Targus Cypress backpack Grey
£70.06
£58.38
Cypress, 15.6", 1.05 kg, Grey
- Made from 26 recycled plastic water bottles
- Dedicated padded laptop compartment
- Large main compartment for files and gear
- 3 compartments for all your accessories
- Front, quick-stash pocket
- Structured design keeps bag standing upright
- Ergonomic shoulder straps and padded back panel for a comfortable carry
- Luggage pass-through trolley strap
- Comfortable carry handle
More Information
| SKU | TBB58602GL |
|---|---|
| EAN | 5051794029710 |
| Manufacturer | Targus |
| Availability | Y |
Description
Made from recyclable materials on the inside and out. Using fabric woven from 26 recycled plastic water bottles, the 15.6” Cypress Hero Backpack with EcoSmart® is thoughtfully designed to protect your work essentials while also protecting the environment.
Built to fit 15.6” laptops, this EcoSmart bag features a dedicated padded compartment to cradle your laptop, plus boasts a large main compartment, a secondary compartment with a workstation, and a convenient front quick-stash pocket to provide you enough room for your everyday essentials.
Its smart design also features adjustable, ergonomic shoulder straps and a padded back panel to ensure a comfortable fit, as well as a pass-through trolley strap for easy transport on luggage.
Built to fit 15.6” laptops, this EcoSmart bag features a dedicated padded compartment to cradle your laptop, plus boasts a large main compartment, a secondary compartment with a workstation, and a convenient front quick-stash pocket to provide you enough room for your everyday essentials.
Its smart design also features adjustable, ergonomic shoulder straps and a padded back panel to ensure a comfortable fit, as well as a pass-through trolley strap for easy transport on luggage.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Handle(s) | Yes |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Coloration | Monochromatic |
| Notebook compartment | Yes |
| Country of origin | CHN |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Product main colour | Grey |
| Weight & dimensions | |
| Width | 305 mm |
| Weight | 1.05 kg |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 387 x 265 x 25 mm |
| Height | 500 mm |
| Depth | 135 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Technical details | |
| Product main colour | Grey |
| Harmonized System (HS) code | 42029291 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 42029291 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Thule Accent TACBP2216 backpack Travel backpack Bl...
Shop NowThule EnRoute TEBP4416 - Black backpack Casual bac...
Shop NowWenger/SwissGear XE Professional backpack Casual b...
Shop NowStanley 1-95-611 backpack Black Nylon
Shop NowDICOTA P20471-18 backpack Rucksack Black, Grey, Or...
Shop NowWenger/SwissGear XE Ryde backpack Casual backpack ...
Shop NowWenger/SwissGear Meteor backpack Casual backpack B...
Shop NowUrban Factory HEAVEE TRAVEL BACKPACK 17.3" ECO MAD...
Shop NowWenger/SwissGear 612570 backpack Casual backpack B...
Shop NowDICOTA D32116-RPET backpack Casual backpack Black ...
Shop NowDICOTA D32125 backpack Casual backpack Camouflage ...
Shop NowTargus EcoSmart backpack City backpack Black
Shop NowPort Designs Manhattan backpack Casual backpack Bl...
Shop NowDICOTA D32119-RPET backpack Casual backpack Black,...
Shop NowTargus City Gear 3 backpack Black Polyurethane
Shop NowTargus CityGear backpack Casual backpack Black
Shop NowTargus CUCT02BEU backpack Black Nylon
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Targus Cypress backpack Grey
£70.06
£58.38
|
Hot Product
Targus CUCT02BEU backpack Black Nylon
£76.87
£64.06
|
Port Designs Manhattan backpack Casual...
£63.62
£53.02
|
Popular
Wenger/SwissGear Synergy backpack Casu...
£62.54
£52.12
|
Recommended
Targus City Gear 3 backpack Black Poly...
£62.08
£51.73
|
New
Targus CityGear backpack Casual backpa...
£72.94
£60.78
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TBB58602GL
|
CUCT02BEU
|
170226
|
600635
|
TCG655GL
|
TCG662GL
|
| Manufacturer |
Targus
|
Targus
|
Port Designs
|
Wenger/SwissGear
|
Targus
|
Targus
|