SanDisk SDSQXAO-512G-GNCZN memory card 512 GB MicroSDXC UHS-I
£126.13
£105.11
512GB, microSDXC UHS-I, 100MB/s read, 90MB/s write
More Information
| Flash card type | MicroSDXC |
|---|---|
| Capacity | 512 GB |
| SKU | SDSQXAO-512G-GNCZN |
| EAN | 0619659184650 |
| Manufacturer | Sandisk |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Description
Nintendo®-Licensed for Nintendo Switch
The SanDisk microSDXC card for the Nintendo Switch game system is designed to provide dependable storage as you conquer new levels.
Room to explore
Add up to 512GB of storage to your Nintendo Switch in a matter of seconds, and rest easy knowing you have room for your favorite games.
Get in the game fast
With transfer rates up to 100MB/s, the SanDisk microSDXC card for Nintendo Switch delivers consistent high performance, so you can load games fast.
Store more, carry less
With the SanDisk microSDXC for Nintendo Switch, you’re able to keep your favorite digital games in one place so you’re ready for game time anytime.
Lifetime limited warranty
The SanDisk microSDXC card for Nintendo Switch is backed by a lifetime limited warranty, so your games always have a dependable space to call home.
The SanDisk microSDXC card for the Nintendo Switch game system is designed to provide dependable storage as you conquer new levels.
Room to explore
Add up to 512GB of storage to your Nintendo Switch in a matter of seconds, and rest easy knowing you have room for your favorite games.
Get in the game fast
With transfer rates up to 100MB/s, the SanDisk microSDXC card for Nintendo Switch delivers consistent high performance, so you can load games fast.
Store more, carry less
With the SanDisk microSDXC for Nintendo Switch, you’re able to keep your favorite digital games in one place so you’re ready for game time anytime.
Lifetime limited warranty
The SanDisk microSDXC card for Nintendo Switch is backed by a lifetime limited warranty, so your games always have a dependable space to call home.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 512 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Write speed | 90 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash card type | MicroSDXC |
| Design | |
| Product colour | Green |
| Features | |
| Product colour | Green |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Green |
| Internal memory type | UHS-I |
| Capacity | 512 GB |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 15 mm |
| Depth | 1.02 mm |
| Height | 10.9 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lexar 2000x 128 GB SDHC Class 10
Shop NowSanDisk SDSDXEP-128G-GN4IN memory card 128 GB SDXC...
Shop NowSanDisk Extreme 512 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PRO 512 GB SDXC Class 10
Shop NowSanDisk SDSDXEP-064G-GN4IN memory card 64 GB SDXC ...
Shop NowKingston Technology 512GB microSDXC Canvas Go Plus...
Shop NowSanDisk MAX ENDURANCE 256 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 512 GB MicroSDXC UHS-I Class 1...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
SanDisk SDSQXAO-512G-GNCZN memory card...
£126.13
£105.11
|
SanDisk MAX ENDURANCE 256 GB MicroSDXC...
£106.37
£88.64
|
Popular
Western Digital WD Purple SC QD101 512...
£179.20
£149.33
|
New
Lexar 2000x 128 GB SDHC Class 10
£163.93
£136.61
|
Bestseller
SanDisk Extreme PRO 512 GB MicroSDXC U...
£127.91
£106.59
|
Hot Product
SanDisk Extreme 512 GB MicroSDHC UHS-I...
£103.62
£86.35
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDSQXAO-512G-GNCZN
|
SDSQQVR-256G-GN6IA
|
WDD512G1P0C
|
LSD2000128G-BNNNG
|
SDSQXCD-512G-GN6MA
|
SDSQXAV-512G-GN6MA
|
| Manufacturer |
Sandisk
|
Sandisk
|
Western Digital
|
Lexar
|
Sandisk
|
Sandisk
|
| Flash card type |
MicroSDXC
|
MicroSDXC
|
MicroSDXC
|
SDHC
|
MicroSDXC
|
MicroSDHC
|
| Flash memory class |
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
256GB and more
|
256GB and more
|
256GB and more
|
128GB to 256GB
|
256GB and more
|
256GB and more
|