Belkin OVA147ZZ display privacy filter 15.5 cm (6.1") Smartphone Frameless display privacy filter 9H
£22.91
£19.09
TemperedGlass Privacy Treated Screen Protector for iPhone 15/14/13/12 Series
- Full-screen privacy filter for added security†
- Engineered from high-quality Japanese glass to absorb impact and prevent scratches
- 0.33mm thin
- 9H Pencil Hardness rating**
- Flat, full-screen coverage†† with 2.5D edges that are case-compatible
- Native touchscreen experience and feel
- Antimicrobial coating that prevents discoloration
- Comes with Easy Align tray for easy, precise, and bubble-free application
- Limited Lifetime Warranty
- 100% recycled plastic packaging*
More Information
| Suitable for | Smartphone |
|---|---|
| Maximum screen size | 6.1 " |
| Type | Frameless display privacy filter |
| SKU | OVA147ZZ |
| EAN | 0745883871063 |
| Manufacturer | Belkin |
| Availability | Y |
Description
Our protector offers a full-screen privacy filter for added security. Protect your new iPhone while you protect your privacy with a strengthened TemperedGlass screen protector. It’s engineered from high-quality Japanese glass to absorb impact and prevent scratches, and contains an antimicrobial treatment to protect the product from discoloration and degradation.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Frameless display privacy filter |
| Display filter features | Anti-microbial, Privacy |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Suitable for | Smartphone |
| Material | Tempered glass |
| Design | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Suitable for | Smartphone |
| Material | Tempered glass |
| Features | |
|---|---|
| Touchscreen compatible | Yes |
| Bubble-free application | Yes |
| Display filter features | Anti-microbial, Privacy |
| Compatibility | iPhone 15 |
| Protection features | Scratch resistant |
| Hardness | 9H |
| Brand compatibility | Apple |
| Ergonomics | |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Compatibility | iPhone 15 |
| Display | |
| Compatibility | iPhone 15 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
DICOTA D50009-2SM display privacy filter 35.6 cm (...
Shop NowPREVO 14-Inch Anti-Glare Laptop Privacy Screen Fil...
Shop NowKensington Privacy filter 2 way removable for Micr...
Shop NowStarTech.com 4-Way Privacy Screen For 13-inch Surf...
Shop NowOtterBox Premium Pro Privacy Guard for Apple iPhon...
Shop NowMobilis 016226 display privacy filter 33.8 cm (13....
Shop NowMobilis 016227 display privacy filter 33.8 cm (13....
Shop NowKensington Anti-Glare and Blue Light Reduction Fil...
Shop NowMobilis 016403 display privacy filters Frameless d...
Shop NowMobilis 016418 display privacy filter 35.6 cm (14"...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Belkin OVA147ZZ display privacy filter...
£22.91
£19.09
|
Popular
Lenovo 0A61770 display privacy filters
£19.87
£16.56
|
Kensington Privacy filter 2 way remova...
£25.96
£21.63
|
Hot Product
Mobilis 016226 display privacy filter...
£24.07
£20.06
|
New
KAPSOLO 2-Way Plug In Privacy 29,5cm (...
£18.35
£15.29
|
Bestseller
Kensington Anti-Glare and Blue Light R...
£24.54
£20.45
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
OVA147ZZ
|
0A61770
|
626663
|
016226
|
KAP10145
|
627553
|
| Manufacturer |
Belkin
|
Lenovo
|
Kensington
|
Mobilis
|
KAPSOLO
|
Kensington
|
| Suitable for |
Smartphone
|
N/A
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
| Type |
Frameless display privacy filter
|
N/A
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
N/A
|
Frameless display privacy filter
|