulk capacitors
- In-house R&D 12V-2×6 alloy copper soldered terminals
- ATX 3.0/3.1 compliant PSU
- Full modular sleeved cable with cable comb MB/CPU/GPU connectors
More Information
| SKU | EG1000 BLACK |
|---|---|
| EAN | 4718466015235 |
| Manufacturer | LIAN LI |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Specifications
| Design | |
|---|---|
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Safety | OCP/ OPP/ UVP/ OVP/ OTP/ SCP |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Total power | 1000 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Combined power (+3.3V) | 100 W |
| Combined power (+12V) | 744 W |
| Combined power (+5V) | 100 W |
| Efficiency | 91.89% |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power cable length | 30 cm |
| SATA power cable length | 120 mm |
| Peripheral (Molex) power cable length | 120 mm |
| PCI Express power cable length | 40 cm |
| CPU power cable length | 45 cm |
| Motherboard power connector | 20-pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 2 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 1 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 2 |
| PCI Express power connectors (8-pin) | 1 |
| CPU P4 connector (4-pin) | 1 |
| Cabling type | Fully-Modular |
| Performance | |
| Power supply unit (PSU) form factor | SFX |
| Silent mode | Yes |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Purpose | PC |
| Safety | OCP/ OPP/ UVP/ OVP/ OTP/ SCP |
| Noise level | 31.8 dB |
| Bearing technology | FDB |
| Supported motherboard form factors | ATX |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | CPU, PCIe, Peripheral (Molex), SATA |
| Safety regulation & standards | |
| Safety | OCP/ OPP/ UVP/ OVP/ OTP/ SCP |
| Weight & dimensions | |
| Width | 63.5 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 125 mm |
| Packaging data | |
| Cables included | CPU, PCIe, Peripheral (Molex), SATA |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Safety | OCP/ OPP/ UVP/ OVP/ OTP/ SCP |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Antec SIGNATURE 1300 Platinum power supply unit 13...
Shop NowCorsair RMe Series RM1000e power supply unit 1000 ...
Shop NowAntec HIGH CURRENT GAMER HCG1200 PRO P GB power su...
Shop NowAntec HIGH CURRENT GAMER HCG1000 PRO P GB power su...
Shop NowMSI MPG A850G PCIE5 power supply unit 850 W 24-pin...
Shop NowMSI MAG A850GL PCIE5 power supply unit 850 W 20+4 ...
Shop NowMSI MPG A1000G PCIE5 power supply unit 1000 W 20+4...
Shop NowNZXT C1200 Gold ATX 3.1 power supply unit 1200 W 2...
Shop Nowbe quiet! Dark Power 14 850 W - 80 Plus Titanium p...
Shop NowHPE 866730-001 power supply unit 800 W
Shop NowSeasonic Focus GX power supply unit 750 W 20+4 pin...
Shop NowASUS ROG -STRIX-850P-GAMING power supply unit 850 ...
Shop NowASUS ROG STRIX-1000P-GAMING power supply unit 1000...
Shop Nowbe quiet! Dark Power 14 1200 W - 80 Plus Titanium ...
Shop NowMSI MAG A1000GL PCIE5 WHITE power supply unit 1000...
Shop NowFSP VITA-1000GM power supply unit 1000 W 20+4 pin ...
Shop Nowbe quiet! POWER ZONE 2 1000W power supply unit 20+...
Shop NowHPE P03178-B21 power supply unit 1000 W
Shop NowCooler Master MWE Gold 1250 V2 ATX 3.1 power suppl...
Shop NowASUS TUF Gaming 1000W Gold White Edition power sup...
Shop NowHPE P03178-B21 power supply unit 1000 W
Shop NowHPE 865438-B21 power supply unit 800 W 1U
Shop NowNZXT C1000 Gold Core power supply unit 1000 W 24-p...
Shop Nowbe quiet! POWER ZONE 2 | 1200 W power supply unit ...
Shop NowASUS ROG Loki SFX-L 850W Platinum power supply uni...
Shop NowHPE P39385-001 power supply unit 800 W 1U
Shop NowCorsair SF1000 power supply unit 1000 W 24-pin ATX...
Shop NowASUS ROG -STRIX-1200P-GAMING power supply unit 120...
Shop Nowbe quiet! BN337 power supply unit 850 W 20+4 pin A...
Shop NowASUS ROG Loki SFX-L 1000W Platinum power supply un...
Shop NowCorsair SF850 power supply unit 850 W 24-pin ATX A...
Shop NowASUS ROG Loki SFX-L 750W Platinum power supply uni...
Shop NowCorsair RM1000x power supply unit 1000 W 24-pin AT...
Shop NowGIGABYTE UD1000GM PG5 V2 ICE Power Supply Unit- PC...
Shop NowCorsair RM750x power supply unit 750 W 24-pin ATX ...
Shop NowGIGABYTE UD1000GM PG5 V2 Power Supply Unit- PCIe G...
Shop NowASUS ROG Loki SFX-L 850W Platinum White power supp...
Shop NowCorsair RM850x power supply unit 850 W 24-pin ATX ...
Shop NowCorsair RM1000e power supply unit 1000 W 24-pin AT...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Lian Li EG1000 power supply unit 1000...
£164.69
£137.24
|
Hot Product
HPE 866730-001 power supply unit 800 W
£147.18
£122.65
|
Popular
PLANET PWR-480-48 power supply unit 48...
£132.66
£110.55
|
Antec SIGNATURE 1300 Platinum power su...
£196.68
£163.90
|
Recommended
HPE P39385-001 power supply unit 800 W...
£149.82
£124.85
|
Bestseller
ASUS ROG Loki SFX-L 1000W Platinum pow...
£207.89
£173.24
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EG1000 BLACK
|
866730-001
|
PWR-480-48
|
0-761345-11708-1
|
P39385-001
|
90YE00N1-B0NA00
|
| Manufacturer |
LIAN LI
|
HPE
|
Planet
|
Antec
|
HPE
|
ASUS
|
| Purpose |
PC
|
server
|
N/A
|
PC
|
server
|
PC
|
| Power supply unit (PSU) form factor |
SFX
|
N/A
|
N/A
|
ATX
|
1U
|
SFX-L
|