PREVO 14-Inch Anti-Glare Laptop Privacy Screen Filter, Anti-Peep, Anti-Static 35.6 cm (14") Frameless display privacy filter
£24.76
£20.63
prevo 14-Inch Laptop Privacy Screen/ Privacy Filter, Anti-Glare, Anti-Peep, Anti-Static, Blackout
More Information
| SKU | SCRPRO14 |
|---|---|
| EAN | 5053118462609 |
| Manufacturer | PREVO |
| Availability | Y |
Description
prevo Anti-Glare Privacy Filters are precision-engineered for professional environments where data security and screen clarity are critical. Designed to restrict the viewing angle to 60 degrees, these advanced filters ensure that only the person directly in front of the screen can see its contents - safeguarding sensitive information from prying eyes in offices, co-working spaces, public transport, and client meetings.
Ideal for professionals handling confidential financial records, legal documents, examination materials, or personal client data, prevo filters also reduce glare and limit exposure to potentially harmful screen light, supporting extended use and visual comfort.
The filters offer an added layer of screen protection from dust and static without the need for adhesives - simply attach using the natural static of the screen for a clean, residue-free application.
Benefits
Fits 14-inch 16:9 aspect ratio screens
Keeps on-screen information private
Only the user sees the screen contents
60-degree viewing angle
Easy to attach and remove
Anti-peep design stops people glancing at your screen
Anti-glare, anti-scratch with 96% UV and 99.9% low-frequency radiation protection
Prevents static and dust
Ideal for home, business, study, exams, hiding financial or personal information and use in public areas
How it works
The Privacy Filter uses specially-angled, superfine ?louvers' (slats) on the filter that alter the viewing angle to 60 degrees, directing the light forwards rather than outwards at up to 180 degrees.
Thanks to this special design, anyone outside of the 60 degree viewing angle will see just a black screen as if it's not even powered on.
What's included
14-inch anti-peep privacy filter
Anti-static wipes
Installation instructions
Ideal for professionals handling confidential financial records, legal documents, examination materials, or personal client data, prevo filters also reduce glare and limit exposure to potentially harmful screen light, supporting extended use and visual comfort.
The filters offer an added layer of screen protection from dust and static without the need for adhesives - simply attach using the natural static of the screen for a clean, residue-free application.
Benefits
Fits 14-inch 16:9 aspect ratio screens
Keeps on-screen information private
Only the user sees the screen contents
60-degree viewing angle
Easy to attach and remove
Anti-peep design stops people glancing at your screen
Anti-glare, anti-scratch with 96% UV and 99.9% low-frequency radiation protection
Prevents static and dust
Ideal for home, business, study, exams, hiding financial or personal information and use in public areas
How it works
The Privacy Filter uses specially-angled, superfine ?louvers' (slats) on the filter that alter the viewing angle to 60 degrees, directing the light forwards rather than outwards at up to 180 degrees.
Thanks to this special design, anyone outside of the 60 degree viewing angle will see just a black screen as if it's not even powered on.
What's included
14-inch anti-peep privacy filter
Anti-static wipes
Installation instructions
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Frameless display privacy filter |
| Light transmission | 96% |
| Glare reduction (max) | 96% |
| Easy to clean | Yes |
| Display filter features | Anti-glare, Anti-static, Privacy |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Design | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Features | |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Installation type | Adhesive strip |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Cleaning cloth | Yes |
| Surface finish | Matt |
| Screen format | Standard |
| Light transmission | 96% |
| Glare reduction (max) | 96% |
| Easy to clean | Yes |
| Display filter features | Anti-glare, Anti-static, Privacy |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Protection features | Scratch resistant |
| Limits viewing angle | 60° |
| Reduces blue light up to | 96% |
| Magnetic | No |
| Camera privacy shutter | No |
| Blue light filter | Yes |
| Brand specific technologies | Edge-to-Edge |
| Brand compatibility | Universal |
| Ergonomics | |
| Easy to clean | Yes |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package height | 385 mm |
| Package width | 240 mm |
| Package weight | 100 g |
| Packaging data | |
| Package height | 385 mm |
| Package width | 240 mm |
| Package weight | 100 g |
| Storage bag | No |
| Packaging content | |
| Storage bag | No |
| Quick start guide | Yes |
| Guide sticker | No |
| Dry wipe | Yes |
| Other features | |
| Warranty period | 1 year(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Origin Storage Anti-Blue Security Filter 2-Way Han...
Shop NowProXtend 2-Way Monitor Privacy Filter 17.0" 5:4
Shop NowProXtend 2-Way Monitor Privacy Filter 20.0" 16:9
Shop NowStarTech.com 15.6-inch 16:9 Flip-Up Privacy Screen...
Shop NowStarTech.com 13.3-inch Flip-Over Laptop Privacy Sc...
Shop NowStarTech.com 13.3-inch 16:9 Flip-Up Privacy Screen...
Shop NowStarTech.com 16-inch MacBook Pro 21/23 Laptop Priv...
Shop NowStarTech.com 14-inch 16:10 Flip-Up Privacy Screen ...
Shop NowStarTech.com 15.6-inch 16:9 Laptop Privacy Filter,...
Shop NowDICOTA D31890 display privacy filter 35.6 cm (14")...
Shop NowProXtend 2-Way Monitor Privacy Filter 19.0" 5:4
Shop NowStarTech.com 14-inch 16:9 Laptop Privacy Screen, R...
Shop NowStarTech.com 13.5-inch 3:2 Flip-Over Privacy Scree...
Shop NowDICOTA D30113 display privacy filter
Shop NowStarTech.com 4-Way Privacy Screen For 13-inch Surf...
Shop NowStarTech.com 15-inch MacBook Air 2023 Laptop Priva...
Shop NoweSTUFF GLBB13294166 display privacy filter 33.8 cm...
Shop NowOrigin Storage Security Filter 2-Way Plug-In 13.3i...
Shop NoweSTUFF GLBE12294175 display privacy filter 31.8 cm...
Shop NowFellowes PrivaScreen 39.6 cm (15.6") Monitor/Lapto...
Shop NowFellowes PrivaScreen 33.8 cm (13.3") Laptop Framel...
Shop NowFellowes 100142716 display privacy filter 40.6 cm ...
Shop NowFellowes 100142717 display privacy filter 35.6 cm ...
Shop NowOrigin Storage Security Filter 2-Way Plug-In 13.3i...
Shop NowStarTech.com 4-Way 360 Privacy Screen For iPhone 1...
Shop NowPREVO 15.6 Inch Anti-Glare Laptop Privacy Screen F...
Shop NowDICOTA D50018-2SM display privacy filter 39.6 cm (...
Shop NowOrigin Storage Security Filter 2-Way Plug-In 15.6i...
Shop NowDICOTA D50012-2SM display privacy filter 35.6 cm (...
Shop NowDICOTA D50009-2SM display privacy filter 35.6 cm (...
Shop NowDICOTA D50015-2SM display privacy filter 35.8 cm (...
Shop NowOrigin Storage Anti-Blue Security Filter 2-Way Plu...
Shop NowOrigin Storage Anti-Blue Security Filter 2-Way Plu...
Shop NowDICOTA D50021-2SM display privacy filter 39.6 cm (...
Shop NoweSTUFF GLBB12277156 display privacy filter 31.8 cm...
Shop NowStarTech.com 13-inch MacBook Air M2/M3 Laptop Priv...
Shop NoweSTUFF GLBB15345194 display privacy filter 39.6 cm...
Shop NowPort Designs Privacy Filter 2D Frameless display p...
Shop NowOrigin Storage Security Filter 2-Way Plug-In 15.6i...
Shop NowMobilis 016233 display privacy filter 39.6 cm (15....
Shop NowKensington Privacy filter 2 way removable for Micr...
Shop NowStarTech.com 14-inch 16:9 Flip-Over Privacy Screen...
Shop NowStarTech.com 13.5-inch Surface Laptop / Surface Bo...
Shop NowMobilis 016226 display privacy filter 33.8 cm (13....
Shop NowOrigin Storage Anti-Blue Security Filter 2-Way Plu...
Shop NoweSTUFF GLBB13287180 display privacy filter 33.8 cm...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop NowStarTech.com Laptop Privacy Screen for 15.6" Noteb...
Shop NowKensington Anti-Glare and Blue Light Reduction Fil...
Shop NowMobilis 016418 display privacy filter 35.6 cm (14"...
Shop NowStarTech.com 14in Laptop Privacy Screen - Anti-Gla...
Shop NowMobilis 016403 display privacy filters Frameless d...
Shop NowMobilis 016227 display privacy filter 33.8 cm (13....
Shop NoweSTUFF GLBB16345216 display privacy filter 40.6 cm...
Shop NowStarTech.com 14-inch 16:10 Flip-Over Privacy Scree...
Shop NoweSTUFF GLBB14310175 display privacy filter 35.6 cm...
Shop NowFellowes PrivaScreen 35.6 cm (14") Laptop Frameles...
Shop NoweSTUFF GLBB14301188 display privacy filter 35.6 cm...
Shop NowLenovo 0A61770 display privacy filters
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
PREVO 14-Inch Anti-Glare Laptop Privac...
£24.76
£20.63
|
Popular
DICOTA D30113 display privacy filter
£31.78
£26.48
|
New
Lenovo 0A61770 display privacy filters
£19.87
£16.56
|
Hot Product
Fellowes PrivaScreen 39.6 cm (15.6&quo...
£32.75
£27.29
|
Recommended
Fellowes PrivaScreen 33.8 cm (13.3&quo...
£26.74
£22.28
|
Bestseller
Fellowes PrivaScreen 35.6 cm (14"...
£27.26
£22.72
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SCRPRO14
|
D30113
|
0A61770
|
4802001
|
4806801
|
4812001
|
| Manufacturer |
PREVO
|
Dicota
|
Lenovo
|
Fellowes
|
Fellowes
|
Fellowes
|
| Suitable for |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Monitor/Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
| Type |
Frameless display privacy filter
|
N/A
|
N/A
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|