KAPSOLO 2-Way Plug In Privacy 29,5cm (11,6") Wide 16:9
£18.35
£15.29
2-Way Plug In Privacy 29,5cm (11,6") Wide 16:9
- KAPSOLO 2-Way Plug In Privacy 29,5cm (11,6") Wide 16:9 11,6" 2-way plug-in Privacy Filter / Privacy screen , Be Visual Hacked No More - Protects your sensitive and private data
- Prevents visual hacking from left & right 60° viewing angle.
- Attached directly on the screen as per the installation-, video guide.
- Covers the entire screen, Edge to Edge.
- Stays in place, can be removed and re-attached in seconds without any residue.
- SAFE FROM PRYING EYES everywhere; in the Train, Airport, Office, Cafe, School etc.
- Minimizing blue light with up to 50%, screen functionality remains 100% the same.
- Anti-glare Screen Protection, drop resistant, prevents scratches, dirt and fingerprints easy to remove.
- KAPSOLO Privacy Filter / Privacy screen s are available any model, any screen size
More Information
| Suitable for | Notebook |
|---|---|
| Maximum screen size | 11.6 " |
| SKU | KAP10145 |
| EAN | 5714681001458 |
| Manufacturer | KAPSOLO |
| Availability | Y |
Description
Privacy Filter, Be Visual Hacked No More - Protects your sensitive and private data
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Light transmission | 68% |
| Display filter features | Privacy |
| Maximum screen size | 29.5 cm (11.6") |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Suitable for | Notebook |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Design | |
| Suitable for | Notebook |
| Features | |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Country of origin | Germany |
| Light transmission | 68% |
| Display filter features | Privacy |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Compatibility | standard 11,6 |
| Limits viewing angle | 30° |
| Reduces blue light up to | 42.5% |
| Hardness | 3H |
| Ergonomics | |
| Maximum screen size | 29.5 cm (11.6") |
| Compatibility | standard 11,6 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 0.39 mm |
| Width | 257 mm |
| Weight | 17 g |
| Height | 145 mm |
| Package height | 7 mm |
| Package depth | 360 mm |
| Package width | 265 mm |
| Package weight | 197 g |
| Packaging data | |
| Package height | 7 mm |
| Package depth | 360 mm |
| Package width | 265 mm |
| Package weight | 197 g |
| Display | |
| Compatibility | standard 11,6 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 285 mm |
| Master (outer) case length | 370 mm |
| Master (outer) case height | 105 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.25 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 5714681012928 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Origin Storage Anti-Blue Security Filter 2-Way Han...
Shop NowPREVO 14-Inch Anti-Glare Laptop Privacy Screen Fil...
Shop NowPREVO 15.6 Inch Anti-Glare Laptop Privacy Screen F...
Shop NowDICOTA D50012-2SM display privacy filter 35.6 cm (...
Shop NowDICOTA D50009-2SM display privacy filter 35.6 cm (...
Shop NowDICOTA D50015-2SM display privacy filter 35.8 cm (...
Shop NowProXtend 2-Way Monitor Privacy Filter 17.0" 5:4
Shop NowFellowes PrivaScreen 33.8 cm (13.3") Laptop Framel...
Shop NowBelkin OVA147ZZ display privacy filter 15.5 cm (6....
Shop NowStarTech.com 4-Way Privacy Screen For 13-inch Surf...
Shop NowOtterBox Premium Pro Privacy Guard for Apple iPhon...
Shop NowMobilis 016226 display privacy filter 33.8 cm (13....
Shop NowMobilis 016227 display privacy filter 33.8 cm (13....
Shop NowMobilis 016403 display privacy filters Frameless d...
Shop NowMobilis 016418 display privacy filter 35.6 cm (14"...
Shop NowKensington Anti-Glare and Blue Light Reduction Fil...
Shop NowFellowes PrivaScreen 35.6 cm (14") Laptop Frameles...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
KAPSOLO 2-Way Plug In Privacy 29,5cm (...
£18.35
£15.29
|
Popular
Lenovo 0A61770 display privacy filters
£19.87
£16.56
|
Recommended
Fellowes PrivaScreen 33.8 cm (13.3&quo...
£26.74
£22.28
|
Bestseller
Fellowes PrivaScreen 35.6 cm (14"...
£27.26
£22.72
|
Kensington Privacy filter 2 way remova...
£25.96
£21.63
|
Hot Product
Mobilis 016226 display privacy filter...
£24.07
£20.06
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KAP10145
|
0A61770
|
4806801
|
4812001
|
626663
|
016226
|
| Manufacturer |
KAPSOLO
|
Lenovo
|
Fellowes
|
Fellowes
|
Kensington
|
Mobilis
|
| Suitable for |
Notebook
|
N/A
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|